Palamuse tervisenädalal räägiti mõnuainetest ja tervislikust toitumisest

?Õpilased on viletsa tervisega,? tunnistas kehalise kasvatuse õpetaja Andres Lippur. ?Poisid tunnis ei saa käidud, kogu aeg on nad haiged.? Tema hinnangul saavad pooled õpilastest aru, et sport on tervisele kasulik, kuid teine pool mitte.

Tubaka liigtarvitamist ei oska õpetaja kommenteerida. ?Tubaka tarbimist on palju. Kõige hullem on, et tüdrukud haisevad suitsu järele. Ma ei ütle, et siin Palamuse koolis. Näiteks kui Kuremaal hommikul vastu tuldi, siis vanasti oli parfüüm üle pea, aga nüüd on tuhatoosi lõhn. Kust see tuleb, ikka riiete küljest,? rääkis Lippur.

Kurvad näited

Esmaspäeval toimusid koolis Mare Liigeri loengud. Liiger on MTÜ Rahvakoolitus Elu juhataja ja kiirabiarst. Ta kohtus eraldi õpilastega ning ka lapsevanemate ja õpetajatega. Tema loengu juurde kuuluvad ka drastilised fotonäited kiirabitöötajate elust.

Neljanda klassi õpilaste Kadri-Liis Elblausi ja Jürgen Tallinna meelest oli Mare Liigeri loeng lahe. Jürgenile jäi eriti meelde pilt, millel oli kujutatud AIDSi lõppfaasi, kus haige jalal olid kasvajad. Nendegi meelest aitab see loeng natuke kaasa narkosõltuvuse ennetamisele.

Neljapäeval oli õpilastel külas endine narkomaan Toomas, kes rääkis õpilastele oma kogemustest.

Näitused ja kunstiteosed tervisest ja toitumisest

Teisipäeval külalisi ei olnud, selle asemel olid koolis üleval mitmed näitused. Kooli huvijuht Tiina Luige pani üles Eesti Põllumajandusmuuseumi näituse “Viina vits”. Tema kätetöö olid ka mitmesugused teised näitused koolimajas.

Neljas klass tegi kunstiõpetuse tunnis nn tervisekollaa?e. A3 formaadis paberile oli kinnitatud papptaldrik, kuhu igaüks kleepis või joonistas pildid oma tervislikust söögikorrast. Töödest korraldati oma klassiruumis ka näitus. Neljandikel on ka meediaring, kus nad valmistasid terviseteemalise plakati. Nendestki oli üleval näitus koolimaja uue korpuse esimesel korrusel. Plakatite põhiidee oli, et tuleb elada tervislikult, mitte suitsetada, alkoholi ega narkootikume tarbida ja ka toit peaks olema täisväärtuslik.

Jürgen Tallinna meelest on ikka jube küll, kui suitsetatakse. ?Vastik on, kui tuleb olla koos inimestega, kes suitsetavad,? sõnas poiss. Tema meelest peaks suitsetavaid õpilasi karistama ühiskondliku tööga, näiteks võiks panna neid rohima.

Kesknädalal pidas loengut doktor Anneli Alekõrs, kes rääkis tervislikust toitumisest. Samas rääkisid ka algklasside õpetajad oma õpilastega tervislikest eluviisidest.

BIRGIT KASTEPÕLD

blog comments powered by Disqus