Palamusel avati põnev näitus tuletõrje ajaloost

Palamuse muuseumi vanaaegse koolihoone teisel korrusel avatud näitusel „120 aastat vabatahtlikust tuletõrjest Palamusel” tutvustakse eri aegadel kasutatud päästetehnikat, pritsimeeste rõivastust, autasusid, tunnustuskirju ja ajaloolisi dokumente.


Postimehes kirjutati 7. juulil 1900. aastal: „Kuremaa valda on tuletõrje selts asumas. Viimasel Nelipühi päeval oli seltsi asutamiseks hää hulk rahvast vallamajasse ilmunud. Enam kui sada inimest kirjutasivad nimed põhjuskirjale alla.“
Seltsi nimeks sai Kuremaa Vabatahtlik Tuletõrje Selts. „Asutamise koosolek peeti Kuremaa vallamajas, mis asus aga Palamusel. Nii on põhjust tähistada 120 aasta möödumist vabatahtliku tuletõrje algusest Palamusel, rääkis muuseumi teadur Tiina Kivits. Tema sõnul on vabatahtliku tuletõrje juubelile pühendatud suuresti koostatud muuseumi eksponaatidest. Väljapaneku teoks saamisele aitas kaasa ka Palamuse vabatahtlik päästekomando MTÜ Paunvere Pritsumehed. Näiteks mõndagi huvitavat tõi vaadata vabatahtlik päästja Toomas Puusepp.
Tiina Kivits märkis, et näitusel tutvustatud käsiprits on valmistatud Teise maailmasõja eelses Eesti Vabariigis, kuid sarnast kahe või nelja mehe käsipritsi kasutati juba tsaariajal. Silma hakkavad ka eri aegadest pärinevad tuletõrjekiivrid, tulekahjusid sümboliseeriv punane kukk, tuletõrjeauto mudel, mille paagis oleva prao kaudu saab annetada tänastele priitahtlikele pritsimeestele.
„Näitus on meie vabatahtlikele päästjatele tänutäheks ja tunnustuseks. Sel põhjusel eksponeerime nendele antud tunnustuskirju ja autasusid. Kõige vanem aumärk väljapanekul on antud tublile tuletõrjetegelasele Leo Kuusikule juba tsaariajal.“
Ühelt fotolt näeb, et tuletõrjeseltsi on kuulunud Oskar Lutsu loomingust tuntud õpetaja Lauri ja kellamees Lible prototüübid Ludvig Roose ja Kristian Lill. Slaidiprogramm võimaldab näitusel tutvuda nii Eesti kui ka Palamuse tuletõrje ajalooga. 1862 loodi vabatahtlik tuletõrjeselts Tallinnas ja 1864 Tartus, 1910 avati Palamusel tuletõrje seltsimaja (hävis Teises maailmasõjas 1941). 1929. aastal oli Palamuse ühingul kaheksa käsipritsi ja veoauto Ford, mis kohandati ümber vastavalt tuletõrje nõuetele. Auto mahutas 600 liitrit vett, käsipritsi, voolikud, redelid ja 12 meest.
Slaidprogrammi lõpetavad fotod vabatahtliku komando Paunvere Pritsumehed asutamisest 2012. aastal, ühenduse argipäevast, pidustusest ja tunnustusest.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus