Veel eilegi avanes Kalana, Nurga, Mõrtsi ja Lahavere külades ja ümbruses, mis tormist ja vihmast kõige rohkem kannatada sai, üsna troostitu vaatepilt. Mäenõlvadel asuvatelt põldudelt oli muld koos heinaseemne ja vasttärganud viljaga ära uhutud ning vett triiki täis olnud kartulivaod olid tasased ning mulda pandud mugulad paljad. Kuivama hakkavatel põldudel läikis pori, Sulustvere tee äärsetel põldudel oli näha mitmeid “järvesilmi”.
Äikesetorm ja laussadu algas kella viie ajal õhtul ja paekarjääri öövalvuri sõnul ladistas kaks ja pool tundi nõnda kõvasti, et aknast välja vaadates oli nagu hall veesein ees, millest läbi ei näinud. Öösel poole kolme ajal algas sadu uuesti ja vihma tuli hommikul seitsmeni. Kraavid ja kitsuke Umbusi jõgi, mille alguses saab kuival ajal üle astuda või hüpata, kasvasid kähku laiadeks jõgedeks. Vett pulbitses aina juurde ja see leidis endale uued voolusängid läbi põldude ja teede. Hommikul oli Kalanas veetase nõnda kõrge, et vallamaja oli justkui poolsaarele jäänud ja endise meierei vastas said poisid kummipaadiga sõita ja ujuda, mida nad suure lõbuga tegidki.
Maa-alune jõgi näitab end
Kohalike elanike seas on levinud kuuldus maa-alusest jõest, kuid täpselt ei teatud, kus ta voolab. “Siin on karstiala ja suure tõenäosusega ongi meil selline jõgi. Nüüd on vist jõesäng näha ? lai ja veerikas jõgi lookleb mööda värskelt külvatud viljapõlde, mõnes kohas vohab üle tee ja nõlvade nagu väike Jägala juga. Täitsa kummaline, nii voolab ta juba kolmandat päeva ja paistab, et vesi ei saagi otsa,” lausus vallavanem Reet Alev senini ennast peitnud jõge näidates. Uus jõgi on Kalana ja Lahavere vahel ennast teetammist läbi laiutanud ja liikluse sulgenud. AS Vooremaa Teed vedas tee parandamiseks täitematerjali küll kohe kohale, kuid ärauhutud kohti ei saa enne parandada, kui vesi on peatunud. Kalana-Sulustvere teelõigu ärauhutud kohad saadi täita juba esmaspäeval. Taludeni viivate erateede, millest vesi suure jao materjali minema viis, taastamisel püüab Pajusi vald abistada killustiku saamisel.
Tulvavesi viis kalad kaasa
“Eriti suurt kahju said põllumehed. Kurb on vaadata, kuidas nende töö, vaev ja raha on hävinenud või suuresti kahju saanud. Tani, Aaviksaare ja teisedki talumaad on saanud kõvasti kannatada, rääkimata väiksematest põllu- ja peenramaadest, ärauhutud maasikaväljast, ujuvatest puuriitadest, koerakuudist ja muust. Ühe talu tiigist võttis tulvavesi kaasa aga kõik sinna kasvama ostetud karpkalad ja forellid. Loodan, et suurtele põllupidajatele on mingi riigipoolne abi siiski tulemas. Kõige rohkem valutan ma aga südant, mis saab meie kaevudest. Me ei tea ju veel, kui palju see üleujutus meie keskkonda reostas,” muretses vallavanem.
ARDI KIVIMETS