Palamuse kalmistule kerkib uus mälestussammas

Palamuse kalmistule on kerkimas uus Vabadussõjas langenute mälestusmärk. Reedel asetati samba juba valminud graniitalusesse pidulikult silinder asjakohaste dokumentidega.

Esimese, 1924. aastal püstitatud Vabadussõjas langenute mälestusmärgi lasksid nõukogude võimu esindajad õhku 1952. aastal. Teine, 1994. aastal püstitatu ei pidanud paraku vastu ilmastikutingimustele ja otsustati seepärast uuega asendada. Uue samba püstitab OÜ S.P.M. Invest ja selle lepinguline maksumus on 804 221 krooni. Suurema osa sellest summast maksab kinni vald, ent õla on pannud alla ka annetajad.

“Kolm öeldakse olevat kohtuseadus,” ütles Palamuse vallavanem Urmas Astel. “Loodame, et kolmas mälestusmärk jääb püsima kauemaks kui kaks esimest.”

Uus sammas saab olema Anton Starkopfi kavandi järgi püstitatud originaali võimalikult täpne koopia, ainult et kodumaise põllukivi asemel tuleb see täisgraniidist. 1994. aastal püstitatud sammas oli graniitplaatidega kaetud armeeritud betoonist. See rajatisele saatuslikuks saigi: plaatide vahele tunginud vihma- ja lumevee tõttu tekkisid plaatidesse praod ja plaatide vahelt välja voolav hall vesi rikkus mälestusmärgi väljanägemise.

Mälestusmärgi käänuline ajalugu sai kirja ka ühele dokumentidest, mille Urmas Astel ja uue mälestusmärgi püstitamise initsiaator, vallavolikogu liige Jaan Koll silindrisse asetasid. Veel mahtus sinna uut mälestusmärki toetanute nimekiri, eelmise samba püstitamisega seotud dokumendid, reedene Postimees, neljapäevane Vooremaa, Palamuse Valla Teataja 1994. aasta mais ilmunud esiknumber ja tänavu märtsis ilmunud number, Vabadussõjas surma saanud Palamuse kihelkonna inimeste nimekiri, Palamuse valla lipp, Eesti Vabariigi 90. sünnipäeva märk, Eesti kroonid ning Paunvere kuldne viierublane.

“Loodan, et seda silindrit ei tule enam kunagi välja võtta,” ütles vallavanem. Kui Jaan Koll oli silindri vastavasse pesasse asetanud, said kõik kohale tulnud samba püstitamise toetajad aidata pesa mördiga täita.

“Kui paljud muud viimase aja ettevõtmised, mis vallalt suuri väljaminekuid nõuavad, on tekitanud volikogus ja avalikkuses tuliseid vaidlusi, siis uue Vabadussõjas langenute mälestussamba püstitamise vastu pole keegi sõdinud,” ütles Jaan Koll. “Uut ilusat sammast on väärt nii need noored mehed, kes aastakümneid tagasi meie vabaduse eest langesid, kui ka tänapäeva inimesed, kes neid siin mälestamas käivad.”

“Oli tõesti viimane aeg uus sammas püsti panna,” tõdes ka Palamusel üles kasvanud Hans Kuusik, kes ei pidanud paljuks oma pensionist sammast toetada ega oma praegusest elukohast Viljandist silindritseremooniale kohale sõita. “Eelmine oli juba väga näotuks muutunud.”

Üks mälestusmärgi heaks annetanutest on Palamuse segakoor. Pidulikumaks aitasid nad muuta ka eilse tseremoonia, kandes ette Alo Mattiiseni ja Jüri Leesmenti laulu “Isamaa ilu hoieldes”.

Vabadussõjas langenute mälestusmärk avatakse tänavusel võidupühal, 23. juunil.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus