Pajusi mõisapäev iidsete pargipuude all

Juba kolmandat aastat korraldatakse Pajusi külaseltsi eestvedamisel mõisapäeva, iidses pargis saadi taas kokku möödunud laupäeval.  

  

Pajusi vallavanem Reet Alev rääkis mõisapäeva avades sellestki, miks valla suvine suursündmus just mõisapäeva nime kannab. Vallavanema arvates on omaaegsed mõisad ümbritsetud teatud salapäraga ja on andnud ainet paljudele kirjanikele, filmi- ja teatritegijatele. Kuid leidub neidki, kes ka tänapäeval mõisas elada tahavad.  

Ettevalmistused sujusid

Pajusi külaseltsi juhatuse liikme ja mõisapäeva korraldaja Aili Soolepa sõnul sujusid ettevalmistustööd ladusalt ja kõik sai paika täpselt nii, nagu alguses plaaniti. Ta rõhutas ka, et mullusel vihmasel ja jahedal suvelgi jagus mõisapäeva tarvis päikest ja sooja.  

„Kõik ettevalmistustööd said õigeaegselt tehtud, kõik kutsutud esinejad nõustusid heal meelel meie mõisapäeval osalema ja kõik kauplejad, keda siia ootasime, on samuti meie juurde saabunud,” rääkis Aili Soolepp. Tema hinnangul oli igati õige otsus tuua mõisapäeva esinejad ja kauplejadki kuumalt lossiesiselt platsilt põlispuude alla iidsesse mõisaparki. Tegelikult pole mõisapäeva korraldamise aeg juhuslik, vaid see on valitud 17 aasta eest teoks saanud olulise sündmuse tõttu, mis mõisaga seotud. Nimelt avasid kunagiste Pajusi mõisa omanike Wahlide järeltulijad seal 1993. aasta juulikuu kolmandal pühapäeval nende abiga taastatud kabeli. Sellest hetkest alates otsustati hakata Pajusi suvepäevi korraldama igal aastal juulikuu kolmandal laupäeval. Suvepäevade arenedes kasvasid need üle Pajusi mõisapäevadeks.

Pärastlõunane kontsert, kus laulis Toomas Anni, meelitas kohale rohkearvuliselt kuulajaid. 

Rohkesti vaatamisväärsusi

Mõisapäeva külalised said oma silmaga üle vaadata, mida on korda saadetud mõisapargi taga asuva ujumiskoha juures. Samuti oli huvilistel võimalus külastada sealsamas peopaiga läheduses rannaala kõrval asuvat perekond Paali vanavaraaita. Kauplejaidki oli peakorraldaja hinnangul just parasjagu,  sest mõisapäeva suunitlus pole mitte laada korraldamine, vaid selle sisu ja tähendus on ikka meelelahutuse ja lõõgastusvõimaluse pakkumine.

Vallavanem Reet Alev tunnistas, et sellise mõisapäeva korraldamine pole just odav, ent kohalik külaselts on sellega hästi toime tulnud. Samas tunneb vallajuht heameelt selle üle, et kohaliku külaseltsi ettevõtmistele pääseb rahvas tasuta. „Meie valla eesmärk koos külaseltsiga on olnud küll selline, et vähemalt kahele üritusele aastas peaksid inimesed tasuta pääsema,” rõhutas Reet Alev. Pajusi vallavanem leiab, et suvesüda on mõisapäevaks sobivaim aeg.  „Kuhu randa või maakoju see maainimene siis ikka läheb? Tema maakodu on ühtlasi ka tema suve- ja talvekodu,” arutles ta. „Lisaks oleme me parasjagu lähedal Põltsamaa linnale ja küllap tuleb mõisapäevast osa saama ka päris suur hulk põltsamaalasi.” 

Uhked tiitlid ja kaunid kleidid

„Pajusi mõisapäev on tegijate päev,” kinnitas pargipuude vilus näputööoskusi jaganud ja oma käsitööd müügiks pakkunud kohalik käsitöömeister Taimi Puus. „Mis oleks käsitöötegijale veel parem kui võimalus tulla peaaegu koduukse all toimuvale üritusele.” Huviliste ja ostjate vähesuse üle ta  ei kurtnud.

Üks noormees päris käsitöömeistrilt, millise liblika ta Anni- nimelisele tüdrukule kinkimiseks osta soovitab. 

Ka Taimi Puus pidas õigeks, et mõisapäev tänavu pargipuude vilus peetakse.  

Põnevaim hetk mõisapäevast jõudis kätte siis, kui avati rahvahääletuseks välja pandud hääletuskast, kuhu mõisapäevalised said panna sedelid, andmaks teada, keda nad valisid mõisahärraks, mõisaprouaks, mõisapreiliks ja mõisa noorhärraks. Kui hääletuskomisjon oli kõik hääled kokku lugenud, selgus, et mõisaproua tiitli võitis napi häälteenamusega Pajusi vallavanem Reet Alev. Mõisahärra tiitli vääriliseks osutus oma valla mees Martin Tamm. Mõisapreili tiitli võitis uhket kleiti kandnud kaunis Pajusi neiu Kaire Liiv ning noorhärra tiitliga pärjati ennast tunduvalt pikemate tegelastega ühte rivvi sättinud oma valla noormees Kristo Lepiste. Vastne mõisapreili Kaire Liiv lausus, et tema hankis endale pilkupüüdva kleidi Pärnust. Neiu sõnul oli ta sellise tiitli saamiseks mõttes valmis, sest oli selleks tõsist eeltööd teinud. Samas arvas mõisapreili, et ehk tuleb suve jooksul veelgi selliseid sündmusi, kuhu ta selle kleidiga minna saaks. Mõisapäevaliste tähelepanu pälvisid ka mõisaproua tiitlile kandideerinud ja Reet Alevile napilt alla jäänud mõisaproua Tiina naabermõisast Adaverest koos kena mõisapreili Aditiga, kes oli vanaemale suveks Hiiumaalt külla tulnud. Aditi lubas, et tuleb aasta pärast taas Pajusi mõisapäevale  ja on valmis siis mõisapreili tiitli üle võtma. 

Pajusi mõisapäevalt koju kiirustanud prouad Heljo ja Sirje kinnitasid, et päev oli igati tore ja meeleolukas ning ka silmailu pakkuv. „Siin on väga ilus park, samas selline vaikne ning rahulik miljöö, täiesti mõisalik,” tõdes proua Sirje. Mõisapäeva peakorraldaja sõnul õnnestus igati ka tänavune teatrietenduse valik. Nimelt mängis Tabivere Harrastusteater Oskar Lutsu „Pärijaid” ja mõisasaal oli publikust tulvil.   

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus