Pajusi valla külad saavad kaasaegse valgustuse

Seni puudus valgustus täielikult Aidu külas, teistes külades olid üleval nõukogude-aegsed postid ja lambid, mis vajasid uuendamist, samuti on paigaldatud lisamaste ja -valgusteid.

Pajusi vallavanema kohusetäitja Reet Alevi sõnul rahastatakse projekti Euroopa struktuurfondide kaudu KOIT-kavast, lisaks rahastab töid vald. Kokku lähvad rekonstrueerimis- ja ehitustööd maksma üle miljoni krooni.

Reet Alevi sõnul on tänaseks tööd lõpetatud Pisisaare kooli ümbruses ja peatänaval. Kui varem oli Pisisaares valgustus ainult koolimaja juures, siis tänaseks saavad inimesed turvalisemalt liikuda pargis, samuti on pro?ektoriga valgustatud staadion. Maantee ääres on tänaseks varasema kuue valgusti asemel kümme.

Töövõtja OÜ Eltor juhataja Leo Tõnsoni sõnul on tööd tänaseks lõpetatud ka Pajusi külas, kus uue valgustuse on saanud kultuurimaja ümbrus ning pargitee. Samuti on uue valgustuse saanud Vägari küla, kus varasema üheksa valgusposti asemel on tänaseks viisteist.

“Aidu külas, kus seni puudus valgustus täielikult, on tänaseks meiepoolne töö tehtud,” rääkis Leo Tõnson, kelle sõnul on hetkel sõlmimata vaid leping Eesti Energiaga. “Niipea kui leping jõustub ning liitumistasu makstud, läheb külas ka valgeks,” kinnitas Tõnson.

Eile alustati uute valgustite paigaldamist Kalana külas.

Pajusi abivallavanem vallavanema ülesannetes Reet Alev ütles, et kuigi osades külades oli ka seni toimiv valgustus, vajas see rekonstrueerimist, sest nii lambid kui postid pärinesid veel nõukogude ajast ning süsteem oli vananenud. Ka tarbisid veneaegsed lambid väga palju voolu, vaja oli ökonoomsemat lahendust. Leo Tõnson tõi näite, et kui varem kasutati valgustites 250 W võimsuseid pirne, siis nüüd kasutatakse asulate vahel 70 ja tänaval 150 W võimsusega valgusteid.

Vanad liinid ja postid võeti maha, õhuliinid uuendati, paigaldati lisamaste.

Projektis on ette nähtud ka Lahastvere küla ning Pisisaare elamukvartali valgustamine, kuid need tööd lükkuvad praegu rahapuudusel edasi.

“Külade nüüdisaegne valgustamine on oluline, inimesed peavad saama turvaliselt liikuda. Kaudselt aitab hea valgustus kaasa ka ettevõtluse arenemisele. Praegu on veel paar küla, mille valgustamise jaoks tuleb raha leida, et koolilapsedki saaksid pimedal ajal turvaliselt koolibussile ja koju tagasi,” ütles Alev.

EVA KLAAS

blog comments powered by Disqus