Palamuse saab uue Vabadussõja samba

Palamuse kalmistul asunud ja 1952. aastal hävitatud Vabadussõja monument taastati kolmteist aastat tagasi annetuste toel, mida hakati koguma juba rublaajal. Annetajateks olid peale suure hulga tookordsete ja endiste palamuslaste ka asutused ja ettevõtted.

Kuna raha oli toona nii inimestel kui ka firmadel-asutustel üsna napilt, tuli ausamba jaoks valida taskukohane tehnoloogia: metallkarkassile rajatud sammas on pealt kaetud punasest graniidist plaatidega, seest aga täidetud betooniseguga.

Paraku ei osutunud sel moel rajatud mälestusmärk kuigi vastupidavaks. Arvatavasti tungis vihmavesi graniitplaatide vahele ning selle külmudes hakkasid plaadid mõranema. Lisaks sellele voolab plaatide vahelt alatasa välja betoonisegust vett, mis plaadid kirjuks määrib.

?Vallavolikogu liige Jaan Koll tõstis Vabadussõja mälestusmärgi probleemi üles juba mitu aastat tagasi,? ütles vallavanem Urmas Astel. ?Algul lootsime, et ehk tuleb meile uue samba püstitamisel appi mõni riigistruktuur, aga lõpuks võtsime asja siiski ise käsile. Ehitaja on konkursi teel juba valitud ning tuleva aasta mai lõpuks peaks uus monument Palamuse kalmistul seisma.?

Ehitajaks valiti Jõgeval tegutsev OÜ S.P.M. Invest, kes on lubanud töö ära teha 879 902 krooni eest. Sedakorda tuleb mälestussammas täisgraniidist ja sellele rajatakse ka uus graniidist alus. Kavand ja tekstid jäävad aga samaks, mis vanal, 1924. aastal rajatul ja praeguselgi.

Esimesed 200 000 krooni sambaraha oli planeeritud juba valla selle aasta eelarvesse. Küsimusele, kust tuleb ülejäänu, vastas vallavanem:

?Ega mul erilist usku pole, et see mujalt kui valla rahakotist tuleb. Suuremat korjanduskampaaniat ei kavatse me igatahes korraldada. Ettevõtjatega võiks siiski läbi rääkida. Ja iga muu abi on ka teretulnud.?
RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus