Palamuse lähedalt metsast leiti puu külge seotud koer

Möödunud nädalal saatis Vooremaa toimetusele kirja murelik Palamuse valla elanik Madis, kes oli päästnud metsas puu külge seotud koera ning tagastanud looma tema omanikule. Meest vapustas julm käitumine abitu looma suhtes ning Madise soov on panna kõigile südamele, et inimene kui looduse kroon peaks loomade suhtes hoolivam olema.

 

Alles laupäeval oli Vooremaa esiküljel artikkel, kus räägiti hulkuvatest loomadest Mustvees, kes kimbutavad linnaelanikke ja nende koeri. Ilmnes, et mõned Mustvee elanikud ei hooli sellest, kus nende loomad viibivad, ning lasevad neil linnas vabalt ringi hulkuda. Mustvees ringi jooksvad koerad on juba korduvalt rünnanud inimesi ning tekitanud vigastusi ka teistele lemmikloomadele. Antud probleem on fikseeritud ka politsei poolt ning olukord on võetud menetlemisse.

Nädala eest saime muret tekitava kirja ka Ehavere küla elanikult Madiselt, kes leidis möödunud kolmapäeval metsast puu külge seotud koera, kes oli olnud seal eeldatavasti vähemalt kaks ööpäeva. “Koer oli märg ja kõhn ning üsna armetus seisus,” kirjeldas looma leidnud Madis, kes päästis koera lahti ning võttis ühendust looma omanikuga, kelle telefoninumber oli koera kaelarihmal kirjas.

“Ma algul eriti ei söandanud koerale ligi minna. Tegemist oli suure, umbes paariaastase koeraga. Ma ei teadnud, kas ta on sõbralik või tuleb kallale,” lisas mees. Siiski selgus, et loomake oli rahumeelne ning väga õnnelik, et ta ära päästeti. Madis võttis koera omanikuga ühendust ning viis looma peremehe juurde tagasi. Samas nentis ta, et koer hoidis hea meelega pigem tema kui oma peremehe lähedusse.

“Ma ei taha siinkohal süüdistada ja näidata näpuga koera omanikule, sest ma pole kindel, et just tema looma metsa viis, kuid kindel on see, et sama peremehe koerad on ka varem  ringi hulkunud ja külaelanikke kimbutanud,” rääkis Madis, kes  koeraomaniku nime enda teada jättis. Arvatavasti viidi koer metsa möödunud esmaspäeval, sest just siis olid Madise pereliikmed kuulnud, kuidas üks džiip metsas peatuse tegi ja natukese aja pärast minema sõitis. Mees oli sellisest julmast käitumisest sedavõrd šokeeritud, et tahtis loo avalikuks teha juba selle pärast, et panna inimestele südamele: kui oled endale looma  võtnud, siis ei saa sa teda ära visata, kui ükskord temast tüdined. Madis ise on jahimees ning tal endalgi on mitu koera, seega ei olnud mõeldav, et mees oleks looma endale jätnud. Koera omanik oli pakkunud Madisele ka valuraha, mis tundus kahtlane, kui ta ei osanud looma kojutoojale selgitada, miks koer metsa puu külge seotud oli.

Hulkuvate loomadega tegeleb Palamuse vallavalitsuses Enn Kivi, kes on ka varem pidanud kodututele koertele uut kodu otsima. Selliseid juhuseid tuleb ette kuni paar korda aastas. “Oleme kuulutanud leitud koertest Elmari raadios ja tänu sellele oleme saanud loomakese omanikule tagastada. Korra olin aga sunnitud  viima hulkuva koera Rakverre varjupaika,” rääkis Enn Kivi ning lisas, et hulkuva looma varjupaika toimetamine läks vallavalitsusele toona maksma 5000 krooni. Samas ei saa ju kokkuhoiu pärast looma ula peale jätta ning vallavalitsuse töötajad ei saa ka kõiki hulkuvaid loomakesi endale võtta.

Enn Kivi sõnul on ta mõne aasta eest hulkuva koera enda juurde hoiule võtnud, kellele hiljem uus peremees leiti. Ka tema toonitas, et looma eest hoolitsemine peaks olema ikka omaniku, mitte omavalitsuse töö. “Üks viga, mis tehakse, et kui hulkuv koer tuleb võõrasse hoovi, siis inimesed hakkavad teda söötma. Loom harjub sellega ära ja ei mõtlegi õigesse koju tagasi minna. Hiljem pöördutakse murega jälle meie poole, et võtku me see võõras koer ja viigu ära, kuigi koer on juba uue eluasemega harjunud ning ei mõtlegi lahkuda. Parem on, kui võõrast koerast, kes hoovi peale tuleb, välja ei tehta. Küll ta siis oma koju tagasi läheb, kui kusagilt midagi paremat ei anta,” kinnitas Enn Kivi. 

Palamuse vallas ollakse hädas ka hulkuvate lammastega 

Kui suuremad asulad on hädas hulkuvate koerte ja kassidega, siis Palamuse valla elanikel on mure Kudina kandis hulkuvate lammastega. Probleem pole uus, juba möödunud aastatel kippusid sealkandis lambad ringi hulkuma. Sellest oli juttu ka ajalehes Maaleht. Vahepeal olukord stabiliseerus, kuid nüüd on Kudina elanikud jälle murega vallavalitsuse poole pöördunud. “Sel korral pole loomade arv küll tuhandetes nagu möödunud korral, kuid paarsada loomakest on ikka oma aedikutest välja saanud ning otsivad mujalt söögipoolist. Iga loom, kelle inimene endale pidada võtab, peab saama vajalikul hulgal toitu ning ka ulualust. Kudina lähedal olevad lambad, kes kuuluvad Rein Kilgile, murravad oma aedikust välja just sellepärast, et neil pole piisavalt süüa. Järjekordselt peab Palamuse vald selle probleemiga tegelema. 

i

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus