Palamuse laululapsed andsid publikule südamliku kontserdi

Möödunud pühapäeval said Palamuse rahvamajas juba 14. korda kontserdiks kokku selle piirkonna noored lauljad. Päeva juhtis Evelyn Merusk, kes rääkis muusikapalade vahele muusika ajaloost rahvalaulust tänapäeva muusikani.


Palamuse laululaste kontsert kandis sel aastal pealkirja „Laulud läbi 100 aasta”, mis sealse laulustuudio juhendaja Helen Kirsi sõnul sai valitud riigi sünnipäeva auks. „Kuidagi tuli loogiline järeldus, et võtame laulud, mis on Eestis olnud läbi saja aasta popid,” ütles ta.

„See on traditsiooniline sündmus juba nii palju aastaid, see on midagi, millega me kõik oktoobri lõpus-novembri alguses oleme alati arvestanud.“  Esimene Palamuse valla laululaste kontsert toimus 2004. aastal tollase Palamuse rahvamaja juhataja Tiina Tegelmanni eestvedamisel.

Saavad koos bändiga laulda

„Meil oli alguses nii, et kutsusime lauljaid klaveril saatma mõne kuulsuse, näiteks esimene oli meil Tarmo Leinatamm. Siis oli meil ühepäevane üritus, algul tegime kohe proovi ja pärast oli kontsert,” meenutas Palamuse gümnaasiumi lauljate juhendaja Luule Toome ning lisas: „Kui Karmol tekkis bänd, siis mõtlesime bändiga saatma hakkama. See oli lastele jällegi teistsugune kogemus, sest õpetaja saadab ju nagunii klaveril. Päris pikalt on meil olnud laululapse üritus bändiga.” Karmo Toome juhendamisel saadab lauljaid ansambel: Kaidar Kalme trummidel, Johannes Dahl basskitarril, Joosep Pilliroog kitarril ning Helen Kirsi viiulil.

„Me saame maast madalast bändiga laulda, lasteaiast peale. Meil on see juba tavaline, aga see on ikka suur väärtus. Siis nad näevad, kuidas bändiliikmete töö käib, et nad austaksid seda ja teaksid, mida on vaja harjutada,” rääkis Palamuse lasteaia lauluõpetaja Maire Tamm. „Lapsed on tegelikult selles mõttes tõesti väga tublid, et kui näiteks tempo muutub, muusika jääb natukene aeglasemaks, siis nad oskavad arvestada ja ei vurista laulu kiiresti ära,” kiitis Luule.

Proovipäevad ja külalisõpetajad

Maire Tamme sõnul eelnevad kontserdile nii proovipäevad kui ka töötoad, kuhu kutsutakse külalisena muusikaõpetaja. Selleks, et proovipäev liiga pikaks ei kujuneks, on ühed lapsed koos külalisega ja teised harjutavad ning teevad proove, seejärel toimub vahetus. Sel aastal oli külalisena kutsutud Viljandi kultuuriakadeemia õppejõud ja Põltsamaa muusikakooli eelklassi- ja rütmikaõpetaja Tuuli Jukk. „Tema tegi Orffi töötuba, kus tutvustati erinevaid Orffi pille,” rääkis Karmo Toome.

Luule Toome sõnul on igal laululaste kontserdil oma värvid, sel aastal oli kollane. „Meil on olnud ka must, valge, punane jne. Iga kord saab kontserdil ka seda värvi pliiatsi, minul on kõik pliiatsid alles. Meeneid on teisigi, meil on sümboolikaga tassid ja magnetid. Minu arvates on hea idee tänukirja asemel magnet saada, tänukirja paned ikka kusagile ära, aga magnet jääb,“ rääkis Luule.

  1. aastast Palamuse rahvamaja juhatajana töötanud Ehtel Valk rääkis, et temal on see kolmas laululaste kontsert. Tema hinnangul on väga tore, et publikut on alati palju, sest vanemad ja vanavanemad tulevad kuulama. „Selliseid üritusi tuleb ka teha, kus ei olegi vaja piletit osta, aga lauljad on professionaalsed,“ ütles rahvamaja juhataja.
  2. DEIVI SUISTE
blog comments powered by Disqus