Palamuse gümnaasium sai uue juhi

„Pärit olen Ida-Virumaalt Kiviõli lähedalt, Erra alevikust. Alevikueluga olen ma seeläbi põhimõtteliselt tuttav ‒ linnapreili ma ei ole,“ ütles gümnaasiumi uueks direktoriks nimetatud Siiri Sõmer kõigepealt enda kohta.


Koolis käis vastne koolijuht Kiviõlis, seejärel õppis Rakvere pedagoogikakoolis koolieelse õpetuse, abiõppe ja koduõppe alal. Sellele järgnes aasta Saksamaal. Tagasi tulnud õppis Tallinna ülikoolis, kus ta kaitses 2005. aastal andragoogika alal bakalaureusekraadi.

„Siis tuli 12aastane õpingutevaba ehk tööperiood,“ rääkis Siiri Sõmer, kes on pidanud päris mitut põnevat ametit. Ta on olnud müügi-, info- ja personalitöö spetsialist. Enne esimese lapse sündi töötas projektide koordinaatorina Tallinna ülikoolis.

Hiljem, kindlustusfirma koolitusspetsialistina sai ta seitsme aasta jooksul teha väga põnevat erialast tööd. „Seal sain suurepärases kollektiivis tegeleda koolitusvajaduse väljaselgitamise ja koolituste sisseostmisega ning ka ise koolitusi läbi viia,“ meenutas ta.

Pärast perioodi teise lapsega kodus asus Sõmer andragoogikaspetsialistina töötuid koolitama. „Väga põnev ja arendav. Kust võtta enesekindlus ja julgus, et juhendada endast vanemaid ja palju autoriteetsema töökogemusega inimesi? Ei ole nii, et annab jumal ameti, annab ka mõistuse.“

Seda tööd tegi Siiri Sõmer siiani. Möödunud suvel alustas ta uuesti õpinguid Tallinna ülikoolis, kaalutledes küll psühholoogia ja haridusjuhtimise vahel. Et psühholoogia oli vaid päevaõppes, valis ta seekord haridusjuhtimise. „Psühholoogiat jõuan ma ju veel õppida,“ nentis ta rõõmsalt. „Mul on olnud alati veendumus, et ükskord jõuan kooli nagunii. See teadmine on mind saatnud üsna keskkooli lõpust saati. Kas siis õpetajaks või kellekski muuks.“

Haridusjuhtimise valik tulenes ka ilmselt suurtest, maailma parandavatest ideedest, millest ta haaratud on. „On põnev jälgida, kuhu teel oleme. Ma olen tõsiselt vaimustatud tänapäevasest pedagoogikast,“ tunnistas ta.

„Kuna ma seda eriala nüüd juba õpin, siis pidasin loomulikuks, et hakkan oma teadmisi ka kusagil rakendama. Algul vaatasin loomulikult ringi oma kodule lähemal, ja leidsin ka mõned kenad koolid, kus oleksin tahtnud töötada. Kuid suvel andsid mõned mu Palamuse tuttavad mulle märku, et siia on direktorit vaja. Ja meelitati mind ära lausega, et neil oleks vaja mõistlikku inimest.“

Jõgeva vald aitas vastsel direktori leida korteri Kaareperes. „Mahun sinna oma kaaskonnaga – kaks last, kaks kassi ja koer – ära,“ oli uustulnuk rahul. Tallinnast tööle käia ja neli tundi päevas autosõidule kulutada ei pidanud ta mõistlikuks. Väiksem lastest, tütar, käib juba Palamuse lasteaias, 12aastane poiss valmistub minema Palamuse gümnaasiumi. „Kodus on põnevad ajad ees,“ nentis vastne koolijuht.

„Palamusel olen käinud ilmselt lapsena,“ tunnistas ta. Loomulikult on tuttavad „Kevade“ ja teised lood. „Aga inimesi, allhoovusi või kohalikku poliitikat ma tõesti ei tunne. Mind julgustab teadmine, et inimesed on kõik peamiselt kenad. Ja välja paistab ka nii.“

Varasema koolidirektori kohta oli Siiri Sõmeril öelda ainult häid sõnu. „Ta võttis mind väga kenasti vastu. Kool on väga heas korras, väga edumeelne, personalil on omavahel väga head suhted, eelarve on korras,“ rääkis ta.

„Seda hirmu, et tulen ja hakkan midagi pöörama, ei peaks kellelgi olema. Kavatsen kõigepealt sisse elada. Siin on palju, mida hoolega hoida. Mulle on räägitud, et Palamuse gümnaasium on kool, kus lapsed tahavad õppida. Ja seda väärtust ma tahaksin kindlasti säilitada!“

Siiri Sõmera elukäik

Sündinud 05. märtsil 1976 Kiviõlis.

Õppinud Kiviõli keskkoolis, Rakvere pedagoogikakoolis koolieelse õpetuse, abiõppe ja koduõppe erialal.

Tallinna ülikoolist magistriga võrdsustatud bakalaureusekraad 2005, kasvatusteaduste (andragoogika) alal.

Jätkab õpinguid Tallinna ülikoolis hariduse juhtimise magistrantuuris

Siiri Sõmer on töötanud

Tallinna ülikool projektijuhina (koolitus)

If P&C Insurance AS koolituskonsultandina

Kogu OÜ grupijuhendaja-nõustajana

Lapsed: nelja-aastane tütar ja 12aastane poeg.

Arvo Sakjas, Jõgeva abivallavanem

Palamuse Gümnaasiumi direktoriks kandideeris kolm inimest. Meie maakonnast kandidaate ei olnudki. Siiri Sõmera eeliseks oli avatus ja asjalikkus vestlusvoorus. Tema vastused olid väga teadlikud. Hea mulje jättis tema loov suhtumine, ka õpib ta koolijuhtimist Tallinna ülikoolis. Komisjoni otsus oli üksmeelne, kohal olnud kuus inimest seitsmest toetas Siiri Sõmera kandidatuuri.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus