Palamuse muuseum pälvis muinsuskaitseameti auhinna

Muinsuskaitseamet tähistas neljapäeval Eesti Arhitektuurimuuseumis  oma 25. sünnipäeva ja jagas tunnustust aasta edukamatele. Kokku anti välja 29 auhinda 11 kategoorias ning üks neist tuli ka Jõgevamaale.


„Tänavune tunnustuse saajate nimekiri on väga mitmekesine. Auhinna pälvisid nii Tallinna vanalinnas asuva keskaegse hoone oskuslikud taastajad kui ka 1990. aastatest pärineva Saare KEKi uuele elule aitajad. Kindlasti jäävad tunnustatavate hulgas silma ajaloolisse keskkonda sobivalt kavandatud uusehitised, neid valis komisjon sellel aastal välja koguni neli. Ühtmoodi hästi on ajaloolisesse keskkonda sobitatud Maarjamäel asuv filmimuuseum ja hoidlahoone, Palamuse muusemi uus külastuskeskus, Vastseliina piiskopilinnuse palverändurite maja ja Rannamõisa kalmistu leinamaja. Kõik need uued hooned lisavad oma kõrge arhitektuurse kvaliteediga väärika ajalooga paikadele omapära. Tänavused restaureerimispreemiad näitavad elavalt, et just kultuuripärand on see, mis teeb kaasaegsest keskkonnast kaasaegse – mitmekihilise, huvitava ja kultuurse,“ ütles muinsuskaitseameti peadirektor Siim Raie.

Tänapäevased funktsioonid viidud uude majja

Palamuse  O. Lutsu kihelkonnakoolimuuseum eesotsas Arne Tegelmanniga  sai auhinna kategoorias „Hästi kavandatud uusehitis ajaloolises keskkonnas“. „Palamuse Oskar  Lutsu  Kihelkonnakoolimuuseum  on  samuti  läbi  viinud  korraliku  uuenduskuuri: peale ajaloolise  kihelkonnakoolihoone  restaureerimise  on  ehitatud  ka  kaasaegne  külastuskeskus.  Tunnustame  seda, et  mälestis  on  säilitatud  võimalikult  autentsena  ning kõikvõimalikud  tänapäevased  funktsioonid,  mis  vanasse  majja  ilma  seda  rikkumata  hästi  ära  ei  mahuks,  on viidud  pigem  uude  majja,“ seisab tunnustuse kirjelduses. Hoone projekteeris ÖÖ-ÖÖ Arhitektid OÜ.

Muuseumi direktor Arne Tegelmann sai enda sõnul üllatuse osaliseks. „Muinsuskaitseametist helistati ja küsiti, kas neil sobiks ühel konkreetsel kuupäeval meile tulla. Sain algul aru, et nad soovivad ise Palamuse muuseumis üritust korraldada, aga siis selgus, et tunnustust taheti hoopis meile anda, kuna vana hoone on korda tehtud ja uus hoone sinna sobib, see oli jah üllatus,“ rääkis ta.

Uksed avatakse detsembris

Ka arhitektidele jagub muuseumi direktoril vaid kiidusõnu. „Nad on siin kenasti kõik kokku sobitanud,“ kinnitas Arne Tegelmann. „Kõiki hooneid ei pea ehitama kaugemale, võib ka olemasolevasse kihelkonnakeskusse uusi sobilikke hooneid ehitada,“ nentis ta. „Palamuse on just tänu Oskar Lutsule eestlastele oluline, sellesse on panustatud ja on leitud võimalusi,“ märkis muuseumijuht.

Ehitustööd on muuseumis lõppenud, kuid vilgas töö käib, sest novembri lõpuks loodetakse kõik valmis saada. „Praegu käib kihelkonnakooli majas mööbli tagasi paigutamine, järgmisest nädalast peaksid peamajas tööd alustama ekspositsiooni koostajad. Novembri lõpuks loodame kõik valmis saada, siis nädalake varuaega, ja 8. detsembrist on kõik oodatud,“ lubas Tegelmann.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus