Palamuse sild taas avatud

 

Palamuse kandis tekitas juuli keskpaigast alates päris suurt liiklussegadust asjaolu, et Palamuse aleviku keskel asuv Amme jõe sild oli remondis. Esmaspäeva õhtul sai segaduste aeg läbi, sest sild avati taas liikluseks. Tõsi, mitmed tööd on veel teha ning seepärast peavad silda ületades ettevaatlikud olema nii sõidukijuhid kui ka jalakäijad.

Palamuse silda maanteeameti tellimusel ümber ehitav AS Skanska sulges rajatise liikluseks 15. juulil. Lepingu järgi oli neil õigus seda suletuna hoida 95 päeva ehk enam kui kolm kuud. Tegelikkuses pääsesid sõidukid aga sillale juba kahe ja poole kuu pärast.

„Kuna andsime juba alguses lubaduse liiklus sillal 1. oktoobriks taastada, siis pidime lepingus sätestatud 95 päevast kohe 18 päeva maha lahutama. Kui ilmnes vajadus jalakäijad Suure Paunvere Väljanäituse ajal üle silla lubada, tuli graafikut veel nädala jagu kokku pressida,” ütles ASi Skanska projektijuht Henri Gostsõllo.

Mõlemad lubadused said täidetud: 21. septembril said silda ületada jalakäijad, 30. septembri õhtul lubati peale ka sõidukid. Nende kahe tärmini vahel jõuti sillal ära teha ka asfalteerimistööd.

„Ehkki silla remondi käigus tuli ette ka üllatusi, aitasid pinnase- ja betoonitöid teinud firmade täpne frondijagamine, pikemad tööpäevad ja nädalavahetustel töötamine pingelises graafikus püsida ning kõik tööd lubatud ajaks tehtud saada,” ütles Henri Gostsõllo.

Tema sõnul on oktoobrikuu jooksul vaja paigaldada veel sõidutee väliskurvi põrkepiire, kõnnitee äärne jalgteerinnatis ja valgustus. Lisaks tuleb kindlustada paisupoolne nõlv, rajada veskihoone ette käigutee ja kõnniteele katend. Sellest tulenevalt peavad jalakäijad liikuma aedade ja märkidega piiratud sõidutee servas ja olema seal äärmiselt ettevaatlikud. Lepingu järgi peab objekt lõpetatud olema 1. novembriks ja paar nädalat pärast seda antakse see ka ametlikult tellijale üle.

Palamuse silla remont rippus vahepeal mäletatavasti n-ö õhus: alguses pidi sild remonti minema, siis selgus, et ehitajate pakkumised käivad maanteeametile üle jõu ja remont pidi edasi lükkuma. Lõpuks andis aga riik ootamatult lisaraha ja Palamuse vald pidi kiiresti otsustama, kas näidata remondile „rohelist tuld” või mitte.

„Sillaehituse aeg oli küll päris raske üle elada, aga mul on hea meel, et see töö ikkagi tehtud sai, sest nüüd ei tekita see rajatis enam aastakümneid probleeme. Ka silla naabruses asuva ajaloolise veskihoone seisukord muutus tänu remondile paremaks, sest selle sokliosa kaevati lahti ning eraldati tee muldkehast tugiseinaga,” ütles Palamuse vallavanem Urmas Astel. „Vahepeal olime küll üpris mures väljanäituse pärast, sest tundus, et selleks ajaks sild küll nii valmis ei saa, et inimesed sinna peale saab lasta. Ent ehitajad olid tublid ja ületasid ennast ning väljanäitus sai toimuda tõrgeteta.”

Tublide köögiviljakasvatajate ja käsitöömeistrite kõrval saigi tänavuse väljanäituse kiitusekirja ka sillaehitaja AS Skanska. Tõsi, nende esindajat polnud 21. septembril kiitusekirjade jagamise ajal kohal, nii et üle annab vallavalitsus selle silla pidulikul avamisel.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus