Pajusi mõisapäeval jagati tiitleid varasemast rohkem

Juba neljandat aastat järjest sai Pajusi valla külaseltsi eestvõttel teoks Pajusi mõisapäev. Mõisapäeval oli tänavu rohkelt esinejaid ning päeva “naelaks” kujunes ettearvatult tähtsate mõisategelaste tiitlikandjate valimine.

Eelmisel aastal mõisaproua tiitliga pärjatud Pajusi vallavanem Reet Alev ütles, et tänavu paistab Pajusi mõisapargi puude all mullusest natuke rohkem rahvast olevat. Veel viimaseid hetki  mõisaproua tiitlit omanud Reet Alevi sõnul teeb talle rõõmu, et mõisaajastule kohaselt riietuvaid inimesi on aastatega juurde tekkinud. “Nii palju kaunite kübaratega prouasid polegi vist ühelgi muul üritusel kohanud,” nentis ta, rõõmustades sellegi üle, et mõisapäeval oli väga palju esinejaid ja programm tõeliselt tihe. 

Neljale tiitlile lisaks kaks eripreemiat

“Kui vaid külalised sellist eeskava jälgida suudaksid,” arutles vallajuht. Õhus on olnud  seegi mõte, et ehk tasuks mõisapäevadega väike paus pidada. Reet Alevi kinnitusel pole see hea idee, sest sel juhul läheksid mõtted vahepeal “rooste” ning traditsioon võib katkeda.

Vallavanemale hakkas silma, et isegi Paide kandi rahvast oli mõisapäevale tulnud. Eriti hakkasid silma mõisaproua tiitlit kandma sobivad daamid ning mõisapreili väljanägemisega  neiud, samuti noorhärradeks sobilikud poisid ja noormehed. Natuke tagasihoidlikum oli valikuvõimalus mõisahärra tiitlit kandma sobivate meeste seas. Pajusi vallavanema sõnul ei saagi meeste puhul eeldada, et nad mõisaajale sobivalt riietuksid.

Tänavu antigi lisaks neljale tiitlile välja veel kaks eripreemiat. Tänavu mõisahärraks nimetatud Enno Elb  kiitis kaunilt riietunud daame ja neide. Tema arvamus on, et mõisapäevad peaksid kindlasti jätkuma. Veelgi enam – mõisapäeva võiks igas Eesti mõisas korraldada. Mõisaproua tiitli vääriliseks tunnistati tänavu Mariina Linde, mõisapreili tiitlit kannab järgneva aasta jooksul Mariliis Siirmäe ning noorhärraks valiti väike Kregor Paimets. Et kaunilt ja ajastule kohaselt riietunud inimesi oli varasemast enam, anti seekord välja ka kaks eripreemiat, mille pälvisid Eda Liiv ning Kristina Paimets. 

Laulud lähevad inimestele südamesse

Mõisapäeva populaarseimad esinejad olid Sirje ja Väino Puura. “Meil on salastamata telefoninumbrid. Oleme ju artistid. Meie oleme avatud inimesed ja kui kellelgi tekib soov meid esinemas näha ning kuulda, siis meie omalt poolt oleme selleks valmis,” vastasid Puurad küsimusele, kuidas nad nii väiksesse paika sattusid.

“Kui rahvale meie nimi ikka veel meenub, siis on tore, kui meid ka sellistesse väikestesse kohtadesse esinema kutsutakse. Meil on olemas repertuaar ka taoliste suvelavade jaoks.

Laulame neid laule, mis rahvale südamesse lähevad,” rääkisid Sirje ja Väino Puura, kinnitades, et on teine kordki valmis  Pajusis rahva ette astuma, kui neid kutsutakse.

Pajusi valla suvisel suurüritusel osalesid ka kauplejad ja käsitöölised. 

Viies mõisapäev tuleb kindlasti  

Mõisapäeva korraldajana suurt vaeva näinud Pajusi külaseltsi juhatuse liige Aili Soolepp rõõmustas, et päev on igati korda läinud. “Vahepeal tuli üks õige pisike vihmasabin, aga tegelikult võib öelda, et vihma peaaegu polnudki. Rahvast on siin päris palju ja nad on olnud aktiivsed mõisapäeva eeskava kuulajad-vaatajad.”

Kuigi on avaldatud arvamust, et mõisapäeva  võiks korraldada harvem, kinnitas Aili Soolepp, et viies mõisapäev tuleb kindlasti. Tema sõnul tuleb mõisapäeva korralduses ilmselt ka üht-teist muuta, kuid mõisaproua, mõisahärra, mõisapreili ning noorhärra valitakse kindlasti ka edaspidi.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus