Paduvere talumuuseum saab juurde uue hoone

Esmaspäeval pandi nurgakivi Paduvere talumuuseumi õuele rajatavale uuele hoonele, milleks kasutatakse ka  kunagi Pedjas asunud   Kõola koolimaja lammutamisel saadud ehitusmaterjali. Muuseumimaja ehitust rahastab PRIA, kaastoetajaks on Jõgeva vald ning ehitustöid teostab osaühing Juta & Kaido.

Paduvere Talumuuseumi Seltsi juhataja Tiit Lääne sõnul tuleb muuseumi uude hoonesse kontor, Vaimastverest võrsunud kirjanikule Hugo Raudsepale  pühendatud tuba ning näitusesaal. Hoone on plaanis valmis saada tuleva aasta jaanipäevaks, mil tähistatakse talumuuseumi 40. aastapäeva. “Ehitustööde edukaks laabumiseks annab kindlust firma Juta & Kaido töömeeste professionaalsus. Samuti on kultuuriloolise projekti teostamisele aidanud kaasa mitmed vabatahtlikud,” rääkis Lääne, kelle sõnul on osaliselt taastatud Kõola koolimaja hinnatud Vaimastvere piirkonna vanimaks kooliks.

“Kool alustas  tööd 1765. aastal, mida  kinnitab 1929. aasta 24. märtsil Kõola algkooli 164. aastapäeva tähistamiseks välja antud laululeht. 1787. aastal ehitati uus koolimaja juba akende ja korstnaga. 1876. aastal põles maja maha, kuid juba järgmisel aastal ehitati Jaani talu maadele uus.

1883. aastal rajati koolimajale juurdeehitis, sest esialgne hoone jäi õpilastele kitsaks.

1922. aastal tegutses Kõolas 3-klassiline algkool 78 õpilase ja kahe õpetajaga.   Kõola kool suleti 1969. aastal,” rääkis Tiit Lääne, kelle sõnul on see kool seotud mitmete tuntud isikutega ja vastavad materjalid on plaanis ka rajatavas muuseumihoones välja panna.

“Näiteks on siin õppinud ajakirjanik ja vandeadvokaat Jaan Treufeldt, kes on sündinud 1. jaanuaril 1888 Kõolas, surnud 1979 Austraalias. Tema isa  Ado (1861-1908) oligi üks kohalikule hariduselule alusepanijaid. Jaan Treufeldt õppis Kõolas, Laiusel, Eesti Aleksandrikoolis, hiljem Tallinnas, Königsbergis, Peterburis, Kopenhaagenis ja Tartus.

1926. aastal lõpetas õigusteaduskonna. Ta pidas mitmeid ameteid, oli nii põllutööline kui ajalehe toimetaja. Jaan Treufeldti  arreteerisid okupatsioonivõimud 15. veebruaril 1941. Imekombel pidas ta Siberi vangilaagrid vastu ning vabanes 1960. aastal; emigreerus seejärel Saksamaale, siis Rootsi ja sealt edasi Austraaliasse. Samuti on Kõolas on sündinud aktiivne seltskonnategelane Johannes (Juku) Pärn, kes elas 1948. aastast alates samuti Austraalias,”  rääkis Paduvere Talumuuseumi Seltsi juhataja Tiit Lääne.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus