Palamuse vald sai eelarve

Investeeringuraha on eelarves planeeritud näiteks Kaarepere lasteaia (või õigemini Palamuse Nukitsamehe lasteaia Kaarepere filiaali) hoone kordategemiseks. Osa töid on seal juba tehtud, ent poolel majal on veel aknad vahetada, remontida üks rühmaruum, köök ja kõrvalhooned ning uuendada ventilatsiooni.

 ?Ainus, mis tänavusse eelarvesse veel ei mahtunud, oli mänguväljak,? ütles vallavanem Urmas Astel.

Raha on eelarves planeeritud ka Oskar Lutsu Palamuse Gümnaasiumi hoone vana korpuse remondiks, vee- ja küttetorustiku vahetuseks, ventilatsiooni uuendamiseks ja välisseinte soojustamiseks, ent see, missugused tööd loetletutest tänavu ära teha saab, sõltub sellest, kas ettevõtmise tarvis ka kohalike omavalitsuste investeeringute toetamise (KOIT) kavast raha eraldatakse.

?Praeguseks pole teada seegi, missuguse otsuse tegi KOIT kava rahade suhtes maakonna omavalitsusliidu juhatus,? ütles Urmas Astel. ?Täielik selgus saabub neis asjus aga alles suvel. Keskküttetorustikku vahetama hakata on siis küll juba hilja, aga välisseinu soojustada võib küll.?

Alustatakse vallamaja ehitust

Kolme miljoni suurune summa on eelarves ette nähtud uue vallamaja ehituse alustamiseks. Mäletatavasti korraldas Palamuse vallavalitsus mullu uue vallamaja ideekavandite konkursi. Nüüd on OÜ Sirkel & Mall võidukavandi põhjal valmimas projekt.

 ?Elektrisüsteemi projekt ja sisekujundus on veel saamata, muus osas on projekt valmis,? ütles Urmas Astel.

Kolme miljoni suurune investeering lubab küll teha ainult vallamaja ehituse eeltöid.

Juba alustatud projektidest on plaanis jätkata Pikkjärve puhkeala arendamist ? eelkõige Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse kaudu saadava investeeringuraha abil.

 ?Plaanis on võsa vähemaks raiuda ning rannas peesitajatele taas veidi paksem liivakiht külje alla organiseerida, samuti teid ja parklat korrastada,? ütles vallavanem.

Pikkjärve lubas keskkonnateenistus möödunud aastal ka esimest korda niita. Sama töö jaoks on planeeritud raha ka tänavusse eelarvesse. Lisaks Pikkjärvele on plaanis niiduk kohale tellida ka Palamuse veskijärve ja alumise paisjärve roost puhastamiseks.

 Veel peaks Palamusel tänavu teoks saama üks senini veel pretsedenditu sündmus: 1994. aastal taastatud Vabadussõja mälestussammas asendatakse uuega. Ehkki selleks on planeeritud raha ka valla eelarvesse, kuulutati siiski hiljuti välja ka samba heaks annetuste kogumine.

 ?Esimene summa on juba laekunud,? ütles Urmas Astel. ?Nii et meil oli õigus: inimestel on soov sellises ettevõtmises osaleda. Kui selle arvel eelarveraha vabaneb, saame seda mõneks muuks ettevõtmiseks kasutada.?

Ikka jaanuaris

Küsimusele, kas vallal on plaanis sel aastal ka laenu võtta, vastas vallavanem, et kui seda võetakse, siis vallamaja ehituseks, aga see ei pruugi toimuda sel aastal.

 Seaduse järgi on omavalitsustel jooksva aasta eelarve kinnitamiseni aega märtsi lõpuni. Palamuse vald on mitmel viimasel aastal selle töö juba jaanuaris ära teinud.

 ?Riigil on küll raha palju ja seepärast vajab ta selle ülelugemiseks ja laialijagamiseks väga palju aega, aga meil tahab mõnigi töö rutem ärategemist,? ütles Urmas Astel. ?Seepärast ei hakka me ootama, kuni kõik riigi poolt eraldatavad rahad kroonipealt selgunud on, vaid võtame oma eelarve vastu. Mis siis, et see on esialgu rohkem nagu eelarve poeg ja vajab hiljem paari lisaeelarvet.?

    RIINA MÄGI   

blog comments powered by Disqus