Palamusel esietendub “Kahekõned kohvikutes”

Palamuse amatöörteater ja laulustuudio toovad sel reedel ühiste jõududega välja muusikaliste vahepaladega lavastuse “Kahekõned kohvikutes”, millega antakse aprillis Palamuse rahvamajas ja Jõgeva kohvikus Ateljee ühtekokku kuus etendust.


Lavastuse “Kahekõned kohvikutes” idee sündis laulustuudio igapäevatöö käigus.

“Stuudiolastele tuleb õpetada peale laulmise ka lavalist liikumist ja tööd tekstiga,” ütles stuudio juhendaja Karmo Toome. “Teksti analüüsides on vaja jõuda selleni, et noored lauljad oskaksid lauset, fraasi edasi anda õige intonatsiooniga ja õigeid sõnu rõhutades — nii, et teksti mõte paremini välja tuleks. Selleks, et teksti analüüsimist harjutada, võtsime käsile dialoogidel põhineva Arvo Valtoni raamatu “Kahekõned kohvikutes”. Töö käigus said sealsed tekstid meile nii omaseiks, et otsustasime paremad dialoogid välja noppida ja neist terviklavastuse kokku panna.”

Valtoni kirja pandud kahekõnedes mõtiskletakse mitmesuguste elunähtuste üle. Mõnest dialoogist avastab vaataja kindlasti rõõmsa üllatusega kunagi ka oma peast läbi lipsanud mõttekäigu, mõne vestluse ootamatu lähenemisnurk võib aga panna ta oma seniseid tõekspidamisi ümber hindama. Kui Valtoni raamatus toimuvad vestlused erinevates kohvikutes, siis Palamuse amatöörteatri ja laulustuudio ühislavastuses leiavad need aset  ühes kohvikus ühe päeva piires. Pealkirja muutma siiski ei hakatud, see jäi nii, nagu see Valtonil on.

Lavastuses lauldakse ka, samas ei saa öelda, et tegemist oleks muusikaliga. Loo tegevus toimub lihtsalt elava muusikaga kohvikus ja laulud on sealse atmosfääri loomulik osa. Laulud on kirjutatud  spetsiaalselt selle lavastuse tarvis ning enamik neist on sündinud Karmo Toome ja Rainer Lepiku ühistööna. Esimeselt on viisid, teiselt sõnad.

Kui algul kavatseti lavastus valmis teha ainult laulustuudio õpilastega, siis hiljem selgus, et kõigil stuudiolastel polnud seal kaasalöömiseks aega. Seepärast kutsus Karmo Toome appi Palamuse amatöörteatri näitlejad Kaspar Sulbi ja Rein Karu. Nii saigi lavastusest laulustuudio ja amatöörteatri koostööprojekt. Laulustuudio neidudest teevad tükis kaasa Ingel Liis Haljas, Mari-Liis Kalla, Susan Kolde ja Anni Zimmermann. Ka lavastaja Karmo Toome ise on etenduse ajal laval. Heli ja valgust juhib Made Ratassepp.

Karmo Toomele on “Kahekõned kohvikutes” esimene lavastajakogemus. Tõsi, mitmesuguseid muusikalisi numbreid on ta ka varem lavastanud. Nüüd proovib ta siis jõudu ka sõnalavastuse vallas.

“Kahekõnesid” mängitakse aprillis ühtekokku kuuel korral: 3., 4., 17. ja 18. aprillil astutakse sellega üles Palamuse rahvamajas, 10. ja 11. aprillil Jõgeva kohvikus Ateljee. Selle kultuurisõbraliku toitlustuskohaga on Palamuse laulustuudiol kujunenud hea koostöö ja kõnealuse lavastuse mängimiseks on sealne miljöö ka ülimalt sobiv. Mai alguses kavatsevad amatöörteater ja laulustuudio minna “Kahekõnedega” Mustveesse Jõgeva- ja Tartumaa ühisele harrastusteatrite festivalile, augustis osaleda aga Palamusel toimuval üleriigilisel külateatrite festivalil. Mitmel pool Eestis on viimasel ajal kohvikute päevi korraldama hakatud. Ka neil mängimiseks sobib “Kahekõned” suurepäraselt.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus