Pala valla vanim elanik Endla Mölder  saab 101 aastaseks

Reedel, 19. veebruaril tähistab  saja esimest sünnipäeva  Pala vallas Haavakivi külas elav Endla Mölder.


Valla vanim elanik mäletab hästi  mitmeid aegu ning on tänaseni erksa vaimuga. Pikaealisuse põhjuseks peab ta regulaarset füüsilist tööd. 

Endla Mölder sündis Peipsi-äärses Sääritsa külas. Ta oli kaupluseomaniku tütar. “Mulle meeldis väga Peipsi järves  ujumas käia. Vanemad ütlesid vahel naljatamisi, et olen  nii palju vees, et imbun vett samapalju  täis nagu hapendatud kurgid.”

Head mälestused koolist         

Haridusteed alustas Endla Mölder Raatvere koolis. “Kahe kilomeetri pikkune tee koolimajani viis otse üle heinamaa. Kooli ruumid olid väikesed, esimene ja teine klass õppisid koos. Meie kooliõpetaja Karl Paju oli lugupeetud mees. Kui ta klassi tuli ja korra õpilastele otsa vaatas, püüdsime isegi hingata võimalikult vaikselt. Tänu heale peale läks mul õppimine hästi,” meenutas kõrges eas naine.

“Minu lapsepõlv ja noorusaastad möödusid ilusal ajal iseseisvas Eestis. Süüa ja juua oli palju ja puudus polnud ka töötamisvõimalustest,” lisas ta.

Tartus mitu töökohta

Endla Mölder lõpetas Läänemaal põllumajanduskooli ning töötas mõned aastad laudas.

“Tartus võimaldas erialane haridus tööd saada konservitehase katseaia  juhatajana. Tehasele kasvatatavate  puu- ja köögiviljade kohta tuli pidevalt tähelepanekuid teha ja need kirja panna. Laulmishuvilisena lõin kaasa konservitehase ansamblis,” rääkis ta.

Ligi seitseteist aastat töötas Endla Tartu naha- ja jalatsikombinaadis. “Ühe tuttava soovitusel läksin aga Tartu polikliinikusse sanitariks. Mõtlesin, et ma ei saa hakkama, sest tunnen vähe meditsiinivaldkonda. Toona näiteks polnud ma ise ravimeid tarbinud. Praegu tuleb südame töö tugevdamiseks rohtu võtta.”

Loodab suvel aias töötada

Haavakivi külas õetütre, Pala kooli õpetaja Ave Kirikali ja tema perega koos elav Endla Mölder peab oma pikaealisuse põhjuseks regulaarset kehalist tööd. “Alati on mulle meeldinud aiatöö. Tartus elades kasvatasin lilli. Praeguses koduaias toimetasin jõudumööda ka eelmisel suvel. Loodan, et tervist ja jõudu jätkub selleks ka tänavu.”

Samuti on Endla sõnul väga vajalik korralikult magada. “Olen kuulnud, et tänapäeva lapsed  ja noored lähevad liiga hilja magama. See on aga tervisele kahjulik,” kinnitas ta.

Tänapäeva eluga hoiab Endla Mölder end kursis raadiot kuulates. Silmanägemine võimaldab veidi ka televiisorit vaadata, lugeda kahjuks enam mitte.

Pala vanimat elanikku Endla Mölderit  lähevad 101. sünnipäeva puhul õnnitlema  oma valla juhid.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus