Päevakeskus on eakate sotsialiseerumise koht

Põltsamaa linnas Lossi tänaval asuv päevakeskus on töötanud alates 2012. aasta veebruarist. Asutus allub vallavalitsuse sotsiaalosakonnale. Päevakeskus on mõeldud eelkõige eakatele ja puuetega inimestele kooskäimiseks ja huviringides osalemiseks.

Päevakeskuses töötavad maja perenaine Anne Kurvits ja abiline Eve Rummel. Kuue tegevusaasta jooksul on inimesed harjunud päevakeskust külastama. Välja on kujunenud nii huviringid, mida meelsasti vaba aja sisustamiseks külastatakse, kui ka enam-vähem kindel kasutajaskond.

„Meie tegemistes osalejad on kõik väga sõbralikud ja toredad inimesed,” sõnas Anne.

Päevakeskus osutab lisaks ringide tegevusele mitmeid elulisi teenuseid. Siin saab käia saunas või duši all, pesu pesta.

„Saun on eakatele ka oluline sotsialiseerumise koht. Siin saadakse kokku, vahetatakse mõtteid, jagatakse infot ja aidatakse üksteist,“ rääkis Anne. “Sauna võivad kasutada kõik soovijad. Kes pesta soovib, see seda ka saab. Kõige rohkem saunalisi käib suviti, samuti ka koolivaheaegadel.“

 Keskmiselt käib nädalas 35-45 inimest. Perenaine lisas, et nende jaoks, kes ei taha ühissaunas koos teistega viibida, on eraldi duširuum, mille kasutusaeg lepitakse eelnevalt kokku.

Ringid tegutsevad 

Päevakeskuse tubades toimetatakse aktiivsemalt sügisel ja talvel, kui alustavad tööd huviringid, milleks on toolivõimlemine, laulmine, käsitööringid mitmesuguste tegevustega (kangastelgedel kudumine, lilleseade jm). Et huvilisi leidub, siis käib Tartust kohal ka joogaõpetaja. Kangakudumise ringis käib töö peaaegu aastaringselt. Anne kinnitusel koovad naised telgedel väga ilusaid vaipu ja alatasa on keegi kudumistoas oma töö kallal nokitsemas.

„Kuna Põltsamaa on aedlinn, siis aprilli keskel hakkab ringides osalejaid vaikselt vähenema. Kõikidel on oma majapidamised ja aiamaalapid, kus toimetatakse, kuid septembri lõpupoole on kõik jälle rõõmsalt koos,“ rääkis päevakeskuse perenaine.

Kõige kauem on tegutsenud Kaire Bubnise juhendatav lauluring, mis töötab päevakeskuse algusest alates. Muusikat teeb lauljatele akordionil Valve Saviauk.

„See on rõõmus ja vahva seltskond. Koos tähistatakse sünnipäevi ja pühasid, räägitakse anekdoote ja jagatakse päevakohast infot,“ kinnitas Anne. Majaperenaise enda juhendada on käsitööring ehk nipinurk, mis hõlmab kõikvõimalikke koduseid valdkondi. Seal saavad osalejad ka üksteisele oma teadmisi jagada.

Päevakeskuses on võimalik saada ka arvuti- ja telefonikasutuse algõpet. Individuaalset arvutikasutust juhendab maja perenaine ise. Mida rohkem ühiskonnas arvutikasutamine süveneb, seda laiemaks muutub õpetatav valdkond. Õpitakse arveid maksma, mitmesugust teavet hankima. Vajadusel ostetakse koos ära ka bussipiletid. Koos tehakse arvutis ära otsekorralduslepingud, et eakas ei peaks selleks Põltsamaalt Jõgevale panka sõitma.

Kõik ringid, välja arvatud jooga, töötavad juhendustasuta, vabatahtlikkuse alusel.

„Need on superinimesed, kes soovivad tasuta töötada,” kinnitas perenaine. „Appi on tulnud ka töötukassa, kes on meile vahel saatnud väga vahvaid nobedanäpulisi ringijuhendajaid.”

Lisaks muudele teenustele jagatakse päevakeskuses tasuta rõivaid, samuti on olemas varud hättasattunud lastele. Viimasel juhul soovitab Anne pöörduda otse päevakeskusse või lastekaitseametniku poole, kes abivajaja päevakeskusse suunab.

Valla toetusel 

Põltsamaa vallavalitsuse sotsiaalosakonna juhataja Merike Sumla tõdes, et päevakeskus on väga kenasti tööle hakanud ja talle seatud eesmärke täitnud.

„Töötavad mitmed peamiselt eakatele suunatud huviringid ning pakutakse mitmeid esmaseid teenuseid. Väga populaarseks on osutunud invasauna ja pesemisvõimaluse ning pesumajateenuse kasutamine,” rääkis ta.

Päevakeskuse ülalpidamise kulud on täielikult omavalitsuse kanda. „See on olnud vallale jõukohane. Põhikulu on kahe töötaja palk ja maja ülalpidamine,” lausus Sumla. Vaikselt peetakse tulevikuplaanegi. 2017. aastal asutas endine Põltsamaa vald Adaverre Põltsamaa valla päevakeskuse, mille tegevuse eesmärgiks on samuti mitmesuguste sotsiaalteenuste osutamine ja arendamine. Sotsiaalosakonna juhataja avaldab, et hiljemalt järgmise aasta alguseks on plaanis Põltsamaa linnas asuv ning sotsiaalosakonna alluvuses olev päevakeskus üle viia Põltsamaa valla päevakeskuse koosseisu, et teenuste osutamist ja arengut ühtselt juhtida.

ÜLLE LÄTTE

blog comments powered by Disqus