Palamusel peetakse taas filmipäevi

 

Palamusel peetakse sel nädalavahetusel taas omakandimehest filmilooja Theodor Lutsu nime kandvaid filmipäevi, mis lõpevad Jõgevamaale ja selle ümbrusesse jäävaid eesti filmi võttepaiku tutvustava infotahvli avamisega.

Filmipäevad avatakse laupäeval kell 13 ning seejärel vaadatakse ära kolm pikemat linateost: tõsielufilmid “Tšernobõli samuraid” ja “Uus maailm” (kell 14.30) ning mängufilm “Tuulte pesa” (kell 16.30). Ivar Heinmaa “Tšenobõli samuraid” kõneleb 1986. aastal Tšernobõli tuumajaama reaktori plahvatuse tagajärgi likvideerima saadetud meeste saatusest. Üks filmi peategelastest Kalev Kilk on nüüdseks sidunud oma elu Jõgevamaaga.

Eelmise aasta parima eesti filmi näitamine Theodor Lutsu filmipäevadel on juba traditsioon. Mullustest omamaistest linateostest tunnistasid filmiajakirjanikud parimaks Jaan Tootseni tõsielufilmi “Uus Maailm”, mis portreteerib Tallinnas tegutsevat Uue Maailma seltsi. Nii “Tšernobõli samuraide” kui ka “Uue Maailma” vaatamise järel on võimalik kohtuda filmi tegijatega.

Tallinnfilmis 1979. aastal valminud mängufilmi “Tuulte pesa” vaatamisega tehakse filmipäevadel kummardus selle režissöörile Olav Neulandile tema 65. sünniaastapäeva puhul.

Kuueteistkümnendate Theodor Lutsu filmipäevade raames toimub taas lahtine lühifilmide konkurss. Esimene konkursiprogramm vaadatakse ära laupäeva õhtul algusega kell 18.30, teine ja kolmas pühapäeval algusega kell 10 ja kell 12.

Filmipäevade peakorraldaja Arne Tegelmanni sõnul on lühifilmide konkursile üles antud 29 filmi 34 autorilt. Viimaste hulgas on nii Balti Filmi- ja Meediakooli tudengeid, Tallinna Kanutiaia stuudios ja stuudios Meksvideo tegutsevaid noori ning sellel konkursil juba tuntud tegijaid, nagu Tõnu Aru, Eve Ester, Gudrun Vungi, Priit Põhjala jt. Jaan-Jürgen Klausi filmi “Pujään Pallases” vaatamine on üksiti selle teose esilinastus.

Lühifilmide konkursi programmist leiab ka kahe Jõgevamaa autori, põltsamaalase Väino Valdmanni ja jõgevalase Johannes Haava tõsielufilmid ning filmi, millele Andrus Kilk on jäädvustab Jõgevamaal tegutseva Assikvere külateatri ühe lavastuse.

Pühapäeval kell 14 avatakse Palamusel tahvel, millelt leiab infot Jõgevamaale ja selle ümbrusse jäävate eesti filmi võttepaikade kohta. Selline tahvel paigaldatakse Eesti filmi sajandijuubelile pühendatud ja Eesti Kultuurkapitali rahastatud projekti “Sajandi sada võttepaika” raames iga Eesti maakonna ühte asulasse. Tahvli avamise järel vaadatakse ära üks osaliselt Palamusel üles võetud filmidest — Arvo Kruusemendi “Sügis” — ning antakse välja filmipäevade konkursi auhinnad.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus