Pajusi vald tunnustas edukat noormaadlejat

Augusti lõpus Jaapanis peetud juunioride MM-võistlustel sumos oli Eesti seitsmeliikmelisest koondisest edukaim hõbe- ja pronksmedali võitnud 14aastane Pajusi valla tüdruk Kai Pähkel. Koduvald premeeris edukat noorsportlast ja tema treenerit tänukirja ja rahalise toetusega.


Pajusi vallavanem Reet Alev nentis autasu üle andes, et tee selliste saavutusteni pole kunagi kerge. “Selle tee raskust teavad kõige paremini sportlane ja tema treener,” ütles ta. “Samas peab edu saavutamiseks olema ka tugev põhi kodust ja koolist ning tuge tuleb leida ka sponsoritelt ja toetajatelt.”

“Kai näol oleme Pajusi vallast leidnud talendi, kes suudab siiakanti au ja kuulsust tuua,” lausus tüdruku treener Arved Külanurm. “Vallale on see kindlasti suur au, et siin sellisel tasemel noor tippsportlane on.”

Korraldajad andsid eriloa

Põltsamaa ühisgümnaasiumi kaheksandas klassis õppiv Kai Pähkel sai oma nooruse tõttu kuni 18aastaste tiitlivõistlustel kaasa teha vaid tänu korraldajatelt saadud eriloale. Lisaks jäi suurvõistlustest viimasel hetkel eemale tema treener, keda asendas hiljuti naistemaadluses olümpiakoha teeninud Epp Mäe isa Riho Mäe.  Sellele vaatamata alustas Pähkel võistlust naisjuunioride absoluutkategoorias enesekindlalt: ta alistas poolatari Weronika Mackowiaki ning venelanna Anastassija Frasinjuki ning jõudis finaali.

“Riho Mäe on mind varemgi võistlustel aidanud ning ka MMil suutsin tänu temale ennast kokku võtta ja võita,” lausus Kai Pähkel. Finaalis tuli eestlannal siiski tunnistada jaapanlanna Sena Toriimoto paremust. “Jaapanlanna pani käed enne joont maha ning kui stardikäsklus anti, tuli ta kohe peale ja lükkas mu tasakaalust välja.”

“Jaapanis on sumo kooliprogrammi osa ning jaapanlased tegelevad selle alaga maast madalast,” lisas Arved Külanurm. “Nad püüavad tabada seda momenti, kui kohtuniku käsklus tuleb. Meie ei jõua käsigi maast lahti võtta, kui nemad juba peale tulevad.”

Absoluutkaalus teenitud hõbemedalile lisaks võitis Kai Pähkel MMil naiskonnavõistluses koos Mari-Liis Mihkelsoni ja Pathricia Mutsoga pronksmedali. “Kai ongi tegelikult rohkem võistkonna- kui individuaalvõistleja,” märkis Külanurm.

Kokku üheksa medalit

Arved Külanurme juhendatavad Põltsamaa SK Nipi maadlejad on juunioride MM-võistlustelt läbi aastate võitnud nüüd kokku üheksa medalit. “Sumo jõudis Põltsamaale kuusteist aastat tagasi, Kai on kuues Põltsamaa sportlane, kes on käinud Jaapanis selle ala tiitlivõistlustel ning sealt ka medaliga tagasi tulnud. Väikese Põltsamaa kohta on see väga ilus tulemus.”

Külanurme sõnul on Põltsamaal sumot maadlejatele eelkõige siiski n-ö hoolauana kasutatud. “See on meile abistav ala, sest sumo oma lihtsuse ja atraktiivsusega meeldib lastele algul rohkem,” lausus ta. “Samas on sumo heaks eneseteostamise võimaluseks just neile lastele, kelle kehakaal on suurem – naistemaadluses ei saa näiteks võistlustel osaleda üle 76 kg kaaluvad sportlased.”

Kai Pähkel osales sumovõistlustel esimest korda alles möödunud aasta kevadel, kui võitis kaks hõbemedalit Põltsamaal peetud Eesti noorte meistrivõistlustel.

 “Maadlustrennis hakkasin käima küll juba lasteaias, kuid ma ei osalenud varem mitte ühelgi võistlusel,” rääkis Pähkel. “Alati, kui mingi võistlus tulemas oli, ei läinud ma trenni, sest kartsin võistlemist.”

Kui võistlushirm juba ületatud oli, järgnes ka kiire edu: tänaseks on Kai Pähkel võitnud sumos kuus rahvusvaheliste tiitlivõistluste medalit ning olnud Eestis edukas ka rannamaadluses ja džuudos. Lisa võib medalitele tulla juba lähiajal: novembri algul toimuvad Rakveres U12, U14 ja U16 vanuseklasside Euroopa meistrivõistlused sumos. “Kõik suvised ettevalmistused ongi tegelikult tehtud selle nimel, et olla heas vormis just oma vanuseastme tiitlivõistlustel,” lausus treener Arved Külanurm.

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus