Pajusis tuleb külapäev

Ilmselt on Põltsamaa piirkonnas üsna vähe selliseid inimesi, kes poleks eelneva kümne aasta jooksul kordagi sattunud Pajusi mõisapäevale. Tänavu Pajusis mõisapäeva ei korraldata ja selle asemel saab seal eeloleval laupäeval, 14. juulil teoks Pajusi küla päev.

Pajusi külaseltsi juhatuse liikme Aili Soolepa sõnul leppisid Pajusi mõisapäeva eestvedajad omavahel kohe alguses kokku, et mõisapäev viiakse läbi kümnel korral. Eelmisel aastal saigi teatavasti teoks kümnes mõisapäev. Aili Soolepa sõnul soovisid inimesed küll mõisapäeva jätkumist, kuid korraldajad tahtsid selle ettevõtmisega väikese pausi pidada. Aga päris ilma Pajusi ürituseta nad suve mööda saata ei soovi ja seetõttu otsustasid nad tänavu korraldada külapäeva. Nii kohalik kogukond kui kunagised Pajusi elanikud, kellele kutsed välja saadeti, on sellest väga huvitatud. Kellel kutsututest vähegi võimalik, on lubanud kohale tulla.

Alguses pelgasid külapäeva korraldajad küll, kas nad uuelt Põltsamaa vallalt toetust saavad, aga said siiski ja on selle eest vallale väga tänulikud. Külapäeva juhatab sisse Pajusi külavanema Jüri Siirmäe sõnavõtt, milles on olulisel kohal ka meenutused, milline oli elu Pajusi külas nii kaugemas kui lähemas minevikus, mida seal nüüd ära on tehtud, kuidas elatakse ning mõeldakse ka sellele, kuidas Pajusis eluga edasi liikuda. Päeva jooksul vaadatakse paaril korral videofilme, mille tegijaks ja esitlejaks on sealne tuntud kaameramees Heino Sutting. Samuti tutvustatakse külalistele Pajusi restaureeritud ja korda tehtud hooneid. Meeleolu aitavad üleval hoida naljad ja kupleed Peeter Kaljumäelt. Külapäevalistele esinevad ka Kõo rahvatantsijad ja Maia Lepiste rahvatantsurühm. Õhtuseks esinejaks on Siiri Känd Combo bänd. Piisavalt aega on jäetud vestlemiseks, sest külapäevale tuleb hulgaliselt endiseid Pajusi elanikke, kellega on huvitav nii ammuseid aegasid meenutada, tänasest päevast rääkida kui koos tulevikule mõelda.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus