Pae kaubanduskeskus sai nurgakivi

Üleeile pandi Jõgeval nurgakivi kohaliku majandusühistu uuele Pae kaubanduskeskusele. Lammutatud vana Pae kaupluse asemele kerkiv hoone peab lepingu järgi valmis olema tuleva aasta jaanipäevaks.


Pae ja Aia tänava nurgal aset leidnud piduliku tseremoonia tunnistajateks olid palutud Jõgeva Majandusühistu nõukogu ja juhatuse liikmed, samuti ehitaja ja projekteerija ning linna- ja maavalitsuse esindajad.

“Täna on Jõgeva Majandusühistule tähtis päev mitte ainult sellepärast, et paneme nurgakivi uuele kaubanduskeskusele, vaid ka sellepärast, et täna 96 aastat tagasi kinnitati ühistu põhikiri. Seega on täna meie ühistu sünnipäev,” ütles Jõgeva ühistu juhatuse esimees Toomas Vahur.

Jõgeva linnapea Aare Olgo avaldas heameelt selle üle, et linna uus ja vajalik hoone kerkib.

“Eriti suurt rõõmu tunneb uue keskuse kerkimise üle kindlasti siinse linnaosa rahvas, kes pärast vana Pae Konsumi lammutamist on pidanud kesklinnas toidu ja esmatarbekaupade järel käima,” ütles linnapea.

Nii vana Pae Konsumi lammutamise kui ka uue kaubanduskeskuse rajamise usaldas majandusühistu ühele firmale: OÜle Astlanda Ehitus. See võimaldas töid otstarbekalt planeerida: paralleelselt vana maja lammutamisega ehitati välja välisvõrke, mis toovad uude hoonesse vee, kanalisatsiooni, elektri ja gaasi. Nüüd on ka vundament valmis ning käimas on teede ja platside rajamine.

“Oleme päris palju igasuguseid maju ehitanud. Siia kerkiv kaubanduskeskus on üks seesuguseid hooneid, mida on meil endalgi huvitav teha,” ütles OÜ Astlanda Ehitus juhatuse liige Tiit Kõnd. “Huvitavaks teeb ehitamise näiteks see, et projekteerija on fassaadi ja varikatuste kujundamisega päris palju vaeva näinud. Nii et tulemus peaks saama päris kena. Loodame, et meid külmalinnas Jõgeval sel talvel kõige karmimad külmakraadid segama ei tule ning me saame hoone tellijale õigel ajal üle anda.”

Lõpuks ka Jõgevale

Andres Põime projekteerimisbüroost Stuudio 3 tõdes, et nende firmat on sidunud Jõgeva Majandusühistuga pikk ja meeldiv koostöö: kõik selle ettevõtte viimastel aastatel rajatud kauplusehooned on Põime ja ta kolleegide projekteeritud.

“Kui senini oleme kauplusi projekteerinud igale poole mujale: Mustveesse, Tabiverre, Tormasse, Avinurme ja Siimustisse, siis nüüd lõpuks saime ka Jõgevale ühe hoone kavandada. Loodame, et see ei tule halvem kui eelmised,” sõnas Andres Põime.

“Meile sobib Stuudio 3 projekteerijate käekiri,” lisas Jõgeva Majandusühistu juhatuse esimees Toomas Vahur. “Nende kavandatud hooned ei riku ühegi asula ilmet, vaid kaunistavad seda. Tulevane Pae keskus peaks näiteks hästi harmoneeruma teisel pool teed asuva uue “Karikakra” lasteaiaga: mõlema hoone fassaadiviimistluses on kasutatud puitu.”

Ehkki lepingu järgi peab ehitaja uue hoone tellijale üle andma tuleva aasta jaanipäeval, avaldas Toomas Vahur lootust, et kaubanduskeskus valmib tegelikult varem.

OÜ Astlanda Ehitus projektijuht Tarmo Tera kinnitas, et ehitustööd on kulgenud plaanipäraselt ning ootamatuid tagasilööke pole olnud. Ka ilm on senini olnud ehitaja sõber: suuremat vihma ega külma pole veel olnud.

“Aasta lõpuks tahaksime majakarbi kinni ja katuse peale saada. Siis saab uue aasta esimestel kuudel sisetöid teha ja välistöödega jätkata kevadel. Tellijaga on meil igatahes väga konstruktiivne koostöö,” ütles Tarmo Tera.

Tema sõnul on ehitusplatsil veel päris palju vana Pae Konsumi lammutamisel tekkinud materjali: jahvatatud kivi ja betooni ning puidujääke. Kes neist huvitatud, võivad ehitaja poole pöörduda.

Vajalik kiiresti kätte

Vana, ebaotstarbeka ruumilahendusega Pae poe lammutamine ning uue kaubanduskeskuse projekteerimine ja ehitamine lähevad Jõgeva majandusühistule maksma umbes kaks miljonit eurot. Sellele summale lisandub käibemaks. Kui uus keskus valmib, leiab seal lisaks Konsumi tüüpi kauplusele koha ETK süsteemi ehituspood ehk E-Ehituskeskus. Rajatakse ka rendipinda, kus hakkavad tegutsema apteek, lillepood ja toitlustuskoht.  Kogu uue kaubanduskeskuse ehitusalune pind on 3000 ruutmeetrit.

“Loodame, et uue Pae keskuse leiavad teiste hulgas üles need, kes Jõgevalt Tartusse tööle käivad. Kes tahab toidukraami tööpäeva lõppedes Tartust ära osta, peab arvestama parkimiskohtade nappuse ja pikkade kassajärjekordadega, Jõgevale jõudes saab aga Pae keskusest kõik vajaliku kiiresti kätte. Ning sealjuures mitte ainult toidukraami. Ühendame Konsumi ja E-Ehituskeskuse ühte kassasüsteemi, nii et mõlemast poest valitud kauba eest saab maksta ühte kassasse.

Lammutatud Pae poe hoones tegutses ka firma Pae Pagarid. Sellist ettevõtet enam ei eksisteeri, küll aga on kesklinna kaubahallis tegutsevas Konsumi Köögis käivitumas uus küpsetuskoda.

“Konsumi Kööki soetasime enamjaolt uue sisseseade,” ütles Toomas Vahur. “Praegu on töötajate väljaõpetamise ja uute ahjude testimise aeg, ent ka esimene tegu uue küpsetuskoja sooja saia on tarbijani jõudnud: see sündis esmaspäeval. Suurem valik Konsumi Köögi pagaritooteid tuleb müüki arvatavasti järgmisel nädalal.”

Kui enamik nurgakivi paneku tseremoonial osalenuid mäletas veel selgesti vana, 1984. aastal valminud Pae kaupluse hoonet, mille teisel korrusel tegutses kunagi restoran, siis Jõgeva maavalitsuse arengu- ja planeeringuosakonna juhatajal Mart Toomingal seisis silme ees hoopis vanem mälupilt samast paigast.

“Aastakümneid tagasi oli siin Iisaku lepik, kus karjatati lehmi, aga kus oli ka lastel tore mängida. Mina olen siin sõpradega jaanituldki teinud ja kevadiste üleujutuste ajal parvega sõitnud,” meenutas ta.  

Jõgeva Majandusühistu Pae keskus

* Rajatakse Jõgevale Aia tn 33 krundile lammutatud vana Pae Konsumi asemele

* Vana kauplusehoone lammutas ja uue keskuse ehitab OÜ Astlanda Ehitus

* Uue keskuse projekteeris büroo Stuudio 3

* Vana poe lammutamine ning uue keskuse projekteerimine ja ehitamine lähevad maksma umbes kaks miljonit eurot, millele lisandub käibemaks

* Vana kauplus suleti tänavu 3. augustil ja uus hoone peab valmis olema tuleva aasta jaanipäevaks

* Uues Pae keskuses hakkavad lisaks Konsumile paiknema E-Ehituskeskus, apteek, lillepood ja toitlustuskoht

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus