Palal peetakse kooliteatrite riigifestivali

Homme algab Palal keskastme kooliteatrite riigifestival, millel osaleb 17 näiteseltskonda. Jõgevamaad esindavad Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja 9. klassi trupp ja Puurmani laste näitering.

Kahepäevasel festivalil mängitakse 14 maakonna ning Tallinna ja Tartu selle hooaja parimaid keskastme kooliteatrilavastusi. Ainsa Eesti maakonnana jääb festivalil esindamata Läänemaa: Eesti Harrastusteatrite Liidu andmetel ei olnud sellel maakonnal kõnealuses vanuserühmas lihtsalt ühtegi riigifestivali väärilist lavastust välja panna. Jõgevamaa kui võõrustajamaakond on see-eest esindatud kahe lavastusega.

Festival avatakse homme kell 12 Pala kultuurimajas. Sealsamas toimuvad ka festivalietendused: homme vaadatakse neid ära 11 ja ülehomme kuus. Nii esimeseks kui ka viimaseks esinejaks on Jõgevamaa trupp. Homme kell 12.30 astub riigifestivalil üles Puurmani laste näitering, kes esitab Jevgeni Ibragimovi poolt F. R. Kreutzwaldi muinasjutu “Võlurätik” ainetel kirjutatud lavaloo, ja laupäeval kell 12.15 Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja üheksanda klassi trupp, kes mängib A. Puškini värssromaanil “Jevgeni Onegin” põhinevat lavastust “Ma teile kirjutan”. Puurmani tüki on lavale toonud Keiu Kess, Liblikapüüdja oma Lianne Saage-Vahur.

Käisid ka Tuulelastel”

Festivalikava hoolega uurides selgus, et peale Jõgevamaa oma lavastuste on mõnda teistki varem siinkandis mängitud. Saaremaad esindava Mo-teatri lavastus “Kas sa oled juba kuulnud?” ja Lääne-Virumaad esindava Kunda laste näitetrupi Karoliine “Saare neiu toomine” olid näiteks kavas ka jaanuaris Jõgeval toimunud luulepäevadel “Tuulelapsed”. Mõlemat truppi tunnustati laureaaditiitliga.

Festivalile tuleb ka üks venekeelne näiteseltskond: Ida-Virumaad esindab Narva laste loomemaja teater-stuudio 16. Komnata ehk Tuba nr 16, mis on nime saanud oma tegutsemiskoha järgi. Kõige värvikama nimega kooliteater tuleb festivalile aga Tartumaalt: see on Kuuste MacGyveri nimeline kännuteater.

Pala kooliteatrifestivalil hindavad lavastusi näitlejad Kaie Mihkelson ja Mart Toome ning teatrikriitikud ja teatriloolased Madis Kolk ja Rait Avestik. Paremad lavastused ja näitlejad kuulutatakse välja laupäeval kell 14.15 algaval lõputseremoonial.

Keskastme kooliteatrite riigifestivali korraldajaks on A. Haava nimeline Pala kool koostöös Eesti Harrastusteatrite Liidu ja Pala kultuurimajaga. Pala kooli huvijuhi Inna Lambi sõnul osaleb festivalil 212 noort näitemänguhuvilist ja nende juhendajat. Majutatakse nad koolimajja ja seal toimub ka toitlustamine.

“Ööbimispaikadena lähevad käiku klassid, saal ja mõned muudki ruumid,” ütles Inna Lamp. “Õhtust meelelahutusprogrammi pakume aga seal, kus etendusedki toimuvad – kultuurimajas. Esialgsete plaanide kohaselt pidi selle sisse juhatama poolteisetunnine orienteerumismäng, ent siis selgus, et programm saab alata alles kell üheksa õhtul, mil on metsaminekuks pimedavõitu. Lapsed on kindlasti pikast sõidust ja lavastuste vaatamisest väsinud ka. Nii et piirdume üksnes teleekraanilt tuttava mängu “Me armastame Eestit” kohaliku versiooni mängimise ja diskoga.”

Tore väljakutse

Võib arvata, et Palal pole suurem osa riigifestivalile saabujaid varem käinud. Arvatavasti jõuavad nad kõik siiski sekeldusteta kohale.

“Oleme festivalile saabuvate truppide juhendajatega juba mõnda aega e-posti ja telefoni teel suhelnud ning kohe alguses saatsime neile juhised, kuidas meie juurde sõita. Ilmselt olid need piisavad, sest pärastpoole pole suuremaid pärimisi olnud,” ütles Inna Lamp.

Kooliteatrite festivali korraldamine on tema sõnul Pala koolile põnev väljakutse. Ettepaneku hakata sellise festivali võõrustajaks tegi Jõgeva maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna peaspetsialist Tiina Tegelmann.

“Tänavu on Jõgevamaa kord seda festivali korraldada ning kui Tiina Tegelmann meie poole pöördus, võtsime pakkumise vastu,” ütles Inna Lamp. “Kui oleme üle-eestiliste noortemaratonide, lasteorganisatsiooni 4H laagrite ning maakondlike laulu- ja tantsupidude korraldamisega hakkama saanud, küllap tuleme siis toime ka kooliteatrite riigifestivaliga. Tõsi, see on natuke teist laadi ettevõtmine. Truppidel on näiteks mitmesuguseid erisoove heli- ja valgustehnika osas, mida peame täita püüdma.”

“Usun, et tuleb tore ja sisukas festival,” sõnas Eesti Harrastusteatrite Liidu poolt Pala festivali kureeriv Liisi Tegelmann.

Kooliteatrite riigifestivali peetakse tänavu 24. korda. Parimad gümnaasiumiastme trupid said kokku aprilli keskel Viimsis, parimad algklassitrupid kohtuvad mai algul Mõnistes.

Palal toimuvat festivali toetavad Eesti Kultuurkapital, Eesti Harrastusteatrite Liit, Hasartmängumaksu nõukogu, Jõgevamaa Omavalitsuste Liit, Pala vald ja Pala kool.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus