Päkapiku-usku rahvas külastas Tabivere vabaajakeskust

 

Nädal enne jõulupühade algust said paljud lapsed ja täiskasvanudki pühadetunde hinge Tabivere vabaajakeskuses, kus oli koha leidnud päkapikk Piku jõulumaa.

Millega Piku valdustes jõulude eel tegeldakse, käis ajaleherahvas vaatamas koos Tabivere lasteaia mudilastega ja sama pisikeste koduste põnnidega, kes sel päeval  oma vanemate seltsis lasteaiarühmaga mesti lõid.

Väga musikaalsed päkapikud

Et siinne päkapikurahvas laulu- ja muusikalembene on, paistis juba kaugelt kätte, sest ühe kuuse all, Pillimeister Pilli valdustes oli valmis pandud terve hulk mänguriistu. Kui pisikesed külalised Mõõdupäkapiku mõõdulindi alt läbi olid käinud, et välja selgitada, kes alla-, kes ülemeetrimees, ja jõulumaa perenaine kõiki teretanud-kõnetanud oli, võttis neid saalis vastu päkapikk Piilo laul, millega ta avaldas saladuse, et just tema on see, kes oma meeskonnaga akende taga piilumas käib, kuidas väikesed kingiootajad ennast üleval peavad. Päkapikk Pilli kutsus aga lauldes kõiki kuulama, millist häält teevad akordion, kitarr, suupill ja lõõts. Loomulikult võisid kõik tuttavaid laule kaasa laulda ja kui Pilli suupillil “Tuljaku” lahti lõi, kepsutati koos päkapikurahvaga ühises tantsuringis — mitte just seda tantsupeohümni, aga igatahes väga lõbusalt ja kergejalgselt.

Meistrite toas, kus ninameheks meisterdaja Maaru, valmisid pühadekaardid. Et värvilised paberid, lumehelbed ja muu kaunistamiseks sobiv valmis oli lõigatud, said Maaru meeskonna, liimipulkade ja pliiatsite  toel ning pisikeste näppude kaasabil kaardid valmis üks-kaks kolm!

Töö sektsioonidesse!

Päkapikkude töökus on ju üldteada, kuid selgus, et nad on ka sama head organisaatorid.  Nii ei tulnud väikestel jõulumaakülalistel kusagil kärsitult oma järge oodata, sest see, kes parajasti kaarti ei meisterdanud, rääkis postiljon Pollele ja tema abilistele oma kingisoovidest — kirjatarkus oli nii noorel seltskonnal veel omandamata — või vormis pagar Meeri juhatusel piparkooke.

Kergejalgsed punamütsilised abilised kandsid hoolt selle eest, et ahjuplaadid, kus iga lapse nimesildiga varustatud piparkook peal, kärmelt ahju rändaksid. Jõuluvana abiliste operatiivne koostöö kandis tõesti vilja. Kui vana ise kuuse alt norskamast leiti, “päkatsite”  abiga virgeks ja seltskondlikuks saadi ja ta oma kingikotigi üles leidis, oli seal kõik tarvilik kenasti olemas. Kooris loetud salmi, patsilöömise ja paide eest sai iga mudilane kotikese, kus just tema enda vormitud piparkook, oma käega meisterdatud jõulukaart ja pisut kommi. Rõõmu kui palju!

Ärgu olgu sul sada krooni…,

…vaid olgu sada sõpra. Kasuks tuleb ka roheline mõtlemine ja nutikus, selgus jõulumaa päris-ninameeste ehk Tiina Tegelmanni ja Linda Amjärvega juttu ajades.

“Põhitegija, samuti idee ja stsenaarium  autor on Linda,” ütles valla kultuurijuht Tiina, kes teadis, et vahvad kingikotid valmisid õpetaja Ive Eddori eestvõttel Tabivere Gümnaasiumi käsitöötundides tapeeditükkidest ja et kõige asjalikumad päkapikud valisid õpetajad välja sellesama kooli õpilaste seast. Ka on Tiina väga tänulik toetajatele, kelleks on Tabivere vallavalitsus, OÜ Same ja OÜ Judis ning kitarrivirtuoos Tiit Peterson oma sõpruskonnaga, kuhu kuulub ka sügisel siin rahvamajas esinemas käinud ja publikut vaimustanud kontratenor Ka Bo Chan. Nii tuligi vanematel  laste jõulutoimetustes kaasa löömist vaid väikese summaga toetada.

“Laulud on pärit ja sõnad pisut kohandatud sellest ajast, kui aastate eest koolilastega jõulunäidendeid sai lavastatud,” mainis Linda Amjärv vastuseks pärimisele, kust nii asjakohaste ja vaimukate tekstidega muusikaetteasted pärit.

Needsamad näidendid aga, selgus, on Linda kunagi ise kokku pannud, sest selleteemalise repertuaari valik pole kuigi lai. Jõulumaakogemus pärineb Lindal aga ajast, mil ta seda Elistvere loomapargis korraldas.

Järgisel aastal jälle!

“Kindlasti on jõulumaad vaja, juba sellepärast, et kaugele sõita on kulukas ja talvisel ajal pole kuigi tark mudilastega reisida,” kinnitas Tiina, kiites koolilapsi-päkapikke, kes kõik endale ise punavalge garderoobi muretsesid ja nädal aega õhinal endast väiksematele jõulurõõmu pakkusid. Lisaks oma valla lasteaiamudilastele ja algklassiõpilastele  käis väikesi külalisi ka Luualt ja Voorelt. Kõigile meeldis ja kõik jäid rahule, kinnitab külalisteraamat.

“Ega mul pole ka siin vaja muretseda ega kuhugi palju sekkuda. Kui esimeste külalistega veel ehk midagi pisut takerdus, siis nüüd laabub kõik kui jooksval lindil, päkapikud toimetavad kiiresti ja asjatundlikult,” lisas Linda. Ka tema arvates võiks ettevõtmist aasta pärast korrata, kusjuures tal on juba tekkinud mõtteid, mida teisiti teha võiks. “Ja päkapikumeeskond lubas ennast juba ette ära, kui nad lapsi koduteele saates neid järgmisel aastal tagasi kutsusid,” ütles Tiina.

iii

KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus