Päikeseloojangust koidukiirte tõusmiseni

Reedel, 20. juunil on Jõgeval taas kõige lühemate ööde festival “Helisev Suveöö”, mis juhatab sisse jaaniaja.

zz

“Tänavu on meil koguni kaks jaanituld — üks linnas ja teine Kassinurmes,” rääkis Jõgeva kultuurikeskuse juhataja Airi Rütter. Homne jaanituli, mis süüdatakse kultuurikeskuse taga pargis, on tema sõnul justkui meeldetuletus, et jaaniaeg on algamas. Linnas jaanitule tegemine pole kõige kohasem ja õige Jõgevamaa jaanitule süütab maavanem ikka võidupühal ja Kassinurmes.

Homne festival koosneb kolmest kontserdist. Esimene neist algab kell üheksa õhtul, kannab nime “Eesti muusika läbi aegade” ja toimub perekond Meituse koduaias Aasa 8.

“See on väga kena aed ja me pole seal varem kontserte teinud,” ütles Rütter. Tema sõnul mahutab see õu vajadusel kasvõi sada kuulajat, sest ruumi on lahedalt. Kontserdil laulab Silvi Vrait nii eesti rahvalaule kui ka laule 19. sajandi eesti autorite loomingust kuni tänapäevani.

“Eesti Kontsert on meie läbi aastate olnud hea partner,” rõõmustas Rütter. Koostöös Eesti Kontserdiga toimub reede, 20. juuni õhtul Jõgeva linnas ka Päikeseloojangu kontsert, kus esineb ansambel “Laudaukse kääksutajad”. See kontsert algab kell pool üksteist õhtul kultuurikeskuse pargis. Järgneb Jõgeva linna jaanituli, kus tantsuks mängib ansambel “Vana kallim” ja avatud on pargikohvik.

Homne kolmas kontsert toimub Kuremaa järve ääres. Kümme minutit enne südaööd algab seal kesköökontsert  “Muusika, tuli, vesi”. Kohvikumaja rõdul mängivad torupillid, saksofonid ja kausstrummid, järveveel peegelduvad erinevad valgusefektid ja vaatajaid-kuulajaid lummab tuledemäng. Esineb ansambel RO: TORO.

Kõik homsed kontserdid on tasuta ja esinemispaikade vahel on tasuta bussiühendus.
Buss  alustab teekonda Jõgeva Kultuurikeskuse juurest kell 20.45.

Jõgeva linna ja valla ühine jaanituli on aga esmaspäeval, 23. juunil Kassinurme mägedes. “Kassinurmes oleme jaanituld teinud alates 1989. aastast, sest see paik on vanade traditsioonide elustamiseks ideaalne,” ütles Airi Rütter.

Jõgevahe Pere eestvedamisel tuletatakse seal tänavugi meelde vanu jaanikombeid, Jaani mängib ehk õhtut juhib Heini Reiman. Plaanis on kotisjooks ümber Kalevipoja silmapesukausi, vägikaikavedamised, aga ka sõnajalaõie otsimine.

Koidu ja Hämariku kohtumise korraldab tänavu kooliteater Liblikapüüdja. Pärast keskööd on kavas loitsimine ja naiste tantsud, kus luuakse niisuguseid maagilisi kujundeid nagu päikeseratas, noorkuu, vanakuu ja maagiline spiraal, et inimene oma elu keerdkäikudes ikka õige tee leiaks.

Tantsumuusikat mängib Kassinurmes ansambel “Pankrot”, samuti saab kuulata Arhusi  kodukaitse puhkpilliorkestrit Taanist, kes mängib võidutule süütamise juures.

Linnast viivad bussid pidulisi ka Kassinurme ning toovad tagasi. See sõit pole tasuta, samuti maksab jaaniõhtu pilet Kassinurmes 40 krooni, õpilastele ja pensionäridele 30 krooni. Tasuline on ka parkimine Kassinurmes. Metsakohvikuid tegutseb Kassinurmes kaks. Alkoholist on müügil vaid õlu. Kangemat kraami ei müüda ega jooda ei homme Jõgeval ega võidupühal Kassinurmes.

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus