Palamuse laadal saab toetada Ukraina koduta lapsi

Jõgevamaalt Palamuselt pärit Vahur Einberg korraldab Ukraina idapiirkonna orbude abistamiseks Paunvere väljanäitusel heategevusliku müügi.


Vahuri ukraina huvi on pärit aastatest 1986–1988, mil ta oli Ukrainas Vene kroonus. Kui 2013. aastal sügisel algasid Maidani sündmused, suhtles ta sõjaväekaaslastega edasi. „Esialgu ei saanud ka seal keegi aru, kuidas asjad hakkavad minema. 2014 tuli Krimmi annekteerimine ja algas sõda Donbassis. Oli tunne, et midagi peab tegema,“ rääkis Vahur Einberg.

„Tahtsime aidata langenud sõdurite lapsi, aga ma ei leidnud sealt alguses vabatahtlikke, kes lastega tegeleks. Enamik tegeles armee aitamisega,“ selgitas ta.

Vahuri klassiõde Tiina Säälik oli 2016. aastal jooksnud Kiievi maratoni ja kohtus tookord ka Ida-Ukrainas töötavate eestlastega. „Nad rääkisid palju sealsest üldisest olukorrast. Kuulsin, et Vahuril on Ukraina laste aitamise mõte. Uurisin siis oma jooksukaaslastelt, kuidas neid lapsi, kelle vanemad on hukkunud ja kes on jäänud koduta või saanud muul moel kannatada, saaks aidata. Eestlane, kes seal töötas, leidis meile koha pealt usaldusväärse inimese, kes sellega tegelebki,“ lisas Tiina Säälik.

Svetlana Baranenko, kes elab Slavjanskis, aitab eestlaste annetatud kraamil õigetesse kätesse jõuda. Vahur Einberg lõi Facebooki grupi Kramatorski lastekodu lastele ja inimesed hakkasid abi koguma. „Esimene koorem kogutud asju läks teele mullu septembris Läti sõjaväekaplani abiga – ligi viis tonni lasteriideid ja mänguasju,“ rääkis Vahur.

Järgmine oli villase soki kampaania. „Kramatorski lastekodu, kus elab 150 last, tegutseb vanas nõukaaegses majas, kus betoonpõranda peal on ainult linoleum. Sügisel, enne kui kütma hakatakse, on põrandad väga külmad ja lapsed külmetavad. Meil ju tehakse kõiksugu käsitööd, tegin ettepaneku, et kogume villaseid sokke. Kui see kampaania käima läks, olin Soomes tööl ja abikaasa käis pakiautomaadi juures sokkide järel. Meil kogunes 75 kilo sokke,“ oli Vahur Einberg tehtuga rahul.

Slavjanski lastehaiglas aitasid eestlased personalil teha haiglapalatis remonti. „Nemad tegid remondi ja meie aitasime rahaliselt. Seal ei olnud ka Ukraina riigi toetust taga, vaid see oli haigla osakonnajuhataja, vanemõe ja meie kontaktisiku Svetlana initsiatiiv. Remonditi palat, kus elavad koduta lapsed karantiini ajal, enne kui nad lastekodudesse laiali saadetakse. Vahel kuni pool aastat. Haigla ise on pärit umbes 1970ndate keskelt ja umbes sellest ajast on pärit ka viimistlus,“ rääkis Einberg Ukraina lapsi toetava eestlaste kogukonna tegemistest.

Raha pole vaja mitte ainult laste elamistingimuste parandamiseks, vaid ka heategevuseks mõeldud kauba Ukrainasse saatmiseks.

„Meie grupist ühel proual tuli idee, et võiks minna suurele Paunvere väljanäitusele. Koguda müügiks käsitööd, aia- ja metsasaadusi ning kasutada teenitud rahaga Ukrainas Slavjanskis ja Kramatorskis midagi laste heaks teha.

Palamuse laadal ootame rahvast meie käsitööd ja metsasaadusi ostma. Kogu sissetulek läheb heategevuseks. Keegi sealt omale mingit päevapalka ei hakka võtma,“ ütles Einberg, kes müügikohad ise kinni maksis ja kauba Palamusele toimetamise kulud kannab.

„Meid leiab Palamuse vana kooliaia juurest, kust vana õpetajatemaja kõrvalt läheb teerada koolimaja poole ja teine koht on muuseumi ja kiriku lähedal pargis,“ kutsuvad Vahur Einberg ja Tiina Säälik lahke südamega eestlasi laadal Ukraina lapsi toetama.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus