Palamusel pandi suvele punkt rahumeelselt pidutsedes

“Suvelõpupeo kohta on haruldaselt vähe rahvast,” tõdes ülemkonstaabel Annika Lillemägi reede öösel vastu laupäeva Palamuse lauluväljaku kõrvalisel parkimisplatsil parasjagu liiklust kontrollides. Kokkuvõttes oli politseil sel peol tööd õnneks üsna vähe, siiski avastati mitmeid liikluseeskirjade rikkujad ning tabati kaks roolijoodikut.

 

Suvelõpu peod Palamusel on igal aastal politseinikele  peavalu põhjustanud. Millegipärast on just suve viimase peo lõppedes siin arvetaklaarimiseks läinud, kus sõnadest enam ei aita ning käiku lastakse rusikad. Kusjuures arveid on miskipärast ikka tarvis klaarida kambakesi üksteist klohmides. Selle ennetamiseks oli Palamuse viimase peo ajaks kohale kutsutud ka kaheksa Tartu kiirreageerijat. Õnneks polnud nende teeneid kakluste laialiajamisel tarvis, sest politseinikele teadaolevalt ei toimunud Palamuse peol ühtegi kaklust.

Osalt võis rahulikumat sorti peo põhjuseks olla ka väike külastajate arv. Kuigi peol oli mitusada pidutsejat, oli seda suvelõpupeo kohta liialt vähe. Pidude turvameeskonna ülem sõnas politseinikele, et kui tavaliselt viskavad korrakaitsjad rahvast peolt ebasobiva käitumise pärast välja, siis reedel oleks tarvis olnud rahvast sisse pilduda.

Peo üks korraldajatest DJ Imre Mihhailov sõnas, et võib-olla on neli pidu suve jooksul ühes ja samas kohas liiga palju ning sellest tulenevalt oli ka rahvaarv tagasihoidlik. Ka ülemkonstaabel Annika Lillemägi ütles, et varasematel aastatel on suvelõpupidu olnud üks rahvarohkemaid ning ka probleemirikkamaid pidusid Jõgevamaal. 

Ülbus tõi trahvi

Reede õhtupoolikul ja kogu peo aja vabadel momentidel otsustasid politseinikud keskenduda peaasjalikult liiklejate kontrollimisele Palamuse alevikus. Nii mõnelegi tehti märkus väikese kiiruseületamise osas. Siiski polnud liiklejate kiirus niivõrd suur, et politsei oleks pidanud seda menetlema hakkama. Ka veidi kiiremini sõitnud juhtidele sobis sõnaline hoiatus trahvist otse loomulikult enam ning peaasjalikult kõik peatatud ja pärast alkotesti minema lastud liiklejad jäid viisakaks ning tänasid korrakaitsjaid mõistva suhtumise eest.

Kuid leidus ka erandeid. Pistelise kontrolli käigus avastati ühest autost, et tagaistmel keskel reisinud noormehel polnud turvavöö lukustatud. Noormees ise väitis, et tal oli sõidu ajal turvavöö kinni, kuid auto peatamisel klõpsas ta selle lahti.

Asjaolude selgitamiseks palusid politseinikud noormehel autost välja astuda. Mõõdukas joobes meesterahvas otsustas auto kõrval seistes pudelist kangemat kraami lonksata, mille peale komissar Diana Erikson meest korrale kutsus ja selgitas, et tegemist on avalikus kohas alkoholi tarvitamisega. Mees ei lasknud sellest end häirida, vaid hakkas hoopis politseinikule valjuhäälselt. Seepeale  kutsusid politseinikud noormehe oma autosse ja asusid talle vastava rikkumise eest trahvikviitungit välja kirjutama.

Annika Lillemägi selgitas, et alkoholi tohtis Palamusel tarvitada vaid peoplatsil. Nii mõnigi pidutseja väljus peoväravatest õlle- või siidripurgiga ning tavatses sellest ka parkimisplatsil lonksu võtta. Sellise käitumise peale reageerisid politseinikud ning selgitasid, et väljaspool peoplatsi alkoholi tarvitada ei tohi.

Üldiselt said enamik pidulisi sellest aru ning nende trahvimiseks ka ei läinud. Siiski tuli kahele tegelasele määrata selle seaduse kohaselt ka rahatrahv, sest ilusast jutust neile ei piisanud. Maksimaalselt saab avalikus kohas alkoholi tarvitamise eest määrata kuni 400 euro suuruse trahvisumma. Palamusel jäid sel korral trahvid sellise käitumise eest 20 euro piirimaile.

Annika Lillemägi sõnas, et häbiväärselt palju ei kasutata endiselt korrektselt turvavarustust. Palamusel trahviti viit autos turvavööta sõitnud reisijat.

Joobes juht püüdis põgeneda

Veel enne südaööd tabati Palamuse alevikus ilmselgete joobetunnustega autojuht, kes paraku keeldus alkomeetrisse puhumast. Joobe väljaselgitamiseks toodi mees Jõgeva haiglasse, kus temalt vereproov võeti. Vastu varahommikut, mil pidu juba lõppenud oli, tuli politseinikel vaeva näha ka teise joobes juhi tabamisega, kes üritas põgeneda ning kelle vaoshoidmiseks tuli korrakaitsjatel ka käerauad appi võtta. Mõlema alkoholi tarvitanud isiku suhtes on algatatud menetlus.

Ühe alkoholi tarvitanud alaealise pidi politseipatrull koju toimetama, sest lapsevanematel polnud võimalik talle järele sõita. Politseinikud ei tohi joobes alaealist peole jätta ning nooruk tuleb vanematele üle anda, seetõttu tulebki politseinikel ise transporditeenust osutada, kui vanematel pole võimalik ise oma võsukestele järele tulla.

Pidu lõpetati ka ühe täisealise noormehe jaoks, kes oli kangemat kraami liialt palju tarvitanud ning pidutsemise asemel peatäit välja magas. Kuigi mõningaid vahejuhtumeid Palamusel oli, möödus politseinike jaoks pidu üsna rahulikult. Haruldase juhtumina ei toimunud sel korral ühtegi märkimisväärset kahtlust ning õnneks ei tabatud ka ühtki narkojoobe tunnustega tegelast.  

Palamuse suvelõpupidu politsei vaatevinklist

*Kontrolliti 218 isikut

*Algatati kaheksa väärteomenetlust

*Avastati viis turvavööta reisijat

*Tabati üks alkoholi tarvitanud alaealine

*Tabati kaks avalikus kohas alkoholi tarvitajat

*Tabati  kaks joobes juhti

i

EILI ARULA

blog comments powered by Disqus