Pala noortemaraton, Tartu maratoni “väike vend”

Nagu Tartu maratoni korraldajatelgi, tuleb ka Pala maratoni toimkonnal lumevaesematel talvedel lahendada dilemma, kas sõita pikemal, 7,5 km või lühemal, 5 km rajal. Vastavalt sellele kujunevad ka distantside pikkused. Mõnele võistlusklassile tähendab lühemale rajale kolimine hõlpu, mõnele hoopis lisapingutust. Noorimad, kuni 12-aastased tüdrukud-poisid pääsenuks näiteks pikemal rajal ühe ringiga, lühemal tuli neil aga sõita kaks, st 7,5 km asemel 10. Mis mõnedele alles päkapikukasvu suusatajatele oli kindlasti karm katsumus. Vanemad, kuni 18- ja kuni 20-aastased neiud seevastu pääsesid 23 km asemel 20 km läbisõitmisega.

“Sõitsin ise raja läbi ja võin kinnitada, et seitsme ja poole kilomeetrisel rajal poleks tõesti sõita saanud,” ütles võistluste iga-aastane kommentaator, endine suusatreener Tiia Teppan.

Koos endisest tippsuusatajast abikaasa Jaanusega olid nad nõu ja jõuga abiks nii Pala praeguste tasemel suusaradade kui ka noortemaratoni sünni juures.

Parimad Haanjas
“Pala rajad on heas korras ning noorsuusatajate jaoks parajate tõusude ja langustega. Ilm on täna aga suisa ideaalne: külma on kuus-seitse kraadi, tuul on vaikne ja lund ei saja,” ütles Tiia Teppan. “Ainus kurb asi on see, et noorteklassi kõige kõvemad sõitjad on seekord puudu: nemad võistlevad praegu Haanjas toimuvatel Põhjamaade noorte meistrivõistlustel.”

Sellegipoolest saime Tiia Teppaniga kiiret rehkendust tehes tulemuseks, et kohal olid ligi kahekümne kooli ja spordiklubi esindused kogu Eestist.

“Pala maraton sai käima veetud selleks, et Tartu maratoni sõitjatele ikka järelkasvu tuleks. Kusagil peab ju saama võitlusvaimu karastada, enne kui vanus “päris” maratoni sõitma minna lubab,” ütles Tiia Teppan. “Maratoni korraldajat, Pala Põhikooli olen aga kõigile kiitnud kui väikest kooli, kes suudab tipptasemel suusaüritust korraldada. Laste võistlusi ei ole ju ülearu palju. Ning siin, Palal, on neil hea võistelda: nad ei pea ei enne ega pärast starti kusagil puu all külemtama, vaid võivad siinsamas stardi-fini?ipaigas asuvasse koolimajja sooja minna.”

Pool kooli jalul
Pala kooliperest oli laupäeval jalul ilmselt suurem osa.
“Kümmekond meie õpilast võistleb, aga vähemalt kolmkümmend abistab kohtunikke, jagab sooja jooki, aitab võistlejatel numbriveste seljast võtta jne. Ka enamik õpetajaid on võistluste korraldamisel abiks,” ütles Pala Põhikooli õpetja Killu Vunk.

Küsimusele, kas maratoniraja ääres askeldamise asemel polnuks mõnusam kodus teleka ees mõnuleda, vastas Killu, et Pala kooli perel on “maratonikiiks” juba nii kõvasti sees, et ilma selle ürituseta ei kujutata talve enam ettegi.

“Ja meie enda lapsed saavad ju kaasa lüüa. Mis siis, et nad kõrgemate kohtadeni ei küüni, aga distantsi läbi sõitminegi on mõnele suur eneseületamine,” lisas Killu.

“Ega meil sponsoritele just suurt väljundit pakkuda pole, aga õnneks on meie võistlusele igal aastal ikka toetajaid jätkunud. Sponsoriteta tänapäeval enam tasemel võistlust ei korralda,” ütles Pala kooli kehalise kasvatuse õpetaja Kalev Karu, kiites toetuse eest Eesti Kultuurkapitali, Hasartmängumaksu nõukogu, Eesti Ühispanka, Jõgevamaa Spordiliitu Kalju, KIKi maakondlikku programmi, ASi Olerex, ASi Põltsamaa Felix, ASi Holzwerke Bullinger Eesti, OÜd Kaljupojad, ASi Pere Leib, Automaat OÜ Monroe keskust, Pala Saekaatrit ning Pille Palootsa, Jüri Põldu, Arvet Mäesalu, Andrus Lampi, Einar Koha ja Lauri Schmidti.

Lõpetuseks noortemaratoni tulemused.
N12 10 km):
1.Kati Tammjärv (Tartu SK), 2. Kristi Ilves (Oti-Audentes SK/Karupesa Team), 3. Madle Uibo (Valgjärve SK)…5. Külliki Otsa (Pala PK);
M12 (10 km): 1.Karl Laasik (Oti-Audentes SK/Karupesa Team), 2.Sander Eilo (Rakke SPKL), 3.Jaan Rätsep (Uhtna PK)…20.Künter Kool (Pala PK);
N14 (15 km): 1.Janelle Tarum (Sõmeru SK), 2.Kelli Floren (Sõmeru SK), 3.Kristi Tiimann (Tartu SK)…7.Külli Vunk (Pala PK);
M14 (15 km): 1.Rauno Avel (SK Margus/Iisaku G), 2.Raido Ränkel (Sõmeru SK), 3.Deniss Urjadnikov (Sillamäe SK)…18.Tanel Tamm (Pala PK);
N16 (15 km): 1.Kaisi Udumäe (Tartu SK), 2.Kristiin Valdre (SK Margus/Iisaku G), 3.Mari-Heleen Männik (Saarepeedi PK/SPKL Saarepeedi)…5.Kadi Kask (Pala PK);
M16 (25 km): 1.Timo Juursalu (Illuka PK), 2.Andres Kollo (Nõmme SPKL), 3.Raido Õunapuu (Tamsalu SK);
N18 (20 km): 1.Sirli Rajas (SK Margus/Nõo RG), 2.Merit Rajas (SK Margus/Nõo RG);
M18 (30 km): 1.Janek Vallimäe (IllukaPK), 2.Argo Kruusmaa (Sõmeru SK), 3.Andre Rannula (SK Margus/Audentes)…9.Raido Rüütli (Tartu SK/Pala);
N20 (20 km): 1.Marge Taivers (Tartu SK);
M20 (30 km): 1.Priit Pilden (Uhtna PK).

blog comments powered by Disqus