Palamuse noored said uued ruumid miljonilise vaatega

Teisipäeval avati Palamuse teenuskeskuse ruumides noortekeskus. Koos jagatakse maja nüüd raamatukogu ja teenuskeskuse ametnikega. Praegune asukoht on koolile ja lasteaiale lähemal ja noorte jaoks mugavam. Siiani toimetati kohalikus kuulsas apteegihoones, mis renoveeriti noortekeskuse jaoks 2009 ja avati 2010. aastal.


Et esimest korda lasti noored ruumidesse toimetama päev varem, siis küsida neilt, kuidas sobib, on veel pisut vara. Küll on ruumidega rahul noortejuhid ise, kes eelmisel nädalal oma keskuse asju ühest kohast teise kolisid.

Tegevusi arutatakse noortega

„Tööle tuleme tõesti suurema rõõmuga. Mitte, et varem oleks midagi halvasti olnud, aga palju annab juurde avarus, palju õhku ja valgust, terrass ning suur õueala. Siiani vanas kohas see puudus,“ selgitasid noortejuhid Teele Laanes ja Kristiina Kuusik, lisades, et vanas kohas oli ruumi ehk samaväärselt, aga olid tubadena killustatud ja need asusid kahel korrusel. Muidugi võtab see rohkem privaatsust vajavatelt lastelt omaette olemise võimaluse ehk vähemaks, aga loodetavasti ei heiduta see neid noortekeskusest eemale.
Noortekeskuses on tegevused arvestatud just noorte endaga arutades. Võimalik on mängida lauatennist, õhuhokit, piljardit. Mängida erinevaid lauamänge, Xboxi ja Nintendot. Kasutada saab kööki ja endale ning sõbrale midagi söögipoolist valmistada.
Joonistamine ja meisterdamine meeldib paljudele ja juba varakult pannakse teemad paika, mida siis lapsed ise heaks kiidavad. „Eks ma ikka soovitan ja arutame läbi, kas see neid huvitaks,” selgitas meisterdamisringi juhendaja ja osav käsitöömeister Alice Hansing. Tema hinnangul on märksõnaks ka taaskasutus. Kõik, mis valmib, on noored koju kaasa viinud ja palju asju valmistatakse just kodustele kingitusteks.
Näiteks said soovijad valmistada isadepäeva puhul oma isadele õnnitluskaarte. Kõik vajalikud vahendid hangivad noortekeskuse töötajad ise ja selleks kasutatakse valla poolt huvihariduse huvitegevuse toetust taotledes.
„Praegu on sisseelamise aeg, kuid plaane oleme teinud juba hoolega ja neid seoses ka meie suure terrassi ja õuealaga. Välitegevuste raames oleme korraldanud matkasid ja väljasõite. Selle aasta lõpus on plaan minna Avinurme puiduaita,“ selgitas noortejuht Teele.

Võimalik korraldada rohkem õuetegevusi

Juba unistavad noortejuhid, et tulemas on ehk korraliku lumega talv ja siis on võimalik teha vahvaid tegevusi lumes, ehitada lumelinnasid ja kindlasti üks korralik kelgurada peaks noortel olema.
„Väikestes piirkondades on hästi tähtis omavaheline koostöö, et edukalt noortega tegeleda ja et neil oleks mõnus koht, kus olla,“ tõdes Jõgeva valla noorsootöö peaspetsialist Kaire Sakjas. Sellega on nõus ka Jõgeva vallavalitsuse abivallavanem Aive Tamm, kes ütles, et kui teenusmajad toimivad hästi, siis annab see piirkonnale ja kogukonnale palju juurde.
„Noortekeskuste omavahelise koostööna saadakse kõigega hakkama ja kui on abi vaja, siis oleme seda saanud ka lastevanemate käest. Hästi tähtis on ka koolidega koostöö, et märgata ja saada aru ning vastavalt reageerida, kui lapsel on mingi mure. Kellel on huvi, mis noortekeskuses parajasti toimumas on, võib saada selle kohta infot kõige kiiremini noortekeskuste Facebooki lehelt. Kui ei tahagi pidevalt kohal käia, kuid on just huvi mingi tegevuse vastu, siis saab lihtsalt läbi astuda ja kaasa lüüa. Kõik on oodatud,“ julgustas Jõgeva valla noortekeskuse juhataja Kristin Barbo.
Palamuse noortekeskus tegutseb Jõgeva Valla Noortekeskusese juhtimise all, mis loodi valdade liitumise tulemusena ja kus töötab kümneliikmeline naiskond. Noorsootööd tehakse üheksas keskuses: Palamusel, Laiusel, Kuremaal, Sadalas, Tormas, Siimustis, Vaimastveres, Jõgeva alevikus ja Jõgeva linnas. Oma kolmandat sünnipäeva peetakse 1. veebruaril.
Noortekeskusega samas majas asuva raamatukogu juhataja Lagle Räga tunnistas, et suur pluss on see, et noorte jaoks on koht ideaalne ja nüüd on mugav võimalus tulla ning laenutada raamatuid. „Kuid üks suur miinus on ka, sest need, kes on harjunud raamatukogu vaikusega ja on siiani kohapeal ajalehtede ja ajakirjade lugemise võimalust kasutanud, on maja ehk liiga hääli täis,“ mõtiskles Lagle. „Eks aeg näitab, kuidas koos hakkama saame ja see, et väikestes kohtades teenused kokku koonduvad on igati normaalne.”

ULVI TAMM

blog comments powered by Disqus