Palamusel elatakse nädalavahetusel filmi- ja muusikalainel

Palamusel peetakse sel laupäeval ja pühapäeval traditsioonilisi Theodor Lutsu filmipäevi. Näha saab nii Lutsu kui ka teiste autorite filmiloomingut ning pakutakse filmipäevatorti.


Theodor Lutsu sünniaastapäeva on tema kunagises kodupaigas Palamusel tähistatud 1996. aastast alates. Siis möödus sada aastat sellest, kui Eesti, Soome ja Brasiilia filmiloos kanda kinnitanud Luts ilmavalgust nägi. Sestpeale pole tema sünniaastapäeva Palamusel kunagi „maha magatud“. Iseasi, kas sünnipäevasündmus on kandnud Theodor Lutsu filmipäevade või muud nime. Nii et tänavu tähistatakse filmimehe sünniaastapäeva juba 25. korda. See annab sündmusele kerge juubelivärvingu.
Tänavused filmipäevad algavad kell 12.30 Theodor Lutsu sünnimaja, Palamuse apteegi hoone seinale lillede asetamisega. Seejärel minnakse rahvamajja ja tehakse liikuvate piltide vahendusel väike tagasivaade möödunule. Näha saab 1996. aastal salvestatud videolõiku, milles Mark Soosaar vestleb Palamuse muuseumi klassitoas Theodor Lutsu lese Aksella Lutsuga, kes oli toona värskelt Brasiiliast Eestisse elama asunud, samuti Indrek Kanguri portreefilmi Lutsu filmipäevade lahtisel lühifilmide konkursil (seda peeti aastatel 1998–2015) rohkesti auhindu võitnud Jaan-Jürgen Klausist („Professionaalne amatöör“; 2008) ning Eve Esteri ja Tõnu Aru impressiooni „Palamuse lainel“ (2016). Esimese filmipäeva programmi mahub veel Peeter Urbla 1988. aastal valminud mängufilm „Ma pole turist, ma elan siin“. Selle järel pakutakse filmipäevatorti. Kell 17 jätkatakse muusikalainel: Palamuse kirikus annab kontserdi Estonian Cello Ensemble koosseisus Theodor Sink, Andreas Lend, Marius Järvi, Marcel-Johannes Kits, Johannes Välja ja Villu Vihermäe. Kava pealkirjaga „Mõtisklused“ koosneb Veljo Tormis, Tõnu Kõrvits, Heino Eller, Raimond Valgre jt loomingust. Piletid on saadaval Piletimaailmas ja enne algust kohapeal. Vaheajal pakutakse veini ja suupisteid.
Pühapäevane programm algab kell 11 Theodor Lutsu enda loominguga. Ära vaadatakse tema Soome-perioodi kuuluv mängufilm „Varjud Karjala kannasel“ (Varjoja Kannaksella; 1943). Kinolinal toimuva mõistmisel on abiks sünkroontõlge eesti keelde. Veel saab pühapäeval näha Ilmar Raagi mängufilmi „Tappev Tartu“, mille autor juba enne selle valmimist Eesti halvimaks filmiks tituleeris, ning Arvo Kruusemendi mängufilmi „Naine kütab sauna“.
Filmipäevad lõpetatakse kell 16.45. Filmipäevi korraldab MTÜ Look, sündmuse kuraator on filmiloolane Jaak Lõhmus ning toetajateks Eesti Filmi Instituut, Eesti Kultuurkapital, Tallinnfilm, Soome Audiovisuaalinstituut KAVI ja Eesti Rahvusringhääling.
„Tuleval aastal möödub Theodor Lutsu sünnist 125 aastat. Siis on taas põhjus juubelit pidada ja juba suuremalt,“ ütles filmipäevade peakorraldaja, MTÜ Look eestvedaja Arne Tegelmann.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus