Päev täis kunsti ja loomingulist vaimu

 

Möödunud reedel toimus Jõgeva Ühisgümnaasiumis traditsiooniline kunstipäev, kuhu olid oodatud kõigi Jõgeva maakonna põhikoolide ja gümnaasiumide kuni kümneliikmelised võistkonnad. Et tänavu tähistatakse nii Eesti Vabariigi kui ka Jõgeva linna juubelit, siis oli kunstipäev pühendatud kodule ja lähiümbrusele.

Neli osalenud võistkonda koosnesid Jõgeva Ühisgümnaasiumi ja Jõgeva Gümnaasiumi õpilastest ning kandsid nime “1-5”, “Podrad”, “-.kriips” ja “Kilplased”. Esimese ülesandena tuli neil valmistada reklaame ja skulptuure. Teemad loositi kohapeal, seega tuli kiiresti mõelda ja tegutseda, et tööd esitluseks valmis saada.

Reklaamide puhul kasutati erinevaid meetodeid. Näiteks reklaamikampaania “Me oleme lähedal maailmale, üksteisele, kodule, Jõgevale” puhul anti vanadele ajalehtedele värvidega uus elu. Need reklaamid võtsid koolimajja sisenejaid esimesena vastu ja tekitasid küsimuse, mis toimub ja miks toimub. Jagati ka klassikalisi reklaamilehti, mille teksti saime elavas ettekandes kuulda raadio teel. Muidugi  olid olemas ka joonistatud reklaamid, mis leidsid seoseid Jõgeva ja maailma vahel.

Skulptuuride valmistamisel kasutati nii mööblit kui ka võimalust skulptuuri valgustada ja anda sellega asjale põnevam väljanägemine. Nii loodigi maketid kõrghoonetest, mida Jõgevale vaja oleks. Üks noorte kavandatud kõrghoonetest valgustaks tervet Jõgeva linna ning oleks kui tuletorn keset mandrit, teine oleks kohukestemaja, kolmas aga hoopis prügi käitlemise kõrgtorn. Neljas võistkond tundus jäävat truuks Jõgeva linna iseloomustavatele madalatele majadele. Tõsi, hiljem selgus, et tegemist oli väikese äpardusega: madal maja oli tegelikult ümberkukkunud kõrghoone.

Portree ja lauamäng

Koduse ülesandena olid võistkonnad valmistanud lauamängu. Tööd olid väga erinevad — perfektselt töödeldust kuni lihtsama joonistatud lauamänguni välja —, kuid oma väike mõnus kiiks oli juures igal asjal. “Podrad” olid ilmselt kõige rohkem vaeva näinud, kuna teostus oli laitmatu ja mängu idee  huvitav. Loominguliselt oli lähenenud võistkond “1-5”, kelle mängus “Panniga pähe!” oli põhielemendina kasutatud panni. Ruumiline ja põnev oli “Kilplaste” koolitee-mäng, milles liikumisnuppe sai vastavalt suure täringuga visatud silmade arvule edasi liigutada ja magneti abil teekonna vastavasse punkti kinnitada.

Ka kodukandist pärit kuulsuse portree maalimine kuulus koduste ülesannete hulka ja sellega oldi päris korralikult vaeva nähtud. Joonistatud oli Eeva Niinivaara suur portree, Raul Vaiglat oli kujutatud väiksematel pildifragmentidel ja “1-5” võistkond oli kohaliku kuulsuse Ennu portree komponeerinud hoopis pannile ehk kandilisele ahjuvormile. Idee ja teostuse parim ja põnevaim tulem oli võistkonnal “Podrad”. Kuue kuulsa isiku portreed olid kuubikul, mis rippus läbipaistva lambikupli all ja sümboliseeris Jõgevamaale oluliste isikute valgustavat olemust.

Tegevuskunsti teos ehk performance oli noortepärane tõlgendus lähiümbruse ja noore inimese arengu seostest. Vaatajal oli võimalus tõlgendada nähtut omamoodi ning võtta vastu just see osa, millest ta aru sai ja mis teda puudutas. Videopilt koos istuvate rutiinseid liigutusi tegevate inimestega rõhutas Jõgeva kui väikelinna olemust, kust algul ära minna tahetakse, aga kuhu ideaaljuhul tagasi tullakse. Väikelinna rutiini  ja igapäevaelu näitasid ka teised võistkonnad ja loomulikult ei unustatud raudtee kui Jõgeva linna olulise komponendi olemasolu. Aimata oli äsjalõppenud Koolitantsu mõjusid, sest tegelikult võis vaid ühte kava päris performance’iks pidada, ülejäänud sarnanesid pigem tantsudega.

Kiitust väärivad kõik

Kui võistlemine läbi ja esitlused tehtud, oli võimalik töötubades traadist ehete tegemist õppida. Birgit Kuntu õpetas tegema hennamaalinguid ning Jane Suviste juhendas meedia- ja tegevuskunsti õpituba.  Päeva tegid säravamaks ja rütmikamaks Merleen Läänemäe juhendatavate tantsurühmade etteasted, milles osaleb õpilasi nii Jõgeva Ühisgümnaasiumist kui ka Jõgeva Gümnaasiumist.

Žürii koosseisus Jõgeva Kunstikooli õpetaja Elita Järvela, Betti Alveri Muuseumi juhataja Toomas Muru, arvutigraafik Agne Sild, võistlejate esindaja Elin Kütt ja siinkirjutaja tegid tõsist tööd, et selgitada välja parim võistkond. Arutelu tulemusena osutus punkte kokku lüües parimaks võistkond „Podrad”. Žürii töö juures olid ka iga võistkonna esindajad, nii et meiepoolne kiitus ja kriitika jõudis ilmselt ka osalejateni, kuid tegelikult väärivad suurt kiitust  kõik osalenud. Tähtis polnud mitte saavutatud koht, vaid see loominguline õhkkond, mis oli koolimajas terve päeva. Tegijate rõõm ja entusiasm, mis esitlustel selgelt silma paistis, oli väga lahe ja loodetavasti jätkub seda loomingulisust ka edaspidiseks.

Konkursialade vahepalana esitleti kunstipäeval Jõgeva Ühisgümnaasiumi noormeeste tehtud lühifilmi Jõgeva linnast. Omapoolses tervituses oli Jõgeva linnapea Viktor Svjatõšev tänulik, et juhiti tähelepanu näiteks sellele, et linna uue staadioni suur värav on lukus. Tegelikult on puudu vaid viidad, mis osutaksid, kust sisse saab, ja see viga lubati parandada. Kõik see näitab, et noored märkavad kodukandi probleeme ja hoolivad ning selline sotsiaalne kunst on ainult teretulnud.

Kunstipäeva toetasid Jõgeva linnavalitsus, Jõgevamaa Omavalitsuste Liit ja Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupp.

TIINA SÄÄLIK,

kunstipäeva zhürii liige

 

blog comments powered by Disqus