Pajusi külaselts arendab mõisaparki

Pajusi külaseltsi tegevus seostub eelkõige sealse mõisapargiga, pikemas perspektiivis soovib selts pühenduda pargi arendamisele.

Juuli keskel ehk 16. juulil sai sealses mõisapargi teoks järjekordne, arvult neljas mõisapäev. Mõisapäeva külastajate arv on aasta-aastalt kasvanud ning tänavu registreerus neid  umbes 500. Pajusi külaseltsi juhatuse esimehe Jüri Siirmäe sõnul on külaseltsil ühtekokku 40 liiget, kellest aktiivsemaid  15.

Seltsi juhatuse liikme Aili Soolepa sõnul on aktiivsete liikmete osakaal tegelikult suurem, sest seltsi tegemistest võtavad tavaliselt osa ka juhatuse liikmete pereliikmed. Näiteks  osales tänavu kevadisel talgupäeval 21 inimest.  Jüri Siirmäe sõnul ei paista aga seltsi tegevus pikaajaliste ettevõtmiste puhul alati  silma.  

Ideest teostuseni kümme aastat

Näiteks eelmisel aastal avatud Pajusi supelranna ideest teostuseni jõudmine võttis aega kümmekond aastat. Aili Soolepa sõnul saavad kõik plaanid siiski teoks koostöös. Väga harva puudub mõni seltsi juhatuse liige koosolekult ja kõik ütlevad alati ka oma arvamuse välja. Ka ülesanded on ühe või teise ettevõtmise teoks saamisel alati ära jagatud.

Käskude-keeldudega pole Siirmäe sõnul külaseltsil võimalik oma tegevust korraldada.

Lisaks juhatuse liikmetele löövad ürituste korraldamisel loomulikult kaasa ka  teised külaseltsi liikmed. Näiteks tegeles mõisapäeva külaliste registreerimisega terve päeva vältel perekond Kurg, Urmas Soolepa ülesandeks on  aga mõisapäeva platsi  ja lõkke ette valmistamine ja Pajusi mõisapargi veerde kerkiva külamaja ehitusel hoiab silma peal seltsi juhatuse liige Lembit Paal. 

Rahvamaja ja külaselts teevad koostööd

Mõisapargi vastas teisel pool teed  asub ka Pajusi rahvamaja. Aili Soolepp ja Jüri Siirmäe ei karda, et rahvamaja ja külamaja eraldi tegutsema hakkavad.

Aili Soolepa sõnul koguneb külaseltsi üritustele või juhatuse koosolekule tavaliselt kuni kakskümmend inimest, selleks on rahvamaja ruumid liiga suured. Samuti saab praegu pooleli olevas külamajas edaspidi väiksema seltskonnaga tähtpäevi pidada.

Aili Soolepp ja Jüri Siirmäe usuvad, et külaselts ja rahvamaja hakkavad koostööd tegema. Jüri Siirmäe loodab, et tulevikus on rahvamaja teisel korrusel ka külalistetoad. Kui näiteks külaseltsi korraldatavale mõisapäevale on tulnud mõni kaugem külaline, saab ta kasutada sealset majutusteenust.  

Vestlusringi väljasõidud

Praegu kasutab Pajusi rahvamaja lisaks taidlusringidele ka  vestlusring, mis koguneb korra kuus. Aili Soolepa sõnul arvasid nad vestlusringi käivitades, et see hakkab tegutsema sügisel ja talvel ning ta proovis selle kord maikuus vahele jätta, kuid asjaosalised olid seepeale pettunud. Vestlusringi rahvas võtab ette ka ühiseid väljasõite. Juunis näiteks käidi Kamari paisjärvel parvsaunaga sõitmas.

Lisaks korraldatakse vestlusringi liikmetele õpitubasid.

Igal aastal tähistatakse ka täiskasvanud õppija nädalat. Mõistagi osalevad tööpäeviti kogunevas vestlusringis vanemad inimesed.

Tänavu on plaanis korraldada mõisapäeval valitud mõisa pereliikmete (proua, härra jt) vastuvõtt Pajusi külaseltsi liikmetele. 

Lähitulevikus loodetakse rajada kõlakoja kõrvale ka ruumid esinejate tarvis.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus