Palamusel kolmeteistkümnes väljanäitus

Jõgevamaal toimib täna hommikul, piltlikult öeldes, ühesuunaline liiklus. See tähendab, et suurem osa liikuvvahenditest suundub üht või teist marsruuti pidi Palamusele, kus peetakse kolmeteistkümnendat korda Suurt Paunvere Väljanäitust ja Laata.

Palamuse vallavalitsuse arendusspetsialisti Reelika Kivimurru andmetel oli eile ennelõunaks väljanäitusel ja laadal oma toodete näitamise või müümise soovi avaldanud 840 inimest ja ettevõtet, kellest valdav enamus oli ka platsimaksu ära maksnud. Ent registreerimissooviga kõnesid laekus arendusspetsialisti telefonile sel hetkel veel päris innukalt.

„Kui arvestada, et möödunud aastal pani end kirja 925 kauplejat ja sadakond jäi neist tulemata, siis võib üsna kindel olla, et tänavu tuleb müüjaid rohkem kui mullu,“ ütles Reelika Kivimurd.

Väikest statistikat tehes tõi ta välja, et 840 registreerunu hulgas oli 306 käsitöö ja puidutoodetega, 126 toidukaupadega ja 131 tööstuskaupadega kauplejat ning 39 toitlustajat.

„Toitlustajaid me rohkem lihtsalt vastu ei võtnud, sest muidu ei jätkuks kõigile sööjaid,“ ütles Reelika Kivimurd.

Toidukauba kaasamüüjate arvu mõistagi piirama ei hakatud, sest neile jätkub kundesid alati: kui inimene laadalt ka midagi muud ei osta, siis singitüki, lati suitsuvorsti, suitsukala, laadasaia või kommikoti ikka. Ilmselt jätkub ostjaid ka rõivaste ja jalanõude pakkujaile: miks nad siis muidu platsi asukoha ja hinna üle tingimata kümme-viisteist letimeetrit kinni panevad ja usinasti kohale ka tulevad.

„Paunvere väljanäitusele tulevad paljud kauplejad ja eksponendid siinse erilise melu ja meeleolu pärast, kasusaamine polegi alati peamine,“ ütles Reelika Kivimurd. „Näiteks ei peeta paljuks tulla Järvamaalt oma küülikuid või Pärnumaalt oma lambaid näitama. Kauplejate hulgas on aga ka meie oma valla inimesi ja ettevõtteid: kes pakub aia- ja põllusaadusi, kes istikuid, kes käsitööd. Luua Metsanduskool tuleb aga jälle oma vägevaid masinaid näitama.“

Eesmärgile lähemale

900 platsi laada-alale mahamärkimine pole muidugi lihtne töö.

„Ei taha küll ära sõnuda, aga seekord ei jäägi meil vist üht päeva puudu, vaid oleme platside mahamärkimisega täpselt graafikus,“ ütles väljanäituse platsitoimkonna aastatepikkuse kogemusega juht Ivar Vinkmann. „Kõige põnevam küsimus on aga see, kuipalju tuleb laupäeva hommikul üllatajaid ehk neid, kes end eelnevalt registreerinud pole, ent ikkagi kaubelda tahaksid. Neilegi tuleb siis viimasel minutil mingi koht leida.“

Ivar Vinkmanni sõnul on korraldajad eesmärgiks võtnud, et laada-ala südames ehk Palamuse pargis näeks publik väljanäituse ajal umbes sellist pilti, nagu „Suve“ filmist tuttaval rahvapeol: et müügikohad oleksid stiilse kujundusega ja müüjad vastavalt riietatud. Tänavu loodetakse sellele eesmärgile taas lähemale jõuda. Nagu mullugi, panevad korraldajad välja miljonisendise preemia stiilseimale laadalisele, kes võidakse välja valida kauplejate või publiku seast.

Ajutised parklad on laada ajaks sisse seatud kõigi Palamusele viivate teede äärde.

„Laada-alale kõige lähemale pääseb Varbevere poolt tulles ja seal on kasutada ka kõige paremad, kolhoosiaegsed asfaltplatsid,“ ütles parklatoimkonna juht, Palamuse Vallavara juhataja Enn Kivi. „Kõige kaugemale tuleb auto jätta aga Luua poolt tulles.“

Kuipalju mõjutab laadaliste marsruudivalikut asjaolu, et Jõgeva viadukt praegu suletud on, ei osanud Enn Kivi eile veel öelda. Arvata aga võib, et Kaarepere poolt tuleb rahvast tavalisest rohkem.

Et Ivar Vinkmann hiljuti Palamuse rahvamaja juhataja kohale asus, siis tuleb tal seekord tegelda ka laada kultuuriprogrammiga. Selle peaesinejaks on legendaarne ansambel Apelsin, kes astub väljanäituse pealaval ehk Palamuse laululaval üles suisa neli korda. Neli etteastet on sealsamas ka Tartu Ülikooli puhkpilliorkestril Popsid. Nemad panevad oma „torud“ hüüdma juba pool tundi enne väljanäituse avamist ehk kell 9.30.

Head käimatõmbajad

„Popsid on head meeleolu loojad ja rahva käimatõmbajad,“ ütles Ivar Vinkmann.

Külalisesinejatest astuvad kultuuriprogrammis üles veel ansamblid Paabel ja Seelikukütid, rahvalaulu- ja tantsurühm Käokuld Värskast, segarahvatantsurühm Vabajalg ning lõõtspillimängija Toomas Oks, kohalikest taidlejatest Palamuse segakoor Kuus Õuna, ansambel Paunvere Piigad, naisrühm Sirtsuline, Palamuse memmede tantsurühm ja Palamuse segarühma mehed. Etteasteid jätkub nii pealavale, muuseumi õue kui ka staadionile, kuhu tänavu püstitati esimest korda ajutine lava.

Nagu ikka, saab laada nunnunäitusel imetleda suuri ja erilise kujuga aia- ja põllusaadusi, käsitöönäitusel aga suurte ja väikeste meistrite ilumeelt ja käteosavust. Portaalis Bokseripesa tegutsev seltskond näitab taas majandusühistu kaupluse juures ilusaid ja tarku tõukoeri, Uus 10 maja juures saab aga näha vanu tuletõrjeautosid ning Volkswageni „põrnikaid“.

Muuseumi juures peetakse jälle sigade grillimise võistlust, staadionil toimub aga kartulijooksust, kõrvitsatõstest ja teistest lõbusatest aladest koosnev kümnevõistlus. Laadapääsme ostjate vahel loositakse seekord välja Türgi-reis kahele.

„Et reis algab juba 17. oktoobril ja reisibüroo tahab kohe saada reisile minejate andmeid, siis ei lähe me enne laiali, kui võitja selgunud,“ ütles Palamuse vallavanem Urmas Astel. „Nii et kes kell 15.15 algava loosimise ajal kohal pole, sel pole ka võidulootust.“

Urmas Asteli sõnul on Paunvere väljanäitusele tulijail mitu aastat järjest võimalus olnud Palamusel midagi uut näha. Tänavu võtab neid vastu uus vallamaja ja gümnaasiumi uuenev õppehoone.

„Nii peaksid ka kaugemalt tulnud linnainimesed nägema, et meie kandis elu liigub,“ ütles Urmas Astel.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus