Palamusel algab Balti Ramp

Palamusel avatakse ülehomme õhtul rahvusvaheline teatrifestival Balti Ramp 2010, millel osaleb ühtekokku kuus Eesti, Läti ja Leedu harrastustruppi.

Etendusi antakse kolmel päeval. Neljapäeva õhtul kell 20 teeb n-ö otsa lahti Kesk-Eesti Teatritrupp Jüri Tuuliku loomingul põhineva monolavastusega „Külatraagik”, mille lavastajaks ja peaosaliseks on Margus Mankin. Reedel kell 15.30 ja 19 saab näha Gulbene harrastusteatri (Läti) lavastust „Jalad” (autor Valentina Ozola, lavastaja Edita Silkena) ja Pasvalyse kultuurikeskuse teatritrupi (Leedu) lavastust „Sügise igavus” (autor Nikolai Nekrassov, lavastaja Gintaras Kutkauskas). Laupäeval on etendusi suisa kolm: kell 11 mängib Pasvalyse tantsuteater Tango& lavastust „Siid” (autor Alessandro Baricco, lavastaja Asta Liukpetriene), kell 14 mängib Valka Linnateater (Läti) lavastust „Bergmani naised” (autor Nikolay Rutkovsky; lavastaja Aivars Ikselis) ja kell 17 mängib Jõelähtme Lavagrupp lavastust „Dotsent vastu tahtmist“ (Branislav Nušiči ainetel).

Kõik festivalietendused toimuvad Palamuse rahvamajas ning kõik huvilised pääsevad neid vaatama tasuta. Mängivad kõik trupid oma emakeeles, ent arusaamise lihtsustamiseks jagatakse vaatajaile eesti-, vene- ja inglisekeelseid sisukokkuvõtteid.

Ööbivad umbes 80 festivalil osalejat Voore külalistemajas, kus toimuvad ka Vanemuise lavastaja Ain Mäeotsa ja Viljandi Eve Tantsukooli juhi Eve Noormetsa õpitoad harrastusnäitlejaile.

Vahepeal soiku jäänud Baltikumi harrastusteatrite festivalide traditsioonile otsustati uuesti elu sisse puhuda kaks aastat tagasi, kui Otepääl said kokku Eesti, Läti ja Leedu harrastusteatrite liitude esindused. Mullu saigi pärast pikka pausi Leedus Birštonases teoks festival Balti Ramp 2009. Tänavu oli siis korraldamisjärg Eesti käes.

„Palamuse valisime festivali toimumispaigaks sellepärast, et seal oli võtta hea koostööpartner, Eesti Harrastusteatrite Liitu kuuluv MTÜ Look,” ütles Eesti Harrastusteatrite Liidu tegevjuht Kristiina Oomer. „Püüamegi festivali teha väiksemates paikades, sest suures linnas kipub see n-ö ära lahustuma.”

Et festival on kolme maa harrastusteatrite liitude koostööprojekt, siis valivad needsamad organisatsioonid ka osalevad trupid. Tänavust Balti Rampi aitavad Eesti Harrastusteatrite Liidul teoks teha peale MTÜ Look ka Eesti Kultuurkapital, kultuuriministeerium, Hasartmängumaksu Nõukogu, Palamuse vallavalitsus ja Palamuse kihelkonnakoolimuuseum.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus