Palamuse-mail tuleb neljakümnes maanteejooks

Pühapäeval saab teoks 40. Palamuse maanteejooks, üks pikema traditsiooniga spordisündmusi Jõgevamaal. Joostakse  künklikul Vooremaa maastikul, mis eeldab treenitust ja vastupidavust.  

Spordiveteran Priit Laasti sõnul sai  idee korralda  Palamuse maanteejooks alguse Luua-Jõgeva jooksust, mille eestvedajad olid legendaarne spordimees Raimund Kokk ja Ain Vahtra.

“1972. aasta 4. novembril  peetud esimesel Palamuse maanteejooksul jooksin ise kaasa  16-aastase kooliõpilasena. Tookord tulid võitjaiks Joosep Tootsi prototüübi Voldemar Tootsoni sugulane Kalle Tootson  ning Ants Kuusik. Tõsiseks katsumuseks oli jäine rada,  joosta tuli naelkingades,” rääkis Laast, kes võitis jooksu 1974. ja 1988. aastal.  

“Usun, et Palamuse maanteejooks on üldse pikemaajalise traditsiooniga spordisündmus Jõgevamaal, mida ühelgi aastal pole vahele jäetud. Plaanin ka tänavu kaasa võistelda ja eriti seepärast, et on juubelijooks,” lisas ta. 

Kuulsad võitjad

1977. aastal võitis Palamuse maanteejooksu tänane suurettevõtja Rein Kilk. Neli korda järjest — 1991., 1992., 1993. ja 1994. aastal — tuli aga esimeseks tartlane Jüri  Stabrovski, kes hukkus hiljem autoõnnetuses ja kelle mälestuseks tema sõbrad Tartu lähedal mälestusjooksu korraldavad. Samuti on esimesena finišisse jõudnud silmapaistvad tänased sportlased Eeri Vahtra (2005 ja 2009) ja Viljar Vallimäe (2006, 2007, 2008 ja 2010).  

“Kahel esimesel aastal läbiti maanteejooksul 20 kilomeetrit, hiljem valiti aga distantsi pikkuseks 13, 5 kilomeetrit. Jooks algab Palamuselt ja kulgeb Luua suunas. Ületatakse Sääsküla mägi, läbitakse lõik Piibe maanteel ja tagasi Palamusele tullakse Kaarepere kaudu.

Tõusude- ja langusterohke maastiku tõttu on vaieldamatult tegemist ühe raskemini läbitava jooksurajaga kogu Eestis. Tänavusele jooksule lisavad aga kindlasti omapära Kaarepere viadukti ehitustööd,” lausus  Priit Laast. 

Raske rada

“Jooksurada on siiski järjest nüüdisaegsemaks ja kvaliteetsemaks muutunud. Kahekilomeetrine Palamuse ja Sääsküla vaheline teelõik sai mustkatte 1990. ja  3,5- kilomeetrine Sääsküla- Pikkjärve tee 2005. aastal,” rääkis spordientusiast Arvo Härm, kes oli maanteejooksu eestvedajaks siis, kui spordisündmust korraldas omaaegne Kevade kolhoos.

“Piirkonna ettevõtted ja firmad on aga alati olnud  võistluse toetajaks,” lisas ta.

“Et innustada rohkem inimesi jooksma, on aegade kestel välja pandud väga mitmesuguseid auhindu. On autasustatud parimaid mehi, naisi, veterane, noori, kooli osavõtjaterohkemat klassi.  1991. aastast lisandus põhijooksule ka kuni 18-aastastele noortele mõeldud kuuekilomeetrine distants,” ütles Härm.

Praegu korraldab maanteejooksu Palamuse spordiklubi eesotsas Ellen Kliimanniga. Tänavuse jooksu start antakse pühapäeva keskpäeval Oskar Lutsu Palamuse Gümnaasiumi juurest. 

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus