Palal peeti Kodavere kihelkonna rahvatantsupidu

Pala kooli staadionil peetud Kodavere kihelkonna tantsupäeval “Tantsib suur ja tantsib väike” osalesid rahvakultuurikollektiivid selle piirkonna mitmetest paikadest.

Pala valla kultuurijuhi Margit Soieva sõnul osales Kodavere kihelkonna tantsupäeval seitseteist  rühma rohkem kui paarisaja  tantsijaga.”

“Enamik osalejaist olid  naisrühmad.  Meie vallas tegelevad aga rahvatantsuga ka väikesed poisid nii lasteaias kui kooli algklassides, tänu  sellele on meeste osas on  järelkasvu oodata. Naljaga pooleks võib öelda, et meil Palal laps sünnib ja tantsib. Staadionimurul olid rahvariietes  poisid-tüdrukud usinasti tantsumustreid moodustamas. Olen väga tänulik lasteaia töötajatele ja juhatajale Tiina Karule, kes oma kasvandikud  varakult tantsupisikuga nakatavad,” märkis Soieva.

Avatantsuks tantsiti ühiselt Kodavere mailt pärit “Siisikut”. “See oli väga uhke  vaatepilt. Humoorikaid pajatusi Kodavere murdekeeles vestis Eevi Treial. Neid jutte oli tõesti väga lõbus kuulata. Pealegi on Eevil igal üritusel varuks uued pajatused, ta ei korda ennast kunagi. Ta korraldab ka ise juba aastaid Sääritsas Kodavere murde päevi, et huvitavat murdekeelt  tutvustada ja elus hoida,” rääkis Soieva.

Kultuurijuht lisas, et Kodavere kihelkonna tantsupäeva korraldamise idee koorus välja kauaaegsetest traditsioonidest.

“Palal on suuremaid tantsupäevi korraldatud 2007. aastast.  Möödunud sügisel kultuurikalendrit koostades arutasime, et ka 2012 ei saa ilma peota mööda minna. Palal on sedavõrd palju tantsurühmi, kes talvel õpivad toredaid tantse, mida meelsasti ka publikule näidatakse. Nii otsustasime esimest korda  läbi viia kodukihelkonna tantsupäeva ju kutsuda sinna esinejaid ka selle piirkonna kaugematest paikadest. Sidemed on nendega tekkinud Alatskivil Juhan Liivi muuseumis peetud  Kodavere kihelkonna kiigepidudel. Alatskivilt saabus esinema laste võimlemisrühm, naisrühmad “Kassikangas” ja “Õhakanupp”. Kollektiive juhendavad  Viigi Kurvits, Maire Jürgel ja Vaike Pärn.  Väga meeldiv oli peoks valmistumise käigus teha koostööd Alatskivi valla kultuurijuhi Reet Kruubiga. Vara vallast olid tantsimas naisrühma “Kiljak” kaks koosseisu, juhendajaks  Pille Martpõld,” rääkis Soieva.    

“Palal on peetud mitmeid üleriigilisi tantsupidusid. Tänu sellele on välja kujunenud juba oma meeskond, kellele võib loota ja kes midagi tegemata ei jäta. Ühegi valdkonna  pärast pole vaja muretseda,” kinnitas ta.

“Loodan, et Kodavere kihelkonna tantsupäevast kujuneb  traditsioon. Sellist sündmust on väga vaja, isetegevuslased soovivad kodukandi publikule meelsasti esineda,” ütles Sääritsa külaseltsingu eestvedaja  ja külavanem Eevi Treial.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus