Palal peeti kodukandipäeva koos lastekaitsepäevaga

Esialgu Pala kooli staadionile plaanitud laste mängud ja võistlused tuli ära pidada kooli võimlas, kuhu seati üles ka batuut. Võimlas astusid üles valla külade pillimehed ja jutuvestjadki.

Ainult üks koolitund

Koolilapsed kogunesid sellel päeval klassidesse ainult esimeseks ehk klassijuhatajatunniks, kus kõneldi kodust ja kodukohast. Selle järel ootas koolisaalis ees kohtumine tuntud sportlase Indrek Pertelsoniga, kellel oli õnnestunud Palale kaasa meelitada ka Kanadas elav väliseestlasest mäesuusataja Tiiu Nurmberg. Eelkõige koduga ja selle tähendusega sidusid oma etteastumise ka mõlemad külalised. Indrek Pertelsoni sõnum Pala lastele oli, et kõik saab alguse mõtlemisest, eesmärkide seadmisest ja õigetest eluviisidest.

Edasine tegevus koondus peamiselt võimlasse ja selle lähedusse ning klassiruumidesse sisse seatud töötubadesse. Sel ajal, kui võimlas valmistuti päeva pidulikuks avamiseks, seati eesruumis üles laudu, sest ega välja kuulutatud lutikalaat ei võinud ometi sunnitud katuse alla kolimise tõttu pidamata jääda. Agaralt asutigi kohe kõikvõimalikku kaupa välja panema alates mänguasjadest, näputöödest, vihikutest, küpsetistest kuni kassipoja ja hamstrini. Läbi klaasseina võis näha kauplemist ka maja seina ääres õues, kus oli sisse seatud kodukandipäeva taimelaat.

Pillimehed, jutuvestjad ja teised

Võimlas kuulutas valla kultuurijuht Margit Soieva valla päeva ja lastekaitsepäeva üritused avatuks ning andis seejärel jutujärje üle Kalevipoja rõivais ja kasvu vallavanemale Kalev Kursile, kes kõneles lastele, kui tähtis on tunda oma kodukanti ning osata sellest lugu pidada. Seejärel võttis Kalevipoeg põrandal laste keskel istet ning koos asuti kuulama ümbruskonna külade lauljaid, pillimängijaid ja jutuvestjaid.

Kõigepealt laulsid Merle Müür ja Merike Jaanisk, kelle laulu siitkandi pidulikumatel puhkudel rahvas palju kordi varemgi kuulnud. Siis astusid ette Eha Veskimets ja Silvi Lepik ning esitasid Kodavere murdes Oskar Treiali ühe humoorika omaaegse jutu Raatvere külast, mis kõneles sellest, kuidas siinkandis kunagi koolis käidi. Seejärel mängisid suupillilugusid Haavakivi küla mees Ilmar Lamp ning Edgar Vadi Palalt ja Kaljo Otsa Kokanurga külast. Omakandi loo pajatas Mare Nõmm Assikverest ning laulsid Margit Soieva ja Marve Juursalu.

Vahepeal said kooli sööklas kõik peolised kõhu täis süüa. Virge Otsa, Killu Vunk ja Kalev Karu korraldasid võimlas mitmesuguseid osavus-, täpsus- ja kiirusvõistlusi. Tiina Karu juures said soovijad endale näomaalingu. Ühes klassiruumis tegid lapsed koos Merle Müüri ja Marve Juursaluga tapeedijoonistusi, teises juhatas kunstitegemist Reet Kuusik, kolmandas tegid nii lapsed kui ka täiskasvanud Liidia Pärna eestvõttel näputööd.

Loodetavasti veab järgmisel kodukandipäeval ilmaga rohkem ning siis saavad kõik head plaanid ellu viidud.

VAIKE KÄOSAAR

blog comments powered by Disqus