Pajusi mõisapäev tuleb seekord rohkete esinejatega

Laupäeval saab Pajusis teoks arvult juba neljas mõisapäev. Pajusi külaseltsi juhatuse liikme Aili Soolepa kinnitusel on suuremad ettevalmistused mõisapäevaks tehtud, kuid nipet-näpet tuleb veel eelolevate päevade jooksul korraldada.

Pajusi mõisapäeval on kujunenud omanäoliseks traditsiooniks valida välja mõisaproua ja mõisahärra, mõisapreili ning noorhärra. Aili Soolepa sõnul on nende tähtsate tiitlikandjate välja selgitamiseks moodustatud komisjon, kes sellele tiitlile väärilised inimesed välja valib.

Soolepp lausus, et nad ei avalikusta, kes sellesse komisjoni kuuluvad, kuid selle liikmed hoiavad vastavalt riietunud inimestel hoolega silma peal. Seni aset leidnud mõisapäevade jooksul on nendele väärikatele tiitlile pretendeerivate kandidaatide valik suuremaks muutunud. Kergem on leida kandidaate mõisaproua tiitlile pürgivate inimeste seast, kuid mõisahärrade valiku võimalus on alati tagasihoidlikum olnud.

Aili Soolepa sõnul ei taha mehed ennast mõisahärra tiitlile kandideerimiseks sobivalt riietada. 

Tuju hoiab üleval Küla Karla

Kui esimesel Pajusi mõisapäeval hoidis päeva ohjes päevajuht Mare Taar, siis nüüd võib teda taaskord mõisapäeva juhi rollis tegutsemas näha. Mõisapäevaliste tuju hoiab üleval Küla Karla Hiiumaalt.

Pajusi mõisapäevale on oodata üsna erinevaid esinejaid, kelle hulgas astub mõisapäevaliste ette nii harrastusesinejaid kui lausa professionaalseid tegelasi. Tänavu märtsis esines Pajusi rahvamajas Põlva rahvamuusikute orkester, kes leidis seal väga sooja vastuvõtu. Nüüd võib Põlva rahvamuusikuid Mare Põllu juhendamisel taas Pajusis esinemas näha.

Soolepa sõnul toimub Võrus küll samal ajal folkloorifestival, kuid osa lõõtspillimängijaid on lubanud ka Pajusi mõisapäevale tulla. 

Rakvere tantsijad ja armastatud ooperilauljad

Erinevalt eelmistest mõisapäevadest astuvad tänavu mõisapäeval rahva ette ka flamenkotantsijad ja mustlastantsutrupp. Rakverest pärit flamenkotantsijad võtsid Pajusi külaseltsiga ise ühendust ja pakkusid välja, et nemad on valmis mõisapäeval oma tantse esitama.

Seekordsel mõisapäeval esinevad publikule ka tuntud ja armastatud ooperilauljad Sirje ja Väino Puura. Pajusi külaseltsi liikmete poolt pakuti välja mitmeid teisigi võimalikke kandidaate, keda sinna esinema kutsuda, kuid erinevatel põhjustel ei saadud nendega kaubale.

Soolepp oli see inimene, kes pakkus välja idee kutsuda mõisapäevale esinema Sirje ja Väino Puura, kes tema sõnul ka pakkumise kohe vastu võtsid. Pealegi oli see tuntud ja armastatud lauljatepaar juba Pajusi mõisapäeva toimumisest teadlik ning valmis sinna kohale tulema.

Kaugemalt tulnud esinejate kõrval on mõisapäeval võimalus kuulata ka rahvamuusikat Esku ja Siimusti kapellide esituses. Mõisapäevalistel on võimalus vaadata ka teatrietendust “Päike südames” Seasaare Näitemänguseltsi esituses. Mõisapäeva lõpetab ansambel “Meidon 4,” kuhu kuulub neli noormeest, kes pakuvad muusika kuulamise rõõmu ning jalakeerutamise võimalust igas eas ja erineva muusikalise maitsega inimestele. 

Mõisapäevalisi sõidutab hobukaless

Pajusi mõisapäeval sõidutab mõisapäevalisi ka hobukaless, kuid Aili Soolpea sõnul teistmoodi kui eelmisel aastal. Kuidas täpsemalt, see selgub juba mõisapäeval.

Eilse seisuga oli Pajusi mõisapäevale registreerunud 15 kauplejat ja korraldajad usuvad, et lähipäevil tuleb neid veel juurde. Samas pole nad Aili Soolepa sõnul pannud rõhku mitte niivõrd mõisapäevaga kaasnevale laadale, kui just mõisapäeva sisulisele poolele.

Kõik mõisapäeva üritused saavad ilusa ilma korral teoks Pajusi mõisapargis. Vihmase ilma korral toimub mõisapäev Pajusi mõisapargi vastas teisel pool teed asuva Pajusi rahvamaja ruumes. Peakorraldaja loodab, et ilmataat ka seekord Pajusi mõisapäeva läbiviimiseks ilusa ilma kingib ja kutsub kõiki huvilisi laupäeval Pajusisse sealsest aasta tippsündmusest osa saama.

Samal ajal on avatud ka Lembit Paali vanavaraaida uksed. Nii et huvilised on teretulnud tutvuma.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus