Palal toimub maakondlik tantsupidu, Kuremaal memme-taadi kevadpidu

“Metsale sai pidu pühendatud eelkõige sellepärast, et metsateemaline on ka tänavune üldtantsupidu. Ent tegelikult asub Pala ju metsade keskel ning siit sobib vägagi saata laiali sõnumit, et eestlased on metsarahvas,” ütles tantsupeo korraldustoimkonna liige, Pala Põhikooli direktor Malle Weinrauch.

Peale tema kuuluvad peotoimkonda veel pealavastaja Meljo Kaaviste, Jõgeva tantsujuht Vivian Paaksi, maavalitsuse haridus- ja kultuuriosakonna peaspetsialist Maie Puusepp ja maakonna rahvakultuurispetsialist Janne Veeverson. Lisaks neile on peo ettevalmistusega hõivatud rühmaliikide juhid ja hulk vabatahtlikke abilisi.

Peole on Malle Weinrauchi sõnul tulemas umbes kaheksasada eri rühmaliikide tantsijat, võimlejat ja rahvamuusikut ? seekord osalevad peol ka kapellid. Repertuaar on kõigil ammu käes ja omandatud, ühised proovid toimuvad peopäeva hommikupoolikul.

“Esimest korda toimus maakondlik tantsupidu Palal ülemöödunud aastal. Kui toona paljud tantsurühmad kõhklesid, kas tulla siia metsade taha või mitte, siis nüüd võeti kutse enamasti väga positiivselt vastu. Meil on väga kena peoplats ning kuna koolimaja on kohe kõrval, saab iga kollektiiv enda käsutusse eraldi ruumi, kuhu oma asjad hoiule panna ja kus riideid vahetada. Arvan, et Pala võiks maakondlike tantsupidude püsipaigaks jäädagi. Kui üritus kogu aeg ühes ja samas kohas toimub, läheb selle korraldamine ju üha lihtsamaks, sest igaüks teab, kus miski asub või kuidas asjad toimivad. Iseasi, et maakondlik pidu võiks ehk mitte igal aastal, vaid paari-kolme aasta tagant toimuda,” ütles Malle Weinrauch, lisades, et tegelikult võiks tema arvates rajada Pala väikese kõlakoja asemele ka suurema laululava: siis saaks maakondlikku laulu- ja tantsupidu koos pidada.

Kõige suurem mure on tantsupeo korraldajatel praegu mõistagi ilma pärast: see teeb ju viimasel ajal täpselt seda, mida parasjagu heaks arvab. Hädaolukorras võib peo muidu Pala kooli võimlas ära pidada, aga loodetavasti laseb taevataat tantsijad-võimlejad siiski haljale murule: seal on neil ikka tükkis teine tuju taielda.

Pidu algab pühapäeval kell 16, rongkäik veerand tundi varem.

Nädal pärast Pala pidu, täpsemalt 5. juunil kell 16 saab aga Kuremaal teoks maakonna eakate taidlejate kevadpidu, kuhu on tulemas 13 tantsurühma ja 9 ansamblit ühtekokku 300 tantsija-lauljaga. Peo lavastajateks on Silvia Sööt ja Vello Pütsep, külalisteks laulja Voldemar Kuslap ning Ilma Adamsoni juhendatav tantsurühm Tallinnast. Ent ega eakatel taidlejatel oma peo tõttu Palalgi käimata jää: sealgi on neil oma roll.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus