Palal lauldi Anna Haava tekstidele tehtud laule

Laupäeval esitasid Pala kultuurimajas Anna Haava 145. sünniaastapäevale pühendatud pidulikul aktusel koorid poetessi tekstidele kirjutatud laule, helilooja Alo Põldmäe rääkis Anna Haava luulest muusikas, kirjaniku loomingut mõtestasid lahti ka Pala kooli õpilased ning etleja Linda Olmaru luuetenduses “Anna –naine Haavakivilt.“

iii

Pala valla kultuurijuht Margit Soieva ütles sündmust avades, et Anna Haava sünniaastapäeva otsustati tähistada tema tekstidele erinevate heliloojate kirjutatud laulude laulmisega. Seejärel palus ta süüdata küünlad Linda Olmarul ja muusikakollektiivide juhtidel Kadrina  kirikikukoori dirigendil Anne Peäskel, Tabivere segakoori dirigendil Liia Koortsil, Torma Kammerkoori dirigendil Merle Nisul ja Pala kultuurimaja naistrio Miraazh juhendajal Katrin Puuseppal.

Haava tekstidele on kirjutatud üle 200 laulu

Kooride esituses kõlasid Anna Haava sõnadele loodud populaarsed ja südamesse minevad laulud. Kooride esinemiste vahepausidele põimis helilooja Alo Põldmäe oma ettekande “Anna Haava luulest muusikas“.

Alo Põldmäe tutvustas ka esimese Eesti Vabariigi ajal välja antud kogumikku kolmest kuulsast Eesti naisest luuletaja Anna Haavast, helilooja Miina Härmast ja laulja Aino Tammest. Eessõna raamatule kirjutas president Konstantin Päts. “Huvitav on seegi, et kõik kolm vaimuinimest sündisid 1864. aastal ja neid ühendas ka abiellumine oma tööga,“ lisas Põldmäe.

“Mul on eriliselt südamlik tunne rääkida Anna Haava loomingu ja muusika seostest tema kodupaigas Pala vallas,“ lausus ta. Põldmäe sõnul on Anna Haava tekstidele kirjutatud üle 200 laulu.   

Helilooja tõi tunnustavalt esile ka kultuurihuvilise Pala valla elaniku Pille Palmi tegevust

Anna Haava laulude viisistamise kohta andmete kogumisel.

Kaks luulekava

Anna Haava luule ja muusika seostele pühendatud osa lõpuks laulsid ühendkoorid ja tiro Miraazh laulu “Kalamehe mõrsja“.

Pala Kooli õpilased esitasid Anna Haava sõnadele loodud luulekava armastusest. Kava koostas ja lavastas emakeele ja kirjanduse õpetaja Leili Lind.

Luulelavastuse  “Anna –naine Haavakivilt“  tõid publiku ette kultuuripärandi hoidja ja tutvustaja Linda Olmaru ning lauljad Merle Müür ja Merike Jaanisk.  

Pala valla kultuurijuht Margit Soieva tänas kõiki, kes kirjaniku 145. sünniaastapäeva tähistamisele kaasa aitasid.

iii

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus