Pajusi teater mängib mõisateemalist lugu

Tuleva nädala reede õhtul esietendub Pajusi rahvamajas Pajusi teatri esituses Virve Osila jutustuse „Saarepalu mõisa saladused“ ainetel näitemäng „Saladused“, mille lavastas teenekas harrastusnäitleja Lea Krass. Kultuurisündmus on pühendatud von Wahlide mõisnikesuguvõsa Pajusisse jõudmise 200. aastapäevale.


Lea Krassile on näitemängu „Saladused“ lavastamine lõputööks Eesti Harrastusteatrite Liidu lavastajate algõppe kursusel. „Valisin „Saladused“ lavastamiseks põhjusel, et tegemist on mõisaloo ning põnevikuga. Näidendi teemaks on salapäraselt põnev lugu, millist võib juhtuda igas pika ajalooga mõisas. Omavahel põimuvad tänapäev ja ka minevik legendide kaudu. 

Näitemängus osaleb kaheksa tegelast

Lea Krass rääkis, et osatäitjate valimine oli selles mõttes kerge, et ta on trupi liikmetega aastaid koos mänginud ja teab, millised tüpaažid võiksid sobida. „Siiski selgus, et protseduur on keerulisem, kui esialgu arvasin. Mõnedki mehed, kes algul osaleda lubasid, mõtlesid lõpuks ümber. Nii tuli hakata kiiresti uusi osatäitjaid otsima, mis ka õnnestus. Veidi pidime ka teksti korrigeerima.“
Näitemängus „Saladused“ on kaheksa tegelast. Esmakordselt mängib Pajusi trupis Toomas Paalits Vägarist, Siimar Kivisild ja Mati Adoma, kes Põltsamaa kultuurikeskuse harrastusnäiteringi liikmetena on varemgi Pajusis kaasa mänginud. Samuti teevad etenduses kaasa Ellen Kuslap, Diana Tuul, Kätlin Visnapuu, Juta Kallis, Reigo Viks. 
„Koroonaperioodil alustasime märtsi lõpul interneti vahendusel lugemisproove. Hiljem jätkusid proovid Pajusi rahvamaja saalis. Lavastaja käekiri on mul alles veel välja kujunemas. Abikäe on ulatanud lavastaja algkursuse juhendaja Lennart Peep, kes on käinud ka proove vaatamas ja häid nõuandeid andnud ning Pajusi teatri pikemate lavastuste juhendaja Tarmo Kruus. 

Inimestele meeldivad lõbusad tükid

Minu arvamus on, et näitlejad kujundavad oma rolli ise. Kui midagi ei sobi, siis püüan seda lihvida,“ rääkis Lea Krass. 
„Lea Krass on lavastajana avatud. Lavastaja silmade kaudu pööratakse tükis tähelepanu igale karakterile,“ ütles näitleja Kätlin Visnapuu, kes mängib Pajusi teatris 2017. aastast.
„Pajusisse tullakse teatrietendusi vaatama erinevatest Põltsamaa valla paikadest, aga ka Jõgevalt ja kaugemaltki. Inimestele meeldivad ennekõike huvitavamad ja lõbusamad tükid,“ lausus Juta Kallis, kes „Saladustes“ mängib virtini rolli.
Heli- ja valguskujundusega on abiks Made Ratassepp. „Saladused“ esietendub Pajusi rahvamaja suures saalis 18. juulil kell 19. Sõltuvalt publiku huvist ja näitetrupi võimalusest kokku tulla vaadatakse, kas seda etendust veel mõnel õhtul ja teistes kohtades mängitakse.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus