Päev ilusa eesti keele seltsis

“Väga armas päev oli: kuulsime ilusat selget eesti keelt ja väga väärtuslikke tekste,” võttis konkursi lühidalt kokku ?ürii esimees, Tabivere valla kultuurijuht Tiina Tegelmann.

“Eriti palju häid ja huvitavaid tegijaid oli VII-IX klasside vanuserühmas,” lisas teine ?üriiliige, Viljandi Kultuuriakadeemia näitlejaeriala tudeng Maarius Pärn. Samuti ?üriisse kuulunud Mustvee kultuurikeskuse huvijuhi Kalev Pärtelpoja arvates oli niisama vahvaid esinejaid ka V-VI klasside vanuserühmas.

“Kui aga natuke kriitikat ka teha, siis soovitaksin edaspidi luuletuse ja proosapala kontrastsemad valida: nii, et üks oleks näiteks tõsisem ja teine naljakam,” ütles Kalev Pärtelpoeg. “Paljudel esinejatel kippusid need liiga sarnased olema.”

Seekord pakkus ?üriile ja publikule tõepoolest eredamaid elamusi kahe noorema vanuserühma esinemine. Gümnasiste oli vähevõitu ka: ainult viis noorima vanuserühma 12 ja keskmise vanuserühma 9 esineja vastu.

Vanuserühmade parimad ja üksiti üleriigilisele konkursile edasipääsejad said paika üsna vähese vaidlemisega. Jõgeva Gümnaasiumi viienda klassi poiss Simmo Säärits köitis ?üriid selles vanuses harva esineva sugestiivsusega. Kaks Leelo Tungla teksti olid talle ka väga suupärased. Kolm eripreemiat otsustati selles vanuserühmas anda Simmo kooliõele Gerda Tammele, Jõgeva Ühisgümnaasiumi õpilasele Riko Osilale ja Pisisaare Algkooli õpilasele Martin Krassile. Gerda plussiks oli oskus suhelda publikuga, Riko puhul jäid silma-kõrva loomulik olek ja huvitav hääl ning Martin lõi suisa uue kvaliteedi, esitades proosapalana lõigu kiusamise-teemalisest artiklist. Teadusteksti kiretust asjalikkusest ja lapselikust kõnemaneerist sündinud kontrast andis tragikoomilise ja väga mõjuva tulemuse.

Olnuks auhinnaraamatuid rohkem jagada, tunnustanuks ?ürii hea meelega veel mõnda selle rühma last: näiteks Emily Lindsalut ja Rauno Reinast Jõgeva Gümnaasiumist. Viimase esitatud katkend “Pal-tänava poistest” pani lausa pildi silme ees jooksma.

VII-IX klasside vanuserühmaks parimaks tunnistatud Jõgeva Gümnaasiumi õpilane Joonas Paas võinuks allakirjutanu arvates nii kasvu, näitlejakogemuse, valitud tekstide (Mati Undi “Deklamaator kaotab tasakaalu” ja Juhan Smuuli “Kuidas joonistada kurbust”) kui ka vaimse küpsuse poolest kaasa teha hoopis gümnasistide hulgas. Ent paberid näitavad, et tegemist on siiski alles IX klassi õpilasega… Eripreemiaid anti selleski vanuserühmas välja kolm: Joonase klassivennale Karl Sakritsale (eriti hästi tundis ta end Karl Adra mälestuskildu “Mustikasupp ja armastus” esitades), Palamuse Gümnaasiumi õpilasele Käthi Kivile (oli võrdselt särav ja usutav nii luulet kui proosat lugedes) ja Põltsamaa Ühisgümnaasiumi õpilasele Martin Par?inile (Herman Hesse “Puud” näisid lugejale endale vägagi korda minevat!).

Gümnaasiumiastme etlejate esinemise järel jäi ?ürii esiotsa pisut nõutuks, sest Triinu Kabel, kes neile enim muljet avaldanud oli, oli paraku esitanud ainult proosapala. Ja reglementi rikkunud esinejat olnuks ebaõiglane maakonda esindama saata. Kui Tiina Tegelmann aga asja uurima hakkas, selgus, et Triinul oli luuletus ette valmistatud küll, ent kuna teadustaja seda välja ei kuulutanud (aga tema paberitesse oli see omakorda teadmata põhjusel trükkimata jäänud), siis ei hakanud Triinu seda ka lugema. ?üriile kandis ta selle kõrvalruumis siiski ette. Ja ühine otsus oli, et neiu võib maakonda üleriigilisel konkursil esindada küll. Toimub see konkurss juba selle nädala lõpus Pärnumaal Toris.

Tublide esinejate kõrval tuleb lõpetuseks aga kindlasti kiita nende juhendajaid: Lianne Saage-Vahurit, Endla Matelat, Maire Baidat ja Anneli Jämet Jõgeva Gümnaasiumist, Tiia Malmi, Helge Maripuud ja Inga Reinumäge Jõgeva Ühisgümnaasiumist, Külli Solvakut ja Marika Nugist Põltsamaa Ühisgümnaasiumist, Meeli Kägo ja Asta Ilmjärve Palamuse Gümnaasiumist, Eve Kochi Voore Põhikoolist, Malle Tuuri Lustivere Põhikoolist ja Evi Soodlat Pisisaare Algkoolist. Etlejate juhendamine on ju emakeele- ja kirjandusõpetajatel lisatöö. Aga väga tänuväärt lisatöö, mis paneb nii mõnegi noore inimese oma esinemisoskust lihvima ja väärttekstidesse süvenema.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus