Pala suusaradu hoiavad korras kohalikud entusiastid

Pala suusarajad on kuulsad mitte ainult Pala lähedal, vaid ka kaugemal. Sinna ei peljata sõita Tartust, Jõgevalt, Mustveest ja kaugemaltki. Suusaradu hoiavad korras kohalikud entusiastid, kelle eesotsas abivallavanem Kalev Karu.

Kui talvel on lund, siis sõidab tema nädalavahetustel hommikuti ikka rajad buraaniga läbi. “Meil on imestajaid ja ahhetajaid ikka jätkunud, et mis tehnikat teie veel kasutate. No kasutame seda, mis meil olemas on. Eks tuleb masinat aeg-ajalt putitada ja täiustadagi, aga seni oleme hakkama saanud,” rääkis Kalev Karu. Tema unistab hoopis töökorras mootorsaanist.

Üks kord enne suusamaratoni, aga mullu näiteks ka kaks korda laenati Jõgeva vallast rajatraktor ja sõideti suusarajad korralikult siledaks. Karu sõnul on traktori toomine üsna kallis lõbu ja sellepärast seda uisapäisa ette ei võeta. Maavalitsusest saadud radade hooldamise toetus kulubki enamasti treileri rendiks.

<span style=”FONT-FAMILY: Arial; FONT-SIZE: 10pt; mso-ansi-language: ET” lang=”ET”>Vald on ka mõelnud oma tehnika soetamisele, kuid see on väga kallis lõbu ja seni pole jõud üle käinud. Võib-olla tulevad kunagi paremad aastad, kus raha jätkub masinatelegi.

Seni on korrastatud raja ääri ja sealt peale tungivat võsa maha võetud. Sooja suvega kasvavad vahtrad, sarapuud ja pajud väga kiiresti. Raja laiendamine eeldaks tõsist saagimist ja selleks pole vallal raha. RMK, kelle maadele Pala rajad enamasti jäävad, terviseradadega ei tegele. Suuremate projektide tegemiseks tuleks ka sõlmida talumiskohustuse leping ja kas sellega nõustutakse, pole teada. “Ühesõnaga – bürokraatia on läinud väga suureks, sellest n-ö läbi närimine võtab meeletu aja ja lõpuks oled ikka alguses tagasi,” tunnistas Karu. Ta on korra proovinud ka Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuselt (EAS) raha saada, kuid sealgi nõuti ülisuurt projekti. Jälle jäi katki.

Noorte hulgas populaarne Pala suusamaraton tuleb ka järgmisel talvel. Millal täpselt, seda Kalev Karu, kes on üks ürituse korraldajatest, praegu veel öelda ei oska. Kõige varem selgub see kuupäev oktoobri keskpaigaks, sest siis saab suusaliit oma kalendri enam-vähem paika, teadis ta.

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus