Palamusel mängitakse ?Kullaketrajaid?

 ?Tänavune aasta on Palamuse Amatöörteatri juubeliaasta ja sel puhul mõtlesime teha midagi sellist, mida me varem teinud pole,? ütles ?Kullaketrajate? lavastaja, Palamuse rahvamaja juhataja Valdi Reinas. ?Aprilli lõpus tõime välja oma esimese nukulavastuse, nüüd siis tuleb tantsu ja muusikaga tükk.?

Kui päris täpne olla, siis tähendab tantsu ja muusikaga tükk tegelikult alguse juurde tagasi tulekut: ka Palamuse Amatöörteatri esimene lavastus ?Sel kevadel Paunveres? oli just niisugune. Kreutzwaldi poolt rahvajutu järgi kirja pandud ?Kullaketrajad? tõusis aga päevakorda sellepärast, et tänavusel noorte tantsupeol on kavas üks väga ilus tants ? ?Kulla kutse?, mida mõned tükis osalevad rühmad juba oskasid. Sealt läks mõte justkui iseenesest ?Kullaketrajate? peale.

Teine teisel kaldal

Stsenaariumi kirjutas Valdi Reinas ise, püüdes selle juures Kreutzwaldi algtekstile võimalikult truuks jääda. Kuna näitemänguseltskond ja pealtvaatajad otsustati paigutada teine teisele poole Amme jõge (publik rahvamaja poole ning näitlejad-tantsijad vastaskaldale), kuuleb publik teksti kõlarite kaudu plaadilt.

?Naturaalsel kujul näitlejate hääl üle jõe ei kostaks, osatäitjatele peamikrofonide muretsemine oleks aga liiga kalliks läinud,? ütles Valdi Reinas. ?Nii läksimegi Jõgeva kultuurikeskuse helistuudiosse ja lugesime tekstid sisse. Nalja sai selle käigus päris palju, sest enamikule oli see väga harjumatu töö. Üht teksti tuli ikka õige mitu korda sisse lugeda, enne kui tulemusega rahule võis jääda.?

Et publik on kaugel ja näitlejate näoilmed nendeni ei paista, tuleb osalistel rohkem n-ö kehaga mängida. Teatraalsust lisavad mänguplatsile paigaldatavad pro?ektorid. Mängima hakataksegi tükki õhtuhämaruses, kui lavavalgus oma mõju avaldama hakkab.

Tantsijaid teeb tükis kaasa tervelt viie rühma jagu: Palamuse Gümnaasiumi neidude ansambel, naisrahvatantsurühm Paunvere Juuli, Palamuse line-tantsijad ning Jõgeva Gümnaasiumi segarühm Idaküngas ja neidude rühm Kirivöö. Rühmade repertuaarist leitud sobivatele tantsudele tuli tantsujuhtidel Merleen Läänemäel ja Sirje Kiisil mõned siiski juurde teha. Tükile muusikalist kujundust tehes kuulati läbi vaat et kõik rahvamajast leitud plaadid.

Tuliuued kostüümid

Umbes 70 osalist saavad selga tuliuued kostüümid ? kõik Janne Vaabla õmmeldud.

?Janne tegi ära suurepärase töö,? kiitis Valdi. ?Ja paljusid ?Kullaketrajate? jaoks tehtud kostüüme saame kindlasti ka edaspidi kasutada. Meie lavastuse toetamise eest oleme aga tänulikud Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupile, Rahvakultuuri Arendus- ja Koolituskeskusele, Palamuse vallavalitsusele, pehmet mööblit tootvale OÜle Softcom ja perekond Paavelile. Softcom annetas meile kostüümide õmblemiseks kangajääke ning perekond Paavel lubas mänguplatsina kasutada endale kuuluvat maad.?

?Kullaketrajad? on jaanipäevasesse natuke salapärasesse ja muinasjutulisse aega sobiv tükk. Ning jaanipäeva eel ? 20., 21., 22. ja 23. juunil seda mängitaksegi. Etendused algavad kell 21. Juubelisuve jooksul jõuab Palamuse Amatöörteater aga veel ühe lavastuse välja tuua. Selleks saab Jaan Kaplinski ?Mereröövel vastu tahtmist? ning sedagi hakatakse mängima Amme jõe ääres.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus