Pajusi spordihoone sai nurgakivi

Kolmapäeval pandi nurgakivi Pajusi valla suurimasse keskusse rajatavale spordihoonele. Hoone tuleb igati moodne,  soojust hakkab seal andma maaküte ning projekteerimisel on arvestatud, et lisaks sportimisele saaks seal ka kultuurisündmusi korraldada. Hoone maksumuseks kujuneb koos käibemaksuga 1,1 miljonit eurot.


Pajusi vallavanem Reet Alev tuletas pidulikku sündmust avades põgusalt meelde selle kandi ajalugu.  Pisisaare kool on 161 aastat vana. Kui selle rajaja, Pajusi mõisnik Eduard von Wahl 1853. aastal oma mõisa tööliste lastele õppimisvõimalused lõi, siis õpetati koolis lugemist, kirjutamist, rehkendamist, piiblilugu, katekismust ja kirikulaule.

Esimene koolimaja hävis ja selle asemele ehitati 1872. aastal pool praeguse Pisisaare koolimaja madalamast osast. See koolimaja osa ehitati 1901. aastal pikemaks, sest ruumipuudus oli suur. Aastal 1935 pandi nurgakivi koolimaja uuemale osale. Reet Alev on enda sõnul vanu dokumente sirvides leidnud, et 1921./1922. õppeaastal oli kolmanda klassi lõpetanud Maria Keeremi klassitunnistusel õppeainena kirjas võimlemine, mis on hinnatud rahuldavaks. Mõistagi toimusid võimlemistunnid tol ajal enamasti õues. Nagu tänaselgi päeval, mängiti ka siis palli, joosti, kelgutati. Ühel vanal fotol on näha, et koolimaja õuele oli üles pandud võrkpallivõrk. Aastal 1932 peeti Adavere kooliga võistlusi, mis viidi läbi käsipallis ja kergespordis. 

Sobiv koht leiti koolist mõnekümne meetri kaugusel

Aastal 2003 sai Pisisaare kool endale Eesti Olümpiakomitee kaasrahastamisel jalgpalliväljaku, jooksuraja ja kaugushüppekasti. Siseruumides sportimise võimalust ei ole aga väärika ajalooga koolil tänaseni. Pajusi vallavanem kinnitas, et paljud valla elanikud on juba ammu unistanud oma spordihoonest, kuid siiani on valla otsustajatel tulnud langetada valik mõne teise, olulisema objekti ehitamise kasuks.

Kui 2012. aasta alguses Pajusi spordihoone ehitamisest tõsisemalt rääkima hakati, lisati see valla arengukavasse. Siis oli plaan ehitada võimla koolimaja külge ja usuti, et juba sügiseks saab see valmis. 2013. aastal leiti spordihoone detailplaneeringu koostaja, osaühing Klotoid Kuressaarest, ja hakati koos selle firma planeerijatega võimlale sobivat kohta otsima. Loobuti esialgsest plaanist ehitada spordihoone koolimaja külge. Koolimaja külge rajatav võimla oleks hakanud varjama klassiruumide valgust ning ka spordihoonele juurde pääsemisega oleks probleeme tekkinud.

2013. aasta varakevadel leiti spordirajatisele just õige koht. Detailplaneering valmis möödunud aasta alguses. Projekti autorid on osaühingu K&M projektbüroo arhitektid Tiiu Loorman ja Tiia Taevere. Seejärel tuli Pajusi valla juhtidel otsustada, kas alustada spordihoone ehitamiseks vajaliku hankega sügisel ja jätta ehitustöö talvisele perioodile või korraldada hoopis ehitushange talvisel ajal. Otsustati viimase variandi kasuks. Kui ehitushange välja kuulutati, osales pakkumuses lausa 16 firmat. Käed löödi firma Nordlin Ehitus juhtidega ja tänavu 2. märtsil allkirjastati ehitusleping. 

Spordihoone ehitamine maakohas tähelepanuväärne sündmus 

Et spordihoone on mõeldud eelkõige Pisisaare kooli lastele, luges Pisisaare algkooli ja Aidu lasteaed-algkooli direktor Kaare Põder nurgakivipanekul ette laste soovid seoses  tulevase hoonega. Lapsed soovisid spordihoone kiiret valmimist ning seda, et uues võimlas saaks mängida nii rahvaste-, korv- kui jalgpalli. Oodatakse ka jõusaali, sööklat  ja liumäge. Lapsed soovisid uuele hoonele hästi pikka iga ja avaldasid lootust, et see võiks kesta mitusada aastat. Need laste kirjalikud soovid pandi metallsilindrisse, mis  nurgakivisse betoneeriti. Metallsilindrisse pandi ka ajalehtede Vali Uudised ja Vooremaa need numbrid, kus Pisisaare  spordihoonest eelnevalt juttu on olnud. Samuti asetati  silindrisse Pajusi külaseltsi oma raha kupüürid, kehtivaid rahatähti, Pajusi lasteaia ja kooli õpilaste ning õpetajate nimekiri, nurgakivi paigaldamisele kutsutud inimeste nimekiri ja Pajusi valla vimpel.

Nordlin Ehituse juhataja Ülo Older lausus, et Pisisaare spordihoone nurgakivi paigaldamine on väike ime, sest üldiselt enam ju maale niisuguseid objekte ei ehitata. Ehitusfirma juht rõhutas, et spordihoone on Pajusi valla jaoks märkimisväärne investeering tulevikku. Ta lubas, et ehitajad annavad selle objekti hiljemalt kokkulepitud tähtajal tellijale üle.

Maavanem Viktor Svjatõševi sõnul rõõmustab teda  teadmine, et ehitaja on täis tahtmist saada objekt kõrgekvaliteediliselt valmis varem, kui lepingusse kirja on pandud. Lustivere põhikooli direktor Kaire Kapmus kiitis Pajusi valla juhte selle eest, et nad oma valla laste ja täiskasvanute tervise eest nii hästi hoolitsevad. Põltsamaa linnapea Jaan Aiaots lausus, et selle objekti rajamisega jõuab Pajusi valla rahvas oma elukvaliteedis hoopis uuele tasemele.

Reet Alev lausus, et ehkki lepingu järgi peab spordihoone valmis saama järgmise aasta märtsiks, loeb ta ehitajate silmist välja valmisoleku see töö juba käesoleva aasta lõpus üle anda. Nüüd sõltub juba väga palju ilmast. Jääb vaid loota, et see ehitajaid soosib.

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus