Pala segarühm Tuuritajad saab kolmekümne aastaseks

Täna õhtul peab Pala kultuurimajas kolmekümnendat sünnipäeva segarahvatantsurühm Tuuritajad.

Tantsijate juhendaja Malle Weinrauchi sõnul esitab Tuuritajad juubelipeol kava, millesse põimitud ka rühma erinevaid aegu meenutavad tantsud. Kokkuvõtte kolmekümnest aastast teeb Pala valla kultuurielu eestvedaja Margit Soieva, kes ka ise selles rühmas tantsinud on. Külakosti tooma on oodata sõprusrühma Harjumaalt Kelmikülast. 

Esinemised kodus ja kaugemalgi

Rahvakultuurikollektiivis Tuuritajad tantsib kümme paari. “Meeldejäävamateks esinemispaikadeks on olnud vabariiklikud tantsupeod, iseäranis eredaid elamusi saime meeste tantsupeolt Rakveres ning naiste tantsupeolt Jõgeval. Oleme esinenud rahvusvahelistel festivalidel: 2011. aasta Europeade’l Tartus ja tänavu suvel Türgis peetud rahvatantsurühmade kokkutulekul. Käisime kodukandi kultuuri tutvustamas Pala valla sõpruspiirkonnas Ungaris,” rääkis Malle Weinrauch. “Meile meeldivad nii tempokamad ja lustakamad kui ka aeglasemad, lüürilisemad tantsud, milles sageli kajastub armastuse teema. Iseenesest mõistetavalt on repertuaaris Kodavere kihelkonnast pärit tantsud,” lisas ta.

Malle Weinrauch juhendab Tuuritajaid viiendat aastat. “Teades, et õpetan rahvatantsu kooliõpilastele, soovisid ka täiskasvanud tantsijad, et ma nendega tegelema hakkan. Eelnevalt juhendasid Tuuritajaid Silvia Huononen, Laine Raja, Sirje Toikka, Üllar Jõgi ja Eha Kiri. Rühma loomisel oli märkimisväärne tähtsus asjaolul, et Pala kandis on läbi aegade rahvatantsu harrastatud,” ütles Weinrauch. 

Talvelaager juba traditsiooniks saanud

Kui rühmale nime otsisime, juhtus  parajasti olema  eriliselt esinemisterohke ja pingeline aasta. Seepärast hakatigi end Tuuritajateks kutsuma. Segarühma proovid toimuvad Pala kultuurimajas. Vahelduse saamise huvides minnakse aga talvel traditsioonilisse tantsulaagrisse Pühajärve kanti, kus kasutatakse võimalust ka suusatada.

Ettevõtja Andres Tarto on rühmas tantsinud alates 1986. aastast. “Siin on hoidnud mõnus seltskond, huvitavad esinemised ning väljasõidud  ning loomulikult ka hea võimalus liikumisvajadust rahuldada. Igatahes proove on mul vahele jäänud väga harva.” Tuuritajates lööb kaasa ka Andrese kaasa, kooliõpetaja Mairi Mandel. “Sageli võtame proovidesse kaasa ka oma väikese lapse ning sama teevad teisedki tantsijad. Enamik Tuuritajate paare on koos ka eraelus ning see loob meie kollektiivile veelgi tugevama ühise pere tunde,” ütles ta.

Toredamateks ja põnevamateks ettevõtmisteks on ka igatalvine lumelinna ehitamine ja tantsijate sünnipäevade tähistamised.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus