Palamuse kultuurijuht siirdub Tabiverre

Miks otsustasid Tabivere kultuurijuhi ametisse kandideerida?

“Kui käibefraasiks kujunenud väljendit kasutada, siis tajusin, et see amet pakub uusi väljakutseid. Palamusel oleks mul jaanuaris täitunud 26. tööaasta ja siin tundus juba kõik n-ö tehtud olevat. Ja mine tea, võib-olla tahaks Palamuse kandi rahvaski kultuuritöö juures uusi ja uute ideedega inimesi näha.

Ma ei saa küll minekumõtete tekitamises otseselt Tallinna Ülikooli süüdistada, ent samas ei saa ma salata, et tänavu kevadel fini?isse jõudnud ülikooliõpingute käigus see usk, et võiksin kultuuritööd teha natuke laiemas kui ühe rahvamaja kontekstis, minus süvenes. Uuel töökohal saangi kaasa rääkida kahe rahvamaja, kahe kiriku ja muuseumi tegemistes.

Otsus Palamuse rahvamajast lahkuda on minu isiklik otsus, mille tagant ei maksa kindlasti otsida mingit survet ega poliitilist tausta. Okas on minnes kurgus küll, aga iseenda poolt ja isuga alla neelatud okas. Uuele tööle minek on vallandanud huvitavad protsessid minus eneses.”

Kus hakkab olema sinu töökabinet, kas valla- või rahvamajas?

“Rahvamajas või siis täpsemalt vaba aja keskuse teisel korrusel. Alumisel korrusel on spa ehk siis saunad, mullivannid jms. See on päris huvitav, aga mitte kokkusobimatu sümbioos, eriti Tartu linna vahetus läheduses tegutseva kultuuriasutuse jaoks. Sama linnalähedus tingib ilmselt massikultuurimaiguliste ürituste suurema arvu, ent mina pean oma ülesandeks siiski omakultuuri püsimise eest seismist.”

Tabivere taidlejad olid vana rahvamaja mahapõlemisest saati n-ö kodutud. Kas nüüd tuleb nullist alustada?

“Õnneks mitte: taidlusringid ja juhendajad on alles ning vahepealsest kodutustaatusest vahest isegi karastunud. Kes kardab, et ma ametisse asudes vana innukalt laiali lammutama hakkan, see eksib: senitehtut tuleb hoida, aga sellele tahan omalt poolt uut lisada. Näiteks loodan taaskäivitada harrastusteatritrupi.”

Mis saab pärast sinu lahkumist Palamuse hästitoimivast kultuurielust?

“Uue rahvamaja juhataja leidmiseks on vallavalitsus juba konkursi välja kuulutanud ja avaldusi-dokumente saab sellele esitada 21. novembrini. Loodan, et rahvamaja etteotsa leitakse senitehtut hoida ja edasi arendada oskav ning avatud loomuga inimene: rahvamaja juht peab selleks, et Palamuse kui kultuurikantsi väärtus püsiks ja et Palamuse nimi endiselt kaugele kostaks, tegema koostööd väga paljude asutuste ja inimestega.

Tegelikult ei lõpeta ma Palamuse rahvamajaga suhteid aga sugugi päevapealt, vaid vean lõpuni mõned üritused, mis käivitanud olen. Edaspidi tuleksin sellesse majja aga meeleldi taidlejana: näiteks amatöörteatri proovi. Elama jään ju ikka Palamuse kanti ja ses mõttes kontaktid siinse kultuurieluga ei katke.”

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus