Pala koolis õpitakse võimalikult palju õues

 Kuigi väliklassis on võimalik tundi anda korraga ühele klassile, saab samal ajal õues tunnis olla peale selle veel päris palju lapsi. Pinke, laudu ja istumisekohti on üksjagu: koolimaja taga metsa ääres, tiigi juures ja mujal.

 Roheline mõtteviis on loomulik

     Pala kooli direktori Malle Weinrauchi sõnul on siinne koolipere olnud alati suur looduse pooldaja ja rohelise mõtteviisiga. Need arusaamad kuuluvad justkui kooliga loomulikult kokku. Omajagu aitavad sellele kaasa käeulatuses olev mets ja alati hoolitsetud majaümbrus. Selle kooli õpetajad on veendunud, et kaunis ümbrus võib aidata lapsel paremaks inimeseks kasvada.

     Väljas õppimise aeg on selleks õppeaastaks nüüd peaaegu ümber saanud. Üheksas klass käib konsultatsioonides ja eksamieelsel ajal vajatakse majas sees klassitahvlit. Ülejäänud kooliperele on aga väliklass saanud ilmselt meelispaigaks, seepärast käiakse seal vabal ajal meeleldi istumas. “Kevadel oli siin eriti ilus, kõik õitses, nagu lillemeri oli ümberringi,” räägib Malle Weinrauch.

     Väliklassi kõrval on suur lindude maja ning loodusesõprade ringi liikmed on võtnud endale ülesandeks hoolitseda selle eest, et lindudel alati toitu oleks. Talvel võidi aga klassiaknast näha, kuidas metskitsed lindude toidukraami nosima tulid. Kooli loodusesõprade ring valis endale paljude variantide seast nimeks Pala metsalised ning metsalised püütakse olla igati selle sõna parimas tähenduses. “Metsalised” on koos oma juhendaja Vahur Sepaga asutanud loomadele  metsa söögikohti ning on igapidi veendunud loodusesõbrad. Täna on loodusehuvilised ekskursioonil Järvseljal.

 Ärgitab õpetajaid leidlikkusele

     “Õues saab anda kõiki tunde, isegi matemaatikat,” on direktor kindel ning leiab, et väljas tunni läbiviimine sunnib õpetajaid pead tööle panema ning välitingimustele ümber orienteeruma, nii et lastel oleks huvitav ja tund oma ülesande täidaks. Selles aga on koolipere alati veendunud olnud, et võimalikult palju õues õppetundides olemisest on kasu mitmes mõttes  – nii tervisele kui ka hingele. Kontrolltöid tehakse  siiski majas sees klassiruumides.

     Praegu on kooli aednik koos lastega ametis uue juurdeehitise ümbruse kaunistamisega. Vähemalt sügiseks saab kool aga veel ühe ehituse. Staadioni juurde tuleb kahekorruseline palkmaja, kus võistlustel tegutsevad kohtunikud ning muul ajal võib korraldada klassiüritusi. Alumisel korrusel aga hakatakse hoidma suusainventari.        

VAIKE KÄOSAAR

blog comments powered by Disqus