Pala valla sünnipäeval räägiti paikonna elu arengust

Pala vallale omavalitsusliku staatuse andmise kahekümnendat aastapäeva tähistati kontsertaktusega. Paikonna aukodanikud panid kultuurimaja ja koolimaja vahelisele haljasalale kasvama õunapuu.

Pala valla juubelikoosviibimise juhatas sisse kodupaiga teemaline luulekava  Anna Haava nimelise Pala kooli  õpilastelt. Põimiku  lavastas eesti keele ja kirjanduse õpetaja Leili Lind.

Iseäranis suure aplausi teenis koolipoiss Joosep Lamp luuletusega “Kui ma oleksin president”.

Pala valla kahekümnest aastast kokkuvõtte teinud volikogu esimees Ene Toom märkis, et  valla  moodustamise ajal 1992. aasta aprillis elas siinses paigas 1482 ininmest. Praegu on vallas aga 1200 elanikku. Omavalitsuse koosseisu kuulub 23 küla. Vallavanemaks sai esimesena senine külanõukogu esimees Sulev Ottson. Esimeseks volikogu esimeheks valiti 1993. aastal  Jozsef Weinrauch, kes  2007. aastast  vallavanema ametis.

Olulisemateks tegudeks omavalitsuselus nimetas Toom vallalehe järjepidevat ilmumist  1996 aastast, välisvalgustuse paigaldamist vallakeskusesse, vallamaja renoveerimist, veevärgi ja kanalisatsioonitrasside renoveerimist, koolimaja uuendamist koos juurdeehitise valmimisega, õpilaskodu rajamist, lasteaia renoveerimist, põhjalikku remonti kultuurimajas, Pala mõisa taastamise ja ökopaisjärve rajamisega alustamist. 

“Tänu tublidele ja visadele ettevõtjatele on üsna arvestav osa valla elanike kodukandis tööd leidnud.” Iseloomulikuna kultuurielus nimetas Toom rahvatantsuansamblite rohkust ja mitmete laulu ja tantsupidude toimumist  Palal.      

Jõgeva maavanem Viktor Svjatõšev tuletas meelde hiljutist sisukat ringsõitu Pala vallas,  tõstis esile Pala valla inimeste sõbralikkust ja teotahet ning soovis nutikust ja taiplikust sihtide seadmiseks järgmiseks kahekümneks aastaks ja pikemakski ajaks.

Riigikogu liige Aivar Kokk märkis, et Jõgeva maavanemana tegi ta 2004. aastal esimese maakonnasisese visiidi Pala valda. “Selles vallas toimus spordisündmus, kus koos toonase riigipea  Arnold Rüütli ja olümpiakomitee president Mart Siimanniga kepikõndi tegime. Sel kokkusaamisel sai ka alguse idee Jõgevamaa treenerite tegevuse toetamiseks olümpiakomitee vahenditega.” Koka sõnul paistab Pala vald silma tegusa külaliikumise ja seltsieluga.

Pärast  kontsertaktust saalis mindi hoovi, kus pandi kasvama  vallavanem Jozsef Weinrauchi toodud iluõunapuu. Isutamise au kuulus valla aukodanikele  Julia Raudmäele, Helgi Sulustele, Mare Nõmmele, Evi Treialile, Eha Veskimetsale, Sulev Ottsonile, Malle Weinrauchile, Silvia Huononenile ja Eha Uusenile.

“See ilus toiming tegi meie valla sünnipäevapeo eriliselt emotsionaalseks. Tore, et omavalitsuse juubelil said kokku erineva põlvkonna inimesed ja valitses tugev ühtekuuluvustunne,” ütles Assikvere haridusseltsi juhatuse liige Mare Nõmm. Üheks tähtsamaks teoks kohalike elanike heaks nimetas ta vallabussi käima panekut, mis eriti oluline vanematele inimestele ja neile, kellel puudub auto.

Külaliseks oli ka Ameerika Ühendriikide Eesti suursaatkonna protokolliosakonna nõunik Laine Lembavere, kelle sõnul on Pala vald üks Eesti omavalitsusi, mida teatakse ka selles diplomaatilises esinduses. “Väikese Pala valla teevad tuntuks kaunis loodus, ja oma kodukanti armastavad töökad ja pealehakkajad inimesed, samuti hea kool, mille õpetajad on külastanud ka meie saatkonda. Siinne kohalik omavalitsus  on pidevalt ühe või teise  edumeelse ettevõtmise eestvedajaks,” ütles diplomaat.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus