Pajusi põllumehed laotavad läga, teevad kesakündi ja koristavad vilja

Pajusi kandi põllumajandusettevõtete Pajusi ABF AS, Pajusi Mahetootmise OÜ ja Pajusi Lihaveisekasvatuse OÜ töötajad kogunevad tööpäeva hommikul kontorihoonesse, mille õuel seisab ka põllumajandustehnika. Vastavalt ilmastikuoludele vaatavad valdkondade eestvedajad, milliseid põllutöid parajasti võimalik teha on. Vooremaa käis Pajusi rahva toimetamisi vaatamas möödunud nädala neljapäeval, 27. augustil.


Pajusi põllumeestel algab tööpäev hommikul kell kaheksa. Masinamehed kogunevad kontorihoone vastas asuvasse puhkeruumi. „Minul on täna plaanis külvikut parandada,“ lausus mehhanisaator. „Kunagi koristasin ka vilja. Nüüd teevad seda teised mehed.“

Maitseks sinep

Puhkeruumis pakub tööandja masinameestele lõunat, mis tuuakse Põltsamaalt Puhu-Risti Söögimajast. Kui tööpäev pikemalt kestab, kogunetakse õhtul kella viie paiku juba õhtusöögile.
Et põllumehed eelistavad karmima maitsega toitu, tõestavad laual asetsevad sinepituubid.
Kõige varem oli seekord kontorimajja jõudnud tehnika- ja tootmisjuht Sergei Ivanov: „Kui ilmastikuolud võimaldavad, kavatseme täna Loopre kandis põllule läga laotada. Külvame sinna talinisu,“ lausus ta.
„Eks see lägavedamine üks koormate veoautole panemine ja maha laadimine ole. Pütid on meil kahekümne viie kandised,“ ütles autojuht ja traktorist Argo Koovit.
Sergei Ivanovile 31. augusti hommikul helistades selgus, et möödunud neljapäeval läks läga laotamine korda. „Laotada tuleb aga veel palju. Kokku kavatseme põldudele viia 20 000 kantmeetrit,“ teatas Ivanov.
Sergei Ivanovi sõnul kuuluvad traktorid, kombainid ja teisedki põllutöömasinad erinevatele Pajusi põllumajandusfirmadele, kuid põllutööd tehakse nendega seal, kus parajasti tarvis. „Lihtsamad vead parandavad mehhanisaatorid ise, keerulisemate puhul viiakse masinad remonti, firmadesse, kust tehnika ostetud. Samades ettevõtetes toimub ka masinameeste väljaõpe.“
Traktoreid on meie ettevõttetes kümmekond ja lisaks viis, mis paiknevad farmides. Kombaine kaks. Uusim masin on paar aastat tagasi ostetud John Deere traktor.

Vihm rikub plaane

Veel ütles Ivanov, et Pajusi ja selle ümbruse põldudel on rohkesti kive.
„Iga kord eelneb maaharimisele ja kündmisele kivide korjamine,“ lisas tehnika- ja tootmisjuht.
„Plaanid on meil tänaseks suured, aga vihm kipub neid rikkuma. Ilmad on ju tänavu ühest äärmusest teise. Ma arvan, et künda saab ikkagi. Praegu teeme kesakündi tulevastel taliviljapõldudel. Taliviljade külviga plaanime pihta hakata septembri alguspoolel, ideaalne oleks esimesel dekaadil,“ rääkis taimekasvatusjuht Tiina Tikkar.
Tema sõnul on praeguseks koristatud maherüps, talinisu ja oder. Koristamist ootab suvinisu ja mahekaer.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus